REYKJAVÍK, VADUZ, OSLO, BÁTOVCE. A vzkriesenie zázraku!

Divadlo Pôtoň je lídrom dvojročného medzinárodného umeleckého projektu zameraného na rozvoj publika. Spoločne s partnermi z Nórska, Islandu, Lichtenštajnska a ďalšími slovenskými organizáciami bude kultúrne a umelecké centrum z Bátoviec spolupracovať na príprave nového modelu festivalu.  

Divadlo Pôtoň sa rozhodlo pôsobiť na vidieku napriek výzvam, ktoré to so sebou prináša, s presvedčením, že súčasné umenie môže slúžiť ako nositeľ pozitívnych zmien. Môže otvárať dôležité otázky, propagovať pozitívne hodnoty, podporovať otvorenosť voči rozmanitosti, spájať umelcov, organizácie a komunity. Tieto kroky je dôležité robiť aj vo vidieckom kontexte. Kultúrna organizácia sídli v bývalom kráľovskom meste Bátovce od roku 2008. Počas jedenástich rokov pôsobenia v budove niekdajšieho kultúrneho domu dokázal tím Pôtone vybudovať špecifické kultúrne a umelecké centrum so zaujímavými projektami celoslovenského, ale i medzinárodného významu.

Pripravovaný umelecký projekt Vzkriesenie zázraku obsahuje trinásť rezidenčných pobytov slovenských a zahraničných umelcov, ktorí budú pracovať na nových dielach v rôznych lokalitách regiónov Tekov a Hont. Pri realizácii budú umelci intenzívne spolupracovať s miestnymi komunitami. Súbor nových diel bude odprezentovaný v rámci jedinečného podujatia v lete roku 2022. Diváci budú putovať spleťou turistických trás a objavovať diela v nevšedných prírodných a architektonických lokáciách. Organizátori si model podujatia vyskúšali v malom rozsahu počas Nočných potuliek Bátovcami v roku 2015, v rámci projektov Miracles a Apel lokality v roku 2017. Pred dvoma rokmi uviedlo Divadlo Pôtoň pochôdzkový site specific projekt Resurrection du miracle vo Francúzku.

„Ak divák putuje prírodou niekoľko desiatok kilometrov, posilní ho to duchovne i fyzicky. Zmení sa mu zmyslové vnímanie prostredia. Na ceste je len on a krajina. Súčasné umenie, na ktoré bude na svojej ceste neustále narážať, začne vnímať iným spôsobom.“, povedal o základnej myšlienke nevšedného pochôdzkového festivalu dramaturg Michal Ditte.

„Súčasné umenie sme sa snažili natlačiť najmä do budov na to určených. Divák mal prísť, odparkovať auto a vojsť do sály, na svoje miesto. Pandémia nám ukázala, že je potrebné s divákmi pracovať vo verejných priestoroch, v exteriéri, dopriať im slobodu pohybu na ceste za novými dielami. Nechať im čas na rozjímanie a uvažovanie o tom čo videli, počuli a cítili. Náš projekt je o putovaní za zázrakmi.“     

Na projekte okrem umeleckých a kultúrnych organizácií budú spolupracovať miestne samosprávy, občianske združenia zamerané na cestovný ruch či lokálnu gastronómiu a množstvo jednotlivcov so záujmom o turistiku, súčasné umenie a komunitné organizovanie.

Podujatie sa zo Slovenska v zmenšenom formáte presunie k divákom na Island, do Nórska a Lichtenštajnska.

Projekt Vzkriesenie zázraku je podporený z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru  – Nórska, Islandu a Lichtenštajnska v správe Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky v programe podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca.

Viac na: https://www.poton.sk/aktuality/reykjavik-vaduz-oslo-batovce-a-zazraky/

rNUlife.sk / TS Divadlo Pôtoň

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.