Projekt Jan Solo prichádza s úvodným singlom k sólového albumu Tabu

Ostrieľaný hudobník, spevák a producent Ján Spišák, známy z pôsobenia v kapele Dilemma, prichádza s vlastným sólo projektom pod názvom Jan Solo. Novinka Tabu sa stáva úvodným singlom k rovnomennému albumu a unáša poslucháča do vlastného sveta, aby nás následne vrátila späť do reality.

Skladba Tabu je spracovaním staršej spevákovej básne Hlboký nádych a..., ktorú po rokoch znovuobjavil. Tá ho inšpirovala do takej miery, že ju zhudobnil a vniesol jej posolstvo do sveta, ktoré je o zabúdaní tých najelementárnejších faktorov v našich životoch. „Je to skladba o tom, ako sa vieme ponoriť do niečoho, o čom si myslíme, že je to realita, pritom skutočný svet nad hladinou nám uniká. Pritom zabúdame na to, čo všetko milujeme, čo je pre nás podstatné a aj na to, že pod vodou dlho nevydržíme,“ ozrejmuje Ján Spišák.

Zaujímavosťou je, že pri nahrávaní albumu interpret použil 10 rôznych gitár, navyše gitarista Matej Morávek ešte pridal niečo zo svojho arzenálu. Pôvodne však všetky skladby nahral a naspieval sám Ján Spišák s gitarami a violončelom, ktorý preňho predstavuje prvý nástroj a na každom albume pre neho našiel uplatnenie. „Neviem, či sa to podobá na niečo slovenské. Myslím, že to ale prezrádzajú slovenské texty,“ s úsmevom prezrádza spevák k piesni plnej alternatívneho rocku.

Nahrávanie spevu a gitár prebiehalo v štúdiu Klaksón v Lipanoch so zvukárom Romanom Šoltýsom, ktorý na nahrávkach s hudobníkom spolupracuje už od roku 2009. Následne bicie a basu nahrali v štúdiu Birdland v Považskej Bystrici. Produkciu mal pod taktovkou Ján Spišák a o mix a master sa postaral Roman Šoltýs.

Vizuál k skladbe vznikol prirodzene počas nahrávania v štúdiu Birdland. „Je to v podstate taká zbierka záberov z nahrávania, v ktorom hrám s Martinom Gašparom (basa) a Marcelom Buntajom (bicie). Matěj Morávek sa na nahrávaní počas nakrúcania nezúčastnil, preto ho v klipe nevidieť, ale jeho gitaru z nahrávky počuť,“ objasňuje Ján Spišák a ďalej pokračuje: „Nakrúcala Katka Petrášová Olekšáková, ktorá nás prišla nafotiť a klip vznikol ako pridružená výroba. Mali sme čas a aj chuť, tak sme sa do toho pustili.“

S hudobníkmi z nahrávania spolupracuje Ján Spišák už od roku 2012. „Veľmi dobre sa poznáme a rozumieme si ľudsky aj hudobne. Bolo to kľudné nahrávanie, chalani vedeli čo potrebujem do nahrávky a sú to ťažkí profíci. Bola radosť na tom robiť. Pri tomto albume som mal asi najjasnejšiu predstavu o tom, ako to má znieť, ale chalani ma dokázali stále prekvapiť nejakým zaujímavým nápadom, ktorý jednotlivé skladby obohatil. Je to magické, ak človek točí melancholické alebo kritické skladby, a pritom je to celé tak príjemne,“ dodáva spevák.

S projektom Jan Solo sa prezentuje naživo aj sám najmä v menších kluboch či na hudobných festivaloch. Naďalej plánuje produkovať vlastnú tvorbu ako v projekte Jan Solo, tak aj v kapele Dilemma, ktorej skladby z posledného albumu Vlny môžeme počuť okrem slovenských rádií aj v Česku. Zároveň spevák vydáva singel a onedlho aj album s kapelou SeeMore, s ktorou úspešne rozbehli aj koncerty a púšťa sa ešte do jedného projektu s kapelou Union of Ignorance. „Obe sú to alternatívnorockové kapely, no v každej mám inú rolu. Ale hlavne sa mi páči hudba a napĺňa ma to,“ uzatvára Ján Spišák.

rNUlife.sk / Michal Neffe, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.