Jazzový interpret Ludo Kotlár prichádza ako spevák v debutovom singli Nespoznávam

Skladateľ a klavirista Ludo Kotlár sa predstavuje novinkou Nespoznávam po prvýkrát v roli speváka. Doteraz sme ho poznali ako súčasť mladej generácie slovenského jazzu, v rámci ktorej už zaznamenal mnoho úspechov. No teraz v singli netradične počuť najmä popové tóny s jemnými country náznakmi, ktoré dodávajú skladbe korenistý nádych.

Skladba vznikla ešte počas interpretovej štúdie v Poľsku na hudobnej akadémii. „Dlho som ju mal odloženú v šuplíku, keďže som samého seba považoval viac za klaviristu ako speváka. No na popud kamaráta som ju spracoval do finálnej verzie a nakoniec som ju aj naspieval,“ s úsmevom prezrádza Ludo Kotlár počiatky vzniku piesne. S textom od Petra Konečného dodali skladbe zámer veriac, že môže pomôcť ľudom prekonať ťažké obdobie v živote spojené s rozchodom.

Najväčšou inšpiráciou po zvukovej stránke predstavuje pre Luda Kotlára americký spevák Brett Young, ktorého vplyv žánru pop country cítiť aj v skladbe Nespoznávam. Vychádzajúc z tohto impuzlu využil aj obsadenie akustickej gitary, stratocastera a Godin elektro akustiky. Z klávesových nástrojov obohatil zvuk Fender Rhodes Piánom, klavírom a aj padmi.

Skladba sa nahrávala vo viacerých fázach, prvá prebiehala nahratím bicích nástrojov v bratislavskom štúdiu Maťa Čemu, následne akustické gitary a spevy v Nových Zámkoch v štúdiu Andrása Madarásza a ostatné nástroje sa nahrávali v domácich štúdiách. „Oslovil som mojich spoluhráčov a kamarátov, ktorí patria v jazzovom svete na slovenskej scéne k špičke. Gitary nahrávali až traja rôzni ľudia, Pali Bereza, András Madarász a Švéd Alf Carlsson. Bicie nahral môj dlhoročný kolega a teraz už aj švagor Kristián Kuruc a nesmiem vynechať aj Róberta Ragana mladšieho, ktorý mi nahral basgitaru,“ ozrejmuje Ludo Kotlár.

O produkciu sa postaral sám interpret a ako zvukového inžiniera oslovil Joeyho Diehla, ktorý sídli v Nashville v Tennessee a spolupracoval taktiež s Brettom Youngom.

Podčiarknutie intímnejšej povahy piesne zrežíroval a zapracoval do vizuálu Denis Pavel. „Zhodou okolností mi Denisa odporučil môj barber Kristián, ktorý tiež spieva a je bratom známeho rapera P.A.T.,“ hovorí Ludo Kotlár a uzatvára úsmevným zážitkom z nakrúcania: „Najzaujímavejšia skúsenosť pre mňa bola, keď sme natáčali scénu v sprche, bol to pre mňa vcelku nový zážitok a dosť sme sa pri tom nasmiali.“

V baladovom žánri s podobnou tematikou predstaví Ludo Kotlár ešte jeden singel, na ktorom už pracuje. Súčasne klavírnym vkladom pracuje na pripravovanom CD so zoskupením SOLE (world music/jazz) a s Ludo Kuruc Band hrá množstvo koncertov po celom Slovensku. Naposledy nahrávané klavírne kompozície môžeme počuť na jazzovom CD s Lukáš Oravec Orchestra a taktiež na viacerých jazzových platniach.

rNUlife.sk / Michal Neffe, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.