Popmuseum Stage pozýva na unikátne online koncerty

Popmuseum pozýva projektom Popmuseum Stage na netradičné online koncerty českých hudobníkov. Špeciálne akustické a poloakustické sety umelcov naprieč žánrami v komornom múzejnom priestore ponúkne od novembra na svojom youtube kanály. Celú sériu zaháji 14. novembra koncert speváčky a hudobníčky Lenky Dusilovej, do konca roku sa diváci môžu tešiť na live sessions Kill the Dandies a Vladimíra Mertu.

„Voľnou inšpiráciou pre Popmuseum Stage nám boli zahraničné koncertné série ako Tiny Desk Concerts so záznamami živých vystúpení na malom, netradičnom mieste, napr. v kancelárii či priamo v šatni. Predstavíme hudobníkov v inom svetle, napr. s nástrojom, ktorý inak do ruky neberú. Vladimír Merta zahral na saxofon, spevák a gitarista Kill the Dandies! Hank Manchini vymenil elektrickú gitaru za akustickú. Divákov necháme priamo nahliadnuť do nových priestorov, v Popmuseu sme zriadili atypické pódium i maľbu stien s motívom slávnych tvárí popu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov,“ približuje projekt Popmuseum stage jeho zakladateľka Veronika Fischerová.

„Popmuseum Stage prináša novú možnosť záznamov živej hudby. Môj poloakustický set s minimom elektroniky - ako bežne vôbec nevystupujem -  si môžete vychutnať podobne ako by som hrala piamo u vás doma v obývačke. Prajem Popmuseum Stage dobrý štart a dostatok kvalitných hudobných úlovkov,“ uvádza k prvému dielu série jeho protagonistka Lenka Dusilová.

Od roku 2000 spravuje Popmuseum rozsiahly depozitár, zhromažďuje a archivuje písomné dokumenty, nahrávky a audiovizuálne záznamy, hudobné nástroje a prístroje, súvisiace s vývojom populárnej hudby, rovnako ako memoáre, vzťahujúce sa k dôležitým osobnostiam či udalostiam českej a slovenskej scény.

„Popmuseum je slobodné, neštátne múzeum riadené spolkom nadšencov do českej a československej populárnej hudby a jej histórie. Stále hľadáme možnosti ako ukázať českú a československú populárnu hudbu v novom svetle a vida, máme tu projekt Popmuseum Stage. Pre mnohých to bude možno prvá, i keď len digitálna návšteva Popmusea, vrele pozývame i na osobnú prehliadku,“ dodává riaditeľ Popmusea Aleš Opekar.

Priamo v budove KC Kaštan na pražskom Břevnově ponúka Popmuseum stálu expozíciu hudobných nástrojov, predovšetkým elektrických gitár československej výroby a vybraných nástrojov klávesových, ktoré boli v bývalom Československu často používané, rovnako ako staré magnetofóny, rádiá, hudobné nosiče, zviazané ročníky hudobných časopisov Melodie, Mladý svět, Rock & Pop a mnoho iného. Popmuseum pravidelne usporadúva i výstavy. Tou aktuálnou je 80 let Marty Kubišové očima Popmusea, ktorú môžete navštíviť až do 25. februára 2023.

Ďalšie diely Popmuseum Stage vychádzajú 8. a 29. decembra. Vznik projektu Popmuseum Stage podporila Nadace Český hudební fond.

rNUlife.sk / Anna Mašátová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.