Inflácia v Číne zostáva nízka, tempo rastu cien bolo slabé

Inflácia v Číne zostáva nízka. Tempo rastu spotrebiteľských cien bolo v máji slabé a pokles cien výrobcov sa urýchlil. Zotavovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky po uvoľnení covidových reštrikcií je totiž len postupné.

Index spotrebiteľských cien v máji medziročne stúpol o 0,2 % po +0,1 % v apríli, uviedol v piatok čínsky štatistický úrad. Ekonómovia očakávali nárast o 0,3 %.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny klesli o 0,2 %, pričom ekonómovia prognózovali -0,1 %.

Index cien výrobcov v máji medziročne padol o 4,6 % po znížení o 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci. To bol najprudší pokles veľkoobchodných cien od mája 2016. Ekonómovia počítali s -4,3 %.

Slabá inflácia však takisto znamená, že čínska centrálna banka (PBOC) má naďalej dostatok priestoru, aby prijala opatrenia na podporu ekonomiky.

Vzhľadom na najnovšie údaje ekonomiky sa mnohí experti obávajú deflácie v Číne. Deflácia je opakom inflácie a znamená pokles celkovej cenovej hladiny. Podľa väčšiny odborníkov je deflácia pre ekonomiku nebezpečnejšia ako mierna inflácia.

rNUlife.sk / teraz

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.