Tie najneuveriteľnejšie príbehy píše sám život. Presvedčí vás o tom nový film Posledné preteky

Ak sa vám páčila dobrodružná dráma Baltasara Kormákura Everest či slovenská filmová klasika Medená veža, môžete sa tešiť na ďalší strhujúci filmový zážitok z prostredia krásnych, no nemilosrdných hôr. 28. apríla príde do slovenských kín napínavá historická snímka a zároveň mrazivý survival triler s názvom Posledné preteky. Vo filme sa predstaví aj populárna slovenská herečka Judit Bárdos.

Dej snímky Posledné preteky je zasadený na začiatok 20. storočia a rozpráva dramatický skutočný príbeh troch lyžiarov – Bohumila Hanča, Václava Vrbatu a Emericha Ratha. Tí stáli pri zrode lyžiarskeho športu na území Českého kráľovstva. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali. Václav Vrbata bol najlepším priateľom Bohumila Hanča, ktorého prišiel povzbudiť aj na pretekoch v behu na lyžiach na 50 km v roku 1913. Športové podujatie, ktoré sa konalo 24. marca 1913 v Krkonošiach, sa navždy zapísalo do histórie a nečakane spojilo osudy troch mužov.

Práve spomenutá lyžiarska „päťdesiatka“ sa stala aj ústredným dejovým motívom snímky Posledné preteky. Hanč a Rath sa stretli na štarte ako súťažiaci športovci, Vrbata ich sledoval z pozície fanúšika. Preteky sa začali v slnečnom počasí, teplota dosahovala 8 °C a väčšina lyžiarov mala na sebe iba košeľu. Po prvom kole sa však počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Bohumil Hanč (Kryštof Hádek) zostal pretekať sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata (Vladimír Pokorný) stojí na trati ako jediný divák, Emerich Rath (Marek Adamczyk) sa vydáva Hančovi na pomoc a všetci traja začínajú v neľudskom mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, odvahe, nezlomnej vôli a priateľstve.

Vo filme si ďalej zahrala Judit Bárdos, ktorá stvárnila manželku Bohumila Hanča, ako aj českí herci Oldřich Kaiser, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý a ďalší. Režisérom a autorom scenára filmu Posledné preteky je Tomáš Hodan (Prezident Blaník, Čertovské pero).

Tvorcovia si predsavzali vyrozprávať skutočný príbeh trojice lyžiarov a kamarátov čo najautentickejšie a najpravdivejšie. Aj preto nakrúcali na miestach, kde sa osudné preteky skutočne konali, v čo najdrsnejších podmienkach. „Nechceli sme utiecť pred počasím do ateliéru. Veríme, že vďaka natáčaniu pri teplote -15 °C na miestach, kde sa to všetko naozaj stalo, sme dosiahli väčšiu ,surovosť‘ a dramatickosť výsledného filmu,“ hovorí režisér Tomáš Hodan. Okrem toho herci pred nakrúcaním absolvovali kurz otužovania a intenzívny tréning lyžovania na historických drevených lyžiach.

Filmári si tiež v rámci prípravných prác na natáčanie dôkladne naštudovali všetky dostupné archívne materiály. Keďže postava hrdinského Nemca, ktorý išiel zachrániť svojho českého súpera, sa komunistom z ideologických dôvodov nehodila, Emerich Rath bol na dlhé roky z príbehu takpovediac vymazaný. Tvorcovia Posledných pretekov sa mu tak vo filme rozhodli symbolicky „vrátiť stratenú česť“. „Sto rokov bol príbeh Hanča a Vrbatu prekrucovaný tak, aby vyhovoval aktuálnej spoločenskej a politickej situácii. Postava športovca Emericha Ratha z neho bola úplne vymazaná. Vďaka štúdiu dobových materiálov sa nám podarilo minútu po minúte zrekonštruovať osudné preteky a zachytiť ich bez dobových nánosov tak, ako sa naozaj odohrali,“ prezradil producent Ondřej Beránek.

Posledné preteky predstavujú v kontexte českej a slovenskej kinematografie naozaj výnimočný film, ktorý v sebe spája autentickú históriu s dramatickým bojom o prežitie. V českých kinách ho už videlo viac ako 100 000 divákov a odborná aj laická verejnosť sa pri jeho hodnotení predbieha v superlatívoch. Slovenskí diváci si budú môcť snímku Posledné preteky vychutnať na veľkom plátne od 28. 4. 2022.

MP +12 102 min DRÁMA Česko
Orig. názov: Poslední závod
Žáner: dráma
Réžia: Tomáš Hodan
Scenár: Tomáš Hodan
Hrajú: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman, Gabriela Pyšná, Zbyšek Humpolec, Simon Kirschner
Hudba: Jakub Kudláč

Film vznikol v produkcii spoločnosti Punk Film a v koprodukcii s Českou televíziou, spoločnosťami Innogy, Magiclab, s Pavlom Bouškom a Petrom Dědkom. Distribútorom je BONTONFILM.

rNUlife.sk / Lucia Muráriková, BONTONFILM

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.