Organizácie európskej siete BEUC podávajú sťažnosť na platformu Temu

Spotrebiteľské organizácie z európskej siete BEUC (The European Consumer Organisation) vrátane slovenskej Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) so sídlom v Poprade podávajú sťažnosti na čínsku internetovú platformu Temu. Tá podľa nich nechráni spotrebiteľov a používa manipulatívne praktiky, ktoré sú podľa nedávno prijatých právnych predpisov Európskej únie (EÚ) nezákonné. Informovala o tom projektová manažérka S.O.S. Petra Čakovská.

  • Rýchlo rastúca nákupná online aplikácia Temu zlyháva v ochrane spotrebiteľov. Nezabezpečuje vysledovateľnosť obchodníkov, ktorí na platforme predávajú svoj tovar, používa manipulatívne praktiky a nie je jasné ako odporúča produkty.
  • Okrem nedodržiavania právnych predpisov o online obsahu spotrebiteľské organizácie vyjadrili obavy aj ohľadom bezpečnosti produktov, ktoré sa na tejto online platforme predávajú.

Temu berie Európu útokom, ale musíme si posvietiť na ich nezákonné praktiky, ktoré ignorujú záujmy spotrebiteľov, a ktoré musia úrady udržať na uzde. Táto online platforma je úplne popretkávaná manipulatívnymi technikami, ktoré sú navrhnuté tak, aby prinútili spotrebiteľov minúť viac ako plánovali. Spotrebiteľom sa napríklad po kliknutí na konkrétny produkt zobrazia rôzne drahšie verzie, alebo musia doslova prejsť prekážkovou dráhou, aby mohli zrušiť svoj účet. Temu často spotrebiteľov neinformuje, od koho výrobky kupujú, a nedostatočná vysledovateľnosť predajcov bráni spotrebiteľom prijať informované rozhodnutie alebo zistiť či výrobok vôbec spĺňa bezpečnostné predpisy EÚ.

"Spoločnosť Temu, ktorá už má v EÚ viac ako 75 miliónov používateľov mesačne, často spotrebiteľom neposkytuje kľúčové informácie o predajcoch a nedokáže preukázať, či daný výrobok spĺňa požiadavky EÚ na bezpečnosť. Táto online platforma, určená predovšetkým na nakupovanie, neinformuje transparentne o svojich odporúčacích systémoch a kritériách, ktoré používa pri zobrazovaní obsahu používateľom," uviedla Čakovská. Platforma podľa BEUC používa množstvo manipulatívnych techník s cieľom prinútiť spotrebiteľov, aby míňali viac, ako by pôvodne chceli, alebo im skomplikovať proces zrušenia ich účtu na platforme.

"Temu porušuje akt o digitálnych službách vo všetkých uvedených bodoch a je potrebné, aby to zodpovedné orgány riadne vyšetrili. Všetky produkty, v online či v offline priestore, európske, americké alebo čínske, musia byť bezpečné a v súlade s platnými európskymi právnymi predpismi, ak sa predávajú európskym spotrebiteľom," zdôraznila Čakovská.

BEUC podala sťažnosť Európskej komisii a 17 jej členov rovnakú sťažnosť adresovalo príslušným národným orgánom. Viacero spotrebiteľských organizácií už spochybnilo aj bezpečnosť výrobkov predávaných na Temu. "Talianska spotrebiteľská organizácia napríklad vlani v októbri zistila, že deväť z 13 testovaných kozmetických výrobkov, ktoré kúpili na tejto platforme, buď vôbec neobsahovalo zoznam ingrediencií, alebo ho poskytlo len čiastočne. Začiatkom tohto roka nemecká spotrebiteľská organizácia upozornila, že spoločnosť porušuje spotrebiteľské právo aj zobrazovaním zavádzajúcich recenzií výrobkov a zavádzajúcich cenových zliav," dodáva Čakovská.

S.O.S. - Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (sospotrebitelov.sk)

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.