V SNM otvorili výstavu Architektúra a česká politika v 19.–21. storočí

Architektúra a česká politika v 19. – 21. storočí je názov výstavy, ktorú otvorili v pondelok v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave. "Je to záverečná výstava rovnomenného päťročného bádateľského projektu, ktorý bol realizovaný na Vysokej škole umeleckopriemyselnej (UMPRUM) v Prahe, témou výstavy je vzájomný vzťah medzi architektúrou a politikou," uviedol Cyril Říha, hlavný riešiteľ a kurátor projektu, ktorý realizovali pedagógovia, absolventi a doktorandi odboru teórie a dejín umenia.

"Snažíme sa nepozerať na architektúru iba ako na čisto umeleckú alebo čisto technickú disciplínu, ale ako na odbor, ktorý zároveň vstupuje do konkrétneho sociálneho a politického prostredia, a ktorý tiež toto prostredie svojimi prostriedkami formuje," priblížil kurátor výstavu chronologicky rozdelenú do štyroch sekcií, štyroch hlavných období s najdlhším trvaním - na obdobie tzv. dlhého 19. storočia, ktoré bolo predovšetkým érou emancipácie českého národa, na medzivojnovú epochu, dobu budovania samostatného štátu, ďalej na obdobie štátneho socializmu a na štvrté obdobie po roku 1989, čas obnovy demokracie. 

"Vo všetkých nás zaujíma, do akej miery práve architektúra, urbanizmus a všeobecne vystavené prostredie nielen reflektovali politické zmeny a politické programy, ale do akej miery ich tiež svojimi prostriedkami spoluvytvárali," vysvetlil Říha.

Výskum a zároveň výstava tak nazerá na architektúru nielen ako na pasívny prostriedok národnej a štátnej reprezentácie, ale aj ako na rovnako aktívnu zložku, ktorá sa podieľa na tvorbe spoločenskej a politickej atmosféry.

Okrem ikonických stavieb Českej republiky prezentuje aj architektonické a urbanistické projekty z územia dnešnej Slovenskej republiky. "K takým patrí napríklad Axonometria bloku na sídlisku Nová Dubnica, ktorej autorom je Jiří Kroha," dodáva SNM k výskumnému projektu, ktorý sa snažil sledovať, akú úlohu hrala architektúra vo vzťahu k politickej sfére. Výskum sa zameriaval aj na to, ako v jednotlivých obdobiach architektúra, urbanizmus a všeobecne akékoľvek zastavané územie vyjadrovali zakaždým iné nastavenie dobovej politiky.

Výstava potrvá do 5. februára 2023.

rNUlife.sk / tasr, SNM

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.