DESAŤ NOVOROČNÝCH PREDSAVZATÍ PRE PLNÚ PEŇAŽENKU V ROKU 2024

Začiatok nového roka je tým správnym a najčastejším obdobím na predsavzatia. Tie sa môžu týkať rôznych oblastí vášho života, teda aj financií. Kým veľa ľudí túži schudnúť, naopak, nejaké to kilo navyše svojmu účtu určite prajeme. Lukáš Porubský, odborník na osobné financie zo spoločnosti PARTNERS, radí, ako na to, aby sa vašim financiám darilo lepšie ako v roku 2023. Základom je stanoviť si reálne ciele, správne plánovanie, pevná vôľa a disciplína.

UPRACEM SI V PENIAZOCH

Zarobené peniaze sa z účtu vždy vytratia a ani neviete, za čo ste platili? Získajte nad financiami kontrolu. Zapisujte si každé euro, ktoré miniete, a zistíte, na čo všetko zbytočne utrácate. Keď väčšinou platíte kartou, stačí si značiť iba hotovostné výdavky. A všetky, aj bagetu na pumpe či kávu z automatu. Vedieť, koľko a na čo míňam, je základ zníženia výdavkov.

VYTVORÍM SI FINANČNÝ PLÁN

Ani na cestu na výlet sa nevydáte bez toho, aby ste vedeli, po ktorej trase pôjdete a zhruba ako dlho pôjdete. Finančný plán je základom cesty k peniazom. „Aj nejaký plán je lepší ako žiadny, odporúčam však zveriť sa do rúk odborníka, ktorý zhodnotí aktuálny stav vašich financií, stanoví ciele na najbližšie obdobie a roky,“ odporúča Lukáš Porubský.

Začiatok roka je tým najlepším obdobím začať hospodáriť systematicky a nie chaoticky. Plán nestačí len vytvoriť, ale jeho dodržiavanie je potrebné aj kontrolovať. Aj na to je dobré mať finančného poradcu, ktorý vám položí správne otázky, pomôže vám stanoviť si životné ciele, pravidelne vás nielen skontroluje, ale aj usmerňuje a motivuje. Vďaka finančnému plánu váš majetok bude postupne rásť a svoje ciele si splníte rýchlejšie a za menej peňazí.

NASPORÍM SI REZERVU

Nemať žiadne peniaze, ktoré by slúžili na vykrytie nečakaných výdavkov, napríklad ak sa pokazí práčka, je veľkou chybou, ktorú treba napraviť. Odborníci radia mať na tento účel odloženú sumu vo výške 6-násobku mesačného príjmu.

Tí tolerantnejší hovoria o 6-násobku bežných výdavkov za mesiac. Na tvorbu krátkodobej rezervy by malo smerovať 10 % z príjmu. „Takto vytvorená finančná rezerva nemá slúžiť na zaplatenie letnej dovolenky či darčekov na Vianoce. Je určená pre prípad nečakaných výdavkov alebo pri náhlom poklese príjmu, napríklad pri strate zamestnania,“ upozorňuje Lukáš Porubský.

PRINÚTIM PENIAZE ZARÁBAŤ

Mať bokom odloženú určitú sumu peňazí a nechať ich len tak ležať na bežnom účte je doslova hriechom. Peniaze sa nezhodnocujú a vplyvom inflácie ich hodnota iba klesá. Vašu hotovosť treba zoznámiť so zloženým úročením pri investovaní.

„Sú to jednoducho povedané úroky z úrokov. Teda každoročne sa zhodnotí nielen v úvode vložená suma, ale aj úrok, ktorý peniaze už zarobili,“ vysvetlil Lukáš Porubský.

ZAČNEM MYSLIEŤ NA PENZIU

Viete, kedy je ten správny čas začať myslieť na zabezpečenie financií na penziu? Hneď ako začnete zarábať. Čím skôr si človek začne odkladať na dôchodok, tým menej mu stačí investovať na dosiahnutie jeho finančnej slobody. Pri zhodnocovaní peňazí platí, že čas môže byť tým najlepším priateľom.

Aj z malej sumy dokážete za dlhé roky získať celkom slušný balík. Zároveň však platí, že nikdy nie je neskoro. Je lepšie pripravovať sa finančne aj keď len pár rokov ako vôbec.

BUDEM SA VZDELÁVAŤ

Každou novou vedomosťou a zručnosťou si zvýšite šancu nájsť si lepšie pracovné uplatnenie. Čas a financie investované do rozvíjania vašich schopností sa iste niekoľkonásobne vrátia. Začnite si zlepšovať svoju finančnú gramotnosť.

I keď nám Slovákom v tejto oblasti sebavedomie nechýba, často robíme zbytočné chyby, ktoré nás oberajú o možnosť zhodnocovať zarobené peniaze.

ZBAVÍM SA DLHOV

Je dosť nereálne dúfať, že v priebehu roka doplatíte bez mimoriadneho príjmu z dedičstva či výhry zvyšných 20 rokov splátok hypotéky. Zbaviť sa však spotrebného úveru by nemusel byť zlý nápad.

V prípade viacerých menších úverov zvážte ich zlúčenie dokopy. Môžete tak ušetriť. Netreba sa však unáhliť a takýto krok si treba dôkladne prerátať či poradiť sa s odborníkom na financie.

BUDEM PLATIŤ LEN TO, ČO POTREBUJEM

Potraviny končiace v odpadkovom koši, raz použitý krém na tvár, oblečenie kúpené len preto, že bolo v akcii,  pričom ste si ho nikdy neobliekli. Možno sa vám to zdá pár eur hore-dole, ale aj tieto nie veľké výdavky zbytočne uberú časť vášho rozpočtu.

Držte sa v roku 2024 pravidla: kúpim len to, čo aj využijem. Ušetriť možno aj na vykurovaní, elektrickej energii, účtoch od mobilného operátora alebo bankových poplatkoch.

ZAROBÍM VIAC

Jednou z možností navýšenia príjmu je požiadať šéfa o zvýšenie platu. Keď to však nie je možné, treba sa poobzerať po nejakej brigáde. V oboch prípadoch vám hrá do karát nízka nezamestnanosť.

Keď si hľadáte privyrobenie, netreba sa obávať skúsiť niečo mimo vašej pracovnej oblasti. Ďalšou možnosťou je rozbehnúť popri práci vlastné podnikanie. V prípade úspechu je to najlepšia príležitosť, ako ovplyvniť svoj príjem.

ZBAVÍM SA ZLOZVYKOV

Medzi najčastejšie predsavzatia patrí skoncovať s fajčením či obmedzenie alkoholu po sviatočnom hodovaní. Je len málo milovníkov tabaku, ktorí by sa nechceli svojho neduhu zbaviť.

Okrem zdravia ide hlavne o vaše peniaze. Len si spočítajte, koľko mesačne zaplatíte za cigarety. Keď vydržíte, odmenou vám bude nielen lepšie zdravie, ale aj peniaze navyše. A hneď máte sumu, ktorú môžete použiť napríklad na investovanie.

Viac informácií: www.partnersgroup.sk.

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.