Z jari presunutý Febiofest 2020 predsa len bude! Prinesie výnimočné tituly i odkladané premiéry

27. ročník Medzinárodného filmového festival FEBIOFEST sa uskutoční. Jeho pôvodný marcový termín zastavilo tesne pred štartom zatvorenie kín ako aj všetkého verejného života. Od 30. septembra do 4. októbra 2020 však konečne k divákom prinesie očakávané aj dlho odkladané premiéry nových slovenských aj zahraničných snímok od oceňovaných režisérov. Organizátori pripravujú pre divákov bezpečný festival a už spustili aj predpredaj festivalových cinepassov.

„Kiná sú (našťastie) otvorené, rúško je v nich potrebné mať cez nos a ústa. Oči a uši, rozum a cit ostávajú voľné a slobodné. Bolo by teda škoda, aby sme divákom nielen v Bratislave, ale výberovo aj v regiónoch, neponúkli program, ktorý sme počas roka, pôvodne na marec 2020 pripravovali. Bola by to veľká škoda aj pre filmy, ktoré na svojich divákov čakajú,” vysvetľuje výkonná riaditeľka Febiofestu Ľubica Orechovská.

„Festival je pre nás všetkých veľkou oslavou filmového umenia. Okrem silnej koncentrácie dobrých filmov je zároveň miestom zdieľania zážitkov z projekcií, tvorcov, odbornej aj laickej reflexie filmových diel, ich inšpirácií, tém, žánrov. Aj Febiofest je (našťastie) silne kontaktnou udalosťou – v zdravých časoch. V tomto roku to bude trochu inak, ale aj napriek okolnostiam sme sa rozhodli jeho 27. ročník zorganizovať,” dodala.

Febiofest ako jeden z najväčších a najdlhšie prebiehajúcich filmových festivalov na Slovensku tak čoskoro odštartuje. Projekcie sa uskutočnia v bratislavských kinách Lumière a Mladosť, pôvodne plánovaný sprievodný program bude prebiehať v obmedzenej podobe a ostane výlučne v priestoroch kinosál. Organizátori pripravujú bezpečný festival, počas jeho konania budú dodržané všetky hygienické a bezpečnostné opatrenia v súlade s aktuálne platnými predpismi.

Hlavným hosťom pôvodne plánovaného Febiofestu mal byť držiteľ Oscara, Zlatých Glóbusov, ocenení z najprestížnejších festivalov sveta ako Cannes či Berlinale aj Európskej filmovej ceny, jeden z najvýznamnejším francúzskych filmových tvorcovv histórii, režisér Costa-Gavras. Ani on, ako mnoho ďalších zahraničných hostí, však na Febiofest nebude môcť prísť. Febiofest však vo svojom programe uvedie jeho nový film Dospeláci v miestnosti, v ktorom reflektuje udalosti v Grécku z roku 2015, keď sa tunajšia ekonomika dostala do najväčšej krízy.

SLOVENSKÁ FILMOVÁ KRAJINA S DLHO ODKLADANÝMI PREMIÉRAMI

Festival otvorí 30. septembra 2020 v premiére nový česko-slovenský film režiséra Petra Zelenku Modelár o dvoch kamarátoch, ktorí prevádzkujú požičovňu dronov. Majiteľ firmy prezývaný Plech, vo voľnom čase raper, sníva o veľkých peniazoch. Chemik a vynikajúci letecký navigátor Pavel, zas sníva o spravodlivosti a lepšom svete. Drony sú pre nich priepustkou do mnohých oblastí ľudského konania, kam by sa inak nepozreli. Medzi ich klientmi sú napríklad prezidentský kandidát či umelci. Drony vo filme monitorujú veterné elektrárne aj nosia luxusné kabelky na prehliadke namiesto modeliek. Keď sa však jeden z hrdinov rozhodne využiť dron na niečo úplne iné, situácia vo firme sa začne komplikovať.

Medzinárodne uznávaná slovenská režisérka Mira Fornay osobne uvedie v slovenskej premiére na Febiofeste svoju novinku Žaby bez jazyka, ktorá sa vo svetovej premiére predstavila na MFF v Rotterdame. Je ostrým a nekompromisným pohľadom na domáce násilie.

Jaroslav K. je pekný muž, zdanlivo dobrosrdečný a jemný syn, manžel a otec. V skutočnosti je posadnutý sexom a varením a chorobne žiarli na svoju manželku Blanku, ktorú terorizuje v ich veľkom dome v malom meste. Na svojej metaforickej ceste, ktorá je štruktúrovaná ako počítačová hra, bude musieť zviesť boj so svojimi najtemnejšími stránkami a démonmi a obetovať viac, než by ktokoľvek z divákov predpokladal.

Počas Febiofestu vyšle na svoju kino púť nový film aj medzinárodne rešpektovaný dokumentarista a dobrodruh Pavol Barabáš, ktorý má na konte desiatky dokumentárnych snímok. Everest – Najťažšia cesta rozpráva o výzvach, ktoré prináša celým generáciám najlepších horolezcov najvyššia hora sveta. Najstrmšou a najťažšou je jej juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou výzvou, a preto sa o to pokúšalo mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo 18 členom britskej výpravy za pomoci 40 šerpov, fixných lán a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou.

Nové filmy predstavia slovenskému publiku aj známi režiséri Jaro Vojtek a Martin Šulík, ktorí sa pustili do filmových portrétov osobností.

Profesionálny aj súkromný osud slovenského novinára, reportéra a fotografa Andreja Bána prinesie na plátno dokumentárny film Raj na zemi, ktorý Febiofest uvedie v slovenskej premiére. Režisér Jaro Vojtek sníma prostredníctvom intímnych rozhovorov a počas spoločných putovaní po svete Bánov osobný príbeh, jeho zápas so samotou aj s psychickými problémami. Paralelne zaznamenáva tragické a komplikované príbehy súčasného sveta vo vojnových a krízových oblastiach ako sú Irak, Gruzínsko či Kosovo, kam sa Andrej Bán vracia k protagonistom svojich reportáží – k ľuďom, zabudnutých ľuďmi.

Martin Šulík vo svojom novom autorskom dokumente zachytáva tvorivú i životnú cestu výnimočnej osobnosti slovenskej kultúry, míma Milana Sládka. Svojimi predstaveniami objavil pre domáce publikum novú divadelnú formu a ovplyvnil nielen našich, ale aj európskych divadelníkov. Po okupácii Československa v auguste 1968 emigroval do Nemecka. Film, v ktorom vystupujú spomedzi desiatok osobností aj Milan Lasica, Eva Mária Chalupová či Ľubomír Feldek, je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov.

Jan Švankmajer je filmový tvorca a výtvarník, ktorý je pojmom na celom svete. Film Alchymická pec, ktorý len uviedol v svetovej premiére prestížny festival v Rotterdame, je výnimočným portrétom tohto originálneho umelca a zároveň dokumentuje život a proces tvorby v spoločnosti Athanor (čo je názov renesančnej alchymickej pece), kde Švankmajerove filmové diela v posledných troch desaťročiach vznikajú. Dvojica mladých režisérov Adam Oľha a Jan Daňhel mali výnimočnú príležitosť vstúpiť do „alchymickej dielne“ a zaznamenať svedectvo o vytvorení – ako ho tvorca sám označuje – posledného Švankmajerovho filmu Hmyz. Ten v roku 2018 slávnostne otvoril aj za osobnej účasti jeho tvorcu Febiofest.

PROGRAM S VÝBEROM PRE KAŽDÉHO

Diváci sa môžu počas Febiofestu tešiť aj na ďalšie výnimočné zahraničné filmy, ktorých premiéra sa odkladala niekoľko mesiacov. Oscarový nominant, anglicko-sýrska snímka Pre Samu, ktorá má na konte ocenenie z Cannes, prinesie intímny príbeh, v ktorom režisérka Waad Al-Khateab opisuje svoj život počas piatich rokov neutíchajúcich konfliktov v sýrskom meste Aleppo.

Slovenskému publiku sa predstaví aj ďalší oscarový nominant, poľsko-francúzska dráma Corpus Christi. Na Festivale poľských hraných filmov v Gdyni získala 11 ocenení. Je príbehom Daniela, ktorý v detenčnom centre pre mladistvých zažije duchovnú premenu. Chce sa stať kňazom, ale bránia mu v tom záznamy v registri trestov.

Po prvýkrát sa predstaví aj nový film oscarového režiséra Romana Polanského Dôstojník a špión. Rozoberá slávnu Dreyfusovu aféru, ktorá otriasla francúzskom v roku 1894 a predznamenala zničujúci antisemitizmus 20. storočia.

Tematicky súvisiaca a v dnešnej dobe mimoriadne dôležitá je aj novinka Alejandra Amenabara Kým sa skončí vojna, kde popredný španielsky intelektuál nedokáže rozpoznať blížiacu sa Frankovu diktatúru a nevedomky jej pomáha prevziať moc v krajine.

„Náš výber prináša rôzne podoby zápasu, boja, odvahy a statočnosti, hľadania zmeny a nachádzania nádeje v rozmanitých autorských a filmových podobách. Ten vo finále reprezentuje slovenský autorský dokument, tohtoročný oscarový nominant, severská dráma aj zábavný rodinný film,“ vysvetlil Jakub Zipser z Asociácie slovenských filmových klubov, v ktorej distribúcii vstúpia do kín tri zo štyroch filmov uvedených v regiónoch.

Dôležitou a stálou ideou Febiofestu je aj jeho „putovanie“ do slovenských regiónov, kde každý rok festival zväčšuje divácku základňu a podporuje kultúrny rozvoj v kinách mimo Bratislavy. Aj tento rok sa s kolekciou štyroch festivalových filmov z hlavného programu vyberie až do 17 slovenských kín. Hlavným organizátorom MFFK Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.

Kompletný zoznam filmov Febiofestu si môžete pozrieť tu

rNUlife.sk / Zuzana Kizáková, PR FF

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.