GREEN BUILDING SUMMIT o cirkularite ako ceste
k udržateľnej budúcnosti

Bratislava bude opäť patriť špičkovým európskym expertom na udržateľné riešenia v architektúre a v stavebníctve. Špičkoví európski experti prinesú na Slovensko nové témy a inovatívne prístupy v architektúre a v stavebníctve. Zamerajú sa najmä na cirkularitu ako cestu k udržateľnej budúcnosti.

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC), ako hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku, a Slovenská komora architektov (SKA), stavovská organizácia autorizovaných architektov a autorizovaných krajinných architektov na Slovensku, pripravili aj tento rok excelentný program medzinárodnej konferencie GREEN BUILDING SUMMIT 2024. Konferencia s názvom FUTURE IN CLOSED LOOP sa uskutoční v stredu 24. apríla 2024.

Ide o vrcholné podujatie v stredoeurópskom regióne, ktoré sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, veľvyslanca Rakúskej republiky na Slovensku Johannesa Wimmera, veľvyslanca Fínska v Českej republike a na Slovensku Pasiho Tuominena a predsedu Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky Martina Hypkého.

Architektúra a láska

Ako podnecovať dlhodobú udržateľnosť? Sme schopní dosiahnuť uzavretý kolobeh používaných materiálov? Ako môže prefabrikácia pomôcť v udržateľnosti stavebných konštrukcií? Akú úlohu hrajú masívne drevené konštrukcie? A čo s tým má spoločné láska?

Architektúra, ku ktorej si vytvárame citové väzby, má pre nás špecifickú hodnotu. Tá je základom takzvanej emočnej udržateľnosti. Vnímaniu tohto aspektu sa na konferencii bude venovať Jakob Dunkl, architekt a zakladateľ, querkraft architekten z Rakúska. Poetický pragmatizmus je fráza, ktorá asi najlepšie vystihuje ambície viedenskej architektonickej firmy. Spolu s Petrom Sappom a Gerdom Erharttom už od roku 1998 hľadajú nekonvenčné riešenia, ako dať ľuďom priestor na rozvoj.

Kasper Fabritius, Sales and Marketing Manager zo spoločnosti Senaatti z Fínska, presadzuje princíp efektívnosti nehnuteľností vo verejnom sektore a je silným zástancom multilokačnej práce. Na konferencii sa bude venovať téme pracovných ekosystémov budúcnosti. Firma Senaatti sa zaoberá pracovným prostredím a je špecialistom fínskej vlády a fínskeho rezortu obrany na oblasť nehnuteľností. Kasper je aktívnym hráčom pri formovaní a implementácii stratégie vládnych pracovísk.

Drevostavby zas a znovu

Masívnym dreveným konštrukciám sa Vittorio Salvadori, Head of Project Acquisition v spoločnosti CREE z Rakúska venoval už počas štúdia architektúry. Doktorát z drevostavieb získal na Technickej univerzite vo Viedni. Prefabrikácia ako časovo aj finančne efektívna stratégia sa vo výstavbe objavuje čoraz častejšie, na Slovensku ju znovu objavujeme, tentoraz aj v kontexte udržateľnosti a v kombinácii s možnosťami využitia masívnych drevených konštrukcií.

Tejto téme sa bude venovať aj Vittorio, ktorý pred príchodom do spoločnosti CREE pôsobil šesť rokov ako architekt pre rakúske architektonické firmy a vyhral niekoľko medzinárodných súťaží. Jeho články boli publikované na svetovej konferencii World Conference of Timber Engineering a preložené do niekoľkých jazykov.

Udržateľné mestá a architektúra

Udržateľné mestské projekty a vytváranie zmysluplných mestských častí je leitmotívom práce spoločnosti JKMM z Fínska. Jej CEO a partner Samppa Lappalainen prinesie na Green Building Summit tému udržateľnosti cez znovuzrodenie. Jeho kancelária má kľúčovú úlohu pri spájaní rôznych záujmov developerov a investorov, avšak zároveň zabezpečuje vysokú kvalitu architektúry.

Tejto téme sa bude venovať aj Alfred Berger, architekt a zakladateľ Berger-Parkkinen Architekten z Rakúska. Prvý súťažný úspech Alfred zaznamenal už v roku 1990 s arénou Alberta Schultza vo Viedni, čo bolo hneď po ukončení jeho štúdií na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. V rokoch 1994 až 1998 tu pôsobil u profesorov Tima Penttiläho a Massimiliana Fuksasa. Vlastné architektonické štúdio založil s Tiinou Parkkinen v roku 1995. Alfred neskôr pôsobil ako vysokoškolský pedagóg aj na Technickej univerzite vo Viedni a od roku 2013 ako predseda Spoločnosti Timo Penttilä.

Nevyhnutnou súčasťou cirkularity sú prírodné systémy. Ich dôležitosti v kontexte udržateľnej architektúry a architektonickej kvality sa bude venovať Milan Tomac, architekt a partner z ENOTA Architects zo Slovinska. Milan ukončil štúdium na ľubľanskej Fakulte architektúry v roku 1998, v tom istom roku spoluzaložil architektonickú kanceláriu ENOTA. Za svoju prácu v ENOTE získal množstvo ocenení, jeho práce boli prezentované na mnohých výstavách a publikované v odborných a široko zameraných publikáciách po celom svete. Milan prednáša na školách, konferenciách a sympóziách v Slovinsku i v zahraničí.

Konferenciu slávnostne otvorí Richard Teichmann, podpredseda európskej siete Svetovej rady pre zelené budovy (WGBC). Richard je členom predstavenstva Rakúskej rady pre zelené budovy (ÖGNI), okrem rakúskej založil viaceré rady pre zelené budovy v strednej a východnej Európe a pracoval aj v rámci Európskej rady pre udržateľný rozvoj ULI. Od júla 2023 je podpredsedom európskej regionálnej siete Svetovej rady pre zelené budovy (WGBC). Richard je generálnym riaditeľom Teichmann et Compagnons Property Networks so spoločnosťami v Rakúsku, na Slovensku, v Maďarsku a Chorvátsku, ktoré poskytujú developerské služby pre komerčné realitné projekty so silným zameraním na udržateľnosť.

PROGRAM konferencie a REGISTRÁCIU nájdete na stránke summitu: https://gbsummit.skgbc.org/#program

Všetky info a prihásenie: https://www.skgbc.org/

Facebook

https://www.skgbc.org/

Organizátormi už tradičnej konferencie GREEN BUILDING SUMMIT sú každoročne Slovenská
rada pre zelené budovy (SKGBC), hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku, a
Slovenská komora architektov (SKA), ktorá združuje autorizovaných architektov a autorizovaných
krajinných architektov na Slovensku.

Podujatie vzniklo s podporou generálnych partnerov J&T Real Estate a VÚB banka. Hlavným
partnerom podujatia je ZSE DRIVE a partnermi sú spoločnosti BTK – bývanie, teplo,
klimatizácia, Kontrakting, stavebné montáže, Schüco Slovensko, Wienerberger Slovensko,
YIT Slovakia a tiež Veľvyslanectvo Fínska v Prahe.

Záštitu nad podujatím prevzali aj Advantage Austria Slovakia a patrónmi summitu sú aj tento
rok zelené Rady všetkých krajín Visegradskej štvorky – česká, poľská aj maďarská Rada, ku
ktorým sa pridala aj Rakúska rada pre zelené budovy.

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.