Grantový program Pre lepší život v meste Vysoké Tatry je späť! V roku 2023 podporí deväť projektov

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou a zložitou situáciou v cestovnom ruchu vyhlásila spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) a horské stredisko Vysoké Tatry tretí ročník grantového programu Pre lepší život v meste Vysoké Tatry. O podporu  z grantu sa uchádzalo 15 projektov rôznych  občianskych združení a samosprávy. 

Grantový program Pre lepší život v meste Vysoké Tatry zriadila spoločnosť TMR a horské stredisko Vysoké Tatry v roku 2019 ako transparentný a systémový spôsob podpory Tatier, zaujímavých nápadov a iniciatív samotných Tatrancov. Do termínu zasielania žiadostí o grant, 31. decembra 2022, bolo podaných spolu 15 projektov.

Komisia zložená zo zástupcov horského strediska a zástupcov samosprávy napokon rozdelila sumu 20-tisíc eur na podporu pre 9 z nich. Veľká časť finančných prostriedkov poputuje predovšetkým deťom a mládeži – športové pomôcky pre materské školy a športový klub, figuríny na výuku poskytovania prvej pomoci či doplnenie vybavenia multifunkčných ihrísk. Medzi podporenými projektmi sú aj športové podujatia či kultúrny festival.

Okrem troch zástupcov spoločnosti TMR malo v porote rovnako početné zastúpenie aj mesto Vysoké Tatry.  „Dal som podporu najmä projektom vo verejnom záujme. To znamená projekty pre deti, mládež a seniorov. Tých favoritov bolo viac a verím, že v konečnom dôsledku sme podporili tie správne projekty,“ uviedol prednosta MsÚ Vysoké Tatry Juraj Ganzarčík. „Boli to zaujímavé projekty, podporoval som predovšetkým tie športové, do ktorých bude zapojených čo najviac ľudí,“ doplnil poslanec MsZ Gabriel Jamnický.

Veľkú podporu zástupcov TMR ako aj zástupcov samosprávy získali tatranskí sánkari, ktorých práca s mládežou prináša svoje ovocie. „Majú veľa úspechov a myslím si, že tie deti treba podporiť. Máme tu sánkarsky trenažér a všetky predpoklady na to, aby sa mohli ešte viac zlepšovať,“ informovala poslankyňa MsZ Darina Jatiová. „Nikdy to nie je ľahké, vždy je to aj o kompromise. Ale asi v tom máme jasno – mládež je pre nás prvoradá, radi investujme do detí a budúcnosti a preto sme sa v prvom rade uberali týmto smerom. V ďalšom rade sme podporili aj niektoré z komunitných podujatí, ktoré môžu mať význam pre Tatry aj pre celý región,“ doplnil Dušan Slavkovský, riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry. 

Členov poroty zaujal aj projekt mobilného osvetlenia lyžiarskych bežeckých tratí v Tatranskej Lomnici, ktorý ale napokon ostal bez podpory. „Veľmi ma tento projekt zaujal, tie trate sú veľmi kvalitne upravované a chodilo tam aj túto zimu po práci veľa ľudí. Škoda, že tam bolo toľko otáznikov – či už čo sa týka samotných pozemkov alebo povolení. Verím, že už budúci rok to bude reálna podpora a že to bude skvelé,“ uzavrel Gabriel Jamnický.

Podporené projekty v roku 2023:

  • Malí záchranári

Predkladateľ: OZ Zvedavé svište (rodičia a priatelia MŠ v Novom Smokovci)

Projekt zahŕňa zakúpenie 2 figurín so zabudovaným systémom na vyhodnocovanie správnosti poskytovania resuscitácie (s prenosným tabletom a bluetooth) s potrebnou inštaláciou aplikácie na vyhodnocovanie údajov. Cieľovou skupinou je okrem detí materskej školy aj široká verejnosť, ktorú chcú predkladatelia s pomocou rodičov a dobrovoľníkov v pravidelných intervaloch (raz za štvrťrok) oboznamovať s technikami prvej pomoci priamo na ulici. Aktivita v pravidelných intervaloch pomôže k osvete nielen miestnej komunity, ale aj turistov.

  • Nákup sánkarskeho vybavenia pre deti a mládež

Predkladateľ: Slovenský zväz sánkarov

Slovenský zväz sánkarov sa venuje tréningu žiakov, mládeže a reprezentácie. Bezplatné tréningy pre žiakov z Vysokých Tatier navštevuje stále viac detí a práve pre pokrytie týchto potrieb budú zakúpené 2 ks saní s kolieskami aj sklznicami (na tréning v lete aj v zime) ako aj 6ks kombinéz pre žiakov, ktorí trénujú a reprezentujú aj v zahraničí.

  • Náučný chodník Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina

Predkladateľ: Mesto Vysoké Tatry

Na šiestich odpočívadlách na cyklochodníku na trase Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina v celkovej dĺžke 8,7 km chce samospráva inštalovať informačné tabule o zaujímavostiach Vysokých Tatier - faune, flóra a pod., čím sa vytvorí nový náučný chodník. Jeho vytvorením sa rozšíria možnosti spoznávania tatranskej prírody napr. aj pre rodiny s deťmi či seniorov, ktorí si netrúfajú na vysokohorské túry. Z dotácie bude vyrobených 6 kusov plastových tabúľ s textom v slovenskom a anglickom jazyku, ktoré budú  doplnené zaujímavými fotografiami.

  • Doplnenie basketbalových košov na multifunkčné ihrisko v Novom Smokovci
  • Predkladateľ: Mesto Vysoké Tatry

Grant bude použitý na nákup a montáž dvoch basketbalových košov na multifunkčnom ihrisku v Novom Smokovci.  Multifunkčné ihrisko v Novom Smokovci bolo v roku 2022 zrekonštruované a vzhľadom na nárast cien stavebných materiálov nebolo možné koše z vyčlenených prostriedkov zakúpiť. Zámerom je, aby multifunkčné ihrisko slúžilo pre rôzne športy a tak ho mohli využívať nielen obyvatelia ale aj návštevníci Vysokých Tatier, ktorí vyhľadávajú aktívne trávenie voľného času športom v prírode. Ihrisko je dostupné celoročne pre všetkých záujemcov bezplatne.

  • Športové pomôcky pre MŠ v Tatranskej Kotline

Predkladateľ: Mesto Vysoké Tatry

Cieľom projektu je dovybavenie Materskej školy Tatranská Kotlina pomôckami na letné a zimné športové aktivity.  Posledné roky ukázali, že deti všetkých vekových skupín majú problém s aktívnym pohybom, životosprávou, cvičením ako takým a rok čo rok  pribúdajú detí so zdravotnými problémami, najmä obezitou.  Aj do materskej školy každoročne prichádzajú deti, ktoré majú zdravotné problémy, či slabú imunitu. Zároveň materskú školu navštevujú aj deti so špeciálnymi potrebami, pre ktoré je rozvoj pohybových zručností taktiež veľmi prospešný.

  • Volejbalový turnaj „Drevené prsty“ 22. ročník

Predkladateľ: OZ TATRA FIT

Turnaj organizovaný svojpomocne hráčmi rôzneho veku  - od  tínedžerov po seniorov. Cieľom je spojiť priateľov športu nielen z Tatranskej Lomnice, ale aj ostatných tatranských osád a okolia, upevňovať zdravie, stráviť pri športe čo najviac času a utužiť vzťahy v komunite.  

  • Tatranský pohár – dobrovoľnícka hasičská súťaž

Predkladateľ: DHZ Tatranská Lomnica

V roku 2023 má DHZ Tatranská Lomnica 100. výročie založenia. Cieľom je stretnutie tímov DHZ z okolitých častí Vysokých Tatier (napr. Tatranská Kotlina, Ždiar, Nová Lesná a ďalší) a prezentácia dobrovoľníckej činnosti pre občanov, návštevníkov Tatier, ako aj motivácia mládeže a detí zapojiť sa.  Okrem utuženia vzťahov v komunite dobrovoľného hasičstva ide najmä o predvedenie divácky atraktívnych športových hasičských útokov. Ide o najstaršiu akciu v okrese Poprad - 37. ročník.

  • Organizácia turnaja v petangu pre seniorov z Tatranskej Lomnice

Predkladateľ: OZ TATRA FIT

Zámerom OZ Tatra Fit je rozšíriť športové vyžitie v podobe populárnej hry medzi obyvateľmi a získať ďalších pravidelných hráčov. Takéto stretnutia prispievajú k spolupatričnosti, lepšiemu vzájomnému poznaniu a zvýšeniu kvality života ľudí v miestnej komunite.

  • Festival Tatranské výšiny 29.-.30.7.2023

Predkladateľ: OZ Žiť Tatry

Tatranské výšiny je  športovo – kultúrny festival pre všetkých milovníkov hôr, turistiky a prírody. Do Tatier chce po roku opäť priniesť kultúru, stretnúť sa, porozprávať sa, niečo nové sa naučiť a navzájom sa inšpirovať. Prvý ročník bol venovaný téme bezpečnosti v horách, ďalší ročník bude venovaný povolaniam, ktoré sú späté s horami. Rozprávania chatárov, nosičov, horolezcov či filmárov  bude spestrené hudobnými vystúpeniami a ďalšími sprievodnými podujatiami (slack line park, výstava fotografií).

Spoločnosť TMR pôsobí na území Vysokých Tatier ako prevádzkovateľ zariadení cestovného ruchu a zároveň strategický a dlhodobý investor v tomto segmente. Počas troch doterajších ročníkov grantového programu Pre lepší život v meste Vysoké Tatry bolo podporených spolu 26 projektov za 60-tisíc eur. V uplynulých ročníkoch boli z prostriedkov grantového programu vybudované náučné chodníky, altánky, dovybavené škôlky a školy, zakúpená ozvučovacia technika pre komunitné divadelné predstavenia, podporené miestne športové kluby, vyšla zaujímavá kniha pre deti v rámci projektu Kyslíkovci, boli zrealizované terénne úpravy bežeckých tratí, vznikli knižné búdky, informačné totémy pri pamiatkach a ďalšie zaujímavé projekty. Všetky podporené projekty spája jeden spoločný cieľ - zlepšiť život komunity a zveľadiť prostredie mesta Vysoké Tatry.

Fotografie z podporených projektov v uplynulých ročníkoch:

rNUlife.sk / marián Galajda, PR TMR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.