Hviezdy prepožičali hlas na dobrú vec, upozornili aj na zmenu klímy

Celosvetová hudobná akcia, aká sa koná raz za generáciu, odštartovala v sobotu vystúpením slávnej juhokórejskej skupiny BTS a britského speváka Eltona Johna. Dvadsaťštyrihodinová séria koncertov po celom svete s názvom Global Citizen Live má upozorniť na klimatickú zmenu, nerovnosť v rozdeľovaní vakcín a hladomor. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Na pódiách od New Yorku po nigérijský Lagos vystúpili rôzne megahviezdy, vrátane Coldplay, speváčky Lizzo, Jennifer Lopez a Billie Eilish, ale aj herci, politici, šéfovia firiem, členovia kráľovskej rodiny a aktivisti. Apelovali alebo oznámili finančné dary na pomoc pri riešení veľkých celosvetových výziev.

Mimovládna organizácia Global Citizen chce vysadiť miliardu stromov, poskytnúť dve miliardy vakcín najchudobnejším krajinám a tiež jedlo 41 miliónom ľudí na pokraji smrti od hladu.

Na snímke účastníci festivalu Global Citizen Live v New Yorku 25. septembra 2021.

Elton John vo výrazne zelenom oblečení vystúpil v Paríži pred Eiffelovou vežou, aj napriek nedávnemu zraneniu bedra. Zahral a zaspieval hity ako "Tiny Dancer" či "This is Your Song".

Headlinerom v Paríži bol Ed Sheeran, spolu so skupinou Black Eyed Peas a rapperom Stormzy.

Na smímke Ed Sheeran počas vystúpenia na festivale s názvom Global Citizen Live v Paríži 25. septembra 2021.

Akcia sa na sociálnych médiách začala vopred nakrúteným vystúpením skupiny BTS v Soule.

Keď sa skončil koncert v Paríži a "štafetu" dostal New York, tam vyšli na pódium britský princ Harry a jeho manželka Meghan. Obaja obhajovali dostupnosť vakcín proti koronavírusu pre všetkých a vyhlásili, že túto vec treba brať "ako základné ľudské právo". "Moja žena a ja sme presvedčení, že to, do akých pomerov sa človek narodí, nesmie určovať jeho šance prežiť," povedal princ Harry, vojvoda zo Sussexu, a dav tisícov ľudí v newyorskom Central Parku nadšene tlieskal.

Princ Harry a Meghan Markle, vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu, hovoria na pódiu počas festivalu Global Citizen v sobotu 25. septembra 2021 v New Yorku.

Po manželoch z britskej kráľovskej rodiny vystúpila popová veteránka Cyndi Lauper, ktorá svoj hit "Girls Just Want to Have Fun" venovala afganským ženám. Keď zavládla tma, dav sa zväčšil a prítomní burácali pri vystúpeniach hviezd ako Billie Eilish. Medzi jednotlivými číslami zneli zásadné vyhlásenia a výzvy, že treba konať (I can do better)- jedna prišla dokonca aj z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Šéfka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samantha Power oznámila v odkaze nakrútenom vopred, že Spojené štáty "prispejú sumou vyše 295 miliónov krajinám po celom svete, aby sa zažehnal hladomor a extrémny hlad, riešilo násilie založené na pohlaví a ďalšie humanitárne krízy, ktoré spôsobila pandémia covidu".

Na snímke Camila Cabello počas svojho vystúpenia na festivale s názvom Global Citizen Live v New Yourku 25. septembra 2021.

Spoluzakladateľ a šéf organizácie Global Citizen Hugh Evans vyzval divákov, aby pomohli zozbierať šesť miliárd dolárov potrebných pre Svetový potravinový program (WFP), vyriešiť nespravodlivé zásobovanie vakcínami a vyvíjať tlak na lídrov pred novembrovou konferenciou o klimatickej zmene COP26.

"Len samotná charita... nikdy nebude stačiť na ukončenie extrémnej chudoby, ani na vyriešenie klimatickej zmeny. Musí konať hnutie ľudí a vynútiť trvalú zmenu," vyhlásil Evans.

"Vyše 700 miliónov ľudí na celom svete žije v extrémnej chudobe. Všetci spoločne im môžeme pomôcť," znie motto organizácie Global citizen. V Londýne sa predstavili DURAN DURAN, Kylie Minogue, či Nile Rodgers & CHICS, ktorí to rozpálili už v úvode s hitom We are family a nasledovali ďalšie.

Po vystúpení uznávaného 92-ročného amerického biológa Edwarda O. Wilsona sa šou presunula do Los Angeles. Tam koncertovali okrem iných popová kapela 5 Seconds of Summer, Demi Lovato, Adam Lambert či Stevie Wonder.

Na koncertoch boli nutné certifikáty o zaočkovaní proti covidu alebo negatívny test na koronavírus. Všetky koncerty boli vysielané "v štafete" online na platforme Youtube.

rNUlife.sk / tasr / Globalcitizen.org

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.