Pestovatelia hlásia nedostatok cibule: Bežný Slovák ročne spotrebuje v priemere 13 kilogramov cibule

Kríza s nedostatkom cibule potrvá na Slovensku až do novej úrody, ktorá sa očakáva približne v júni. Médiá o tom informoval generálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO Tomáš Kohút, ktorá pestuje cibuľu zatiaľ približne na 30 hektároch na svojej farme v Senici.

Ako doplnil, napriek tomu, že cibuľa sa radí k druhom zeleniny, ktorá sa na našich poliach nachádza na najväčších výmerách, jej nedostatok už začínajú cítiť aj Slováci.

FOTO: Milan Kapusta

"Z informácií z trhu vieme, že nedostatok cibule z dovozu a jej vyššiu cenu už pociťujú aj slovenskí obchodníci. Domáci poľnohospodári preto pociťujú zvýšený dopyt po tej slovenskej. Nedostatok bude trvať do novej úrody, teda približne do júna, v závislosti od počasia to však môže byť aj dlhšie," uviedol Kohút.

Bežný Slovák ročne spotrebuje v priemere 13 kilogramov cibule. Podľa štatistík sa cibuľa na Slovensku pestuje na rozlohe 870 hektárov ornej pôdy, čo zaisťuje približne 78-percentnú sebestačnosť v spotrebe.

"Často dovážame z krajín, ktoré sú aktuálne postihnuté nepriaznivými podmienkami. Za nedostatkom zeleniny vrátane cibule je podľa vyjadrení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory geopolitické napätie a nepriaznivé počasie spojené so záplavami v Pakistane, mrazmi v Strednej Ázii a suchom v severnej Afrike," uviedol riaditeľ spoločnosti.

Odvoláva sa na skúsenosti z poslednej 'cibuľovej krízy' z roku 2019, ktorá bola spôsobená suchom v Európe. Ceny cibule v tom období vyskočili medziročne o 150 percent. "Tento stav trval približne pol roka. Situácia sa upokojila v lete 2019. Aj tentoraz očakávame, že trend bude podobný," doplnil Kohút.

https://infogram.com/potraviny-inflacia-1h7g6k0ogoz8o2o

!function(e,i,n,s){var t="InfogramEmbeds",d=e.getElementsByTagName("script")[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement("script");o.async=1,o.id=n,o.src="https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js",d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,"infogram-async");

Cibuľová kríza zachvátila celý svet

Európa dorobí priemerne ročne okolo 6,5 milióna ton. Vlani však poľnohospodári na starom kontinente dopestovali o jeden milión ton cibule menej.

Cibuľová kríza valcuje celý svet. Už sa dotkla aj Slovákov (+ porovnanie  cien) | TVNOVINY.sk
https://infogram.com/potraviny-inflacia-1h7g6k0ogoz8o2o

Vlani však prišlo do Európy extrémne sucho a počasie knokautovalo pestovateľov cibule aj na ostatných kontinentoch – v Pakistane záplavami, v strednej Ázii mrazmi. To prinieslo celosvetovo nižšiu produkciu a explozívne zdraženie. Na Slovensku sa cibuľa predávala v obchodoch v jeseni, keď je ponuka najvyššia, okolo 70 centov. Teraz je najnižšia cena okolo 1,30 až 1,40 eura. Je to preto, lebo dopyt prevyšuje ponuku.

Zníženie cien by malo prísť podľa odhadov pestovateľov aj obchodníkov v letných a jesenných mesiacoch. Stalo sa tak aj počas poslednej cibuľovej krízy, keď ceny vyleteli podľa Tomáša Kohúta zo spoločnosti Sanagro, ktorá sa zaoberá pestovaním cibule, o 150 percent. Dovtedy budú spotrebitelia ťahať za kratší koniec povrazu.

Ešte v decembri minulého roka predávali pestovatelia cibuľu do obchodných sietí po 45 až 50 centov za kilogram, v januári to bolo v rozmedzí 55–60 centov, ale vo februári už sa cena blížila podľa zeleninára Máčaja k 90 centom. Kde sa to všetko skončí? Holandskí farmári, ktorí sú najväčšími európskymi producentmi cibule, dostávajú za kilogram cibule už jedno euro, čo predznamenáva možný rast ceny aj na Slovensku.

rNUlife.sk / teraz

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.