Finále ceny Anasoft litera 2020 ovládli ženy, víťaza spoznáme už v utorok

V Rádiu DEVÍN na začiatku Septembra vyhlásili tohtoročné finalistky ceny Anasoft litera. O titul najlepšia prozaická kniha roka 2019 bojujú tieto ženy – Jana BodnárováKatarína KucbelováMichaela RosováAlena Sabuchová a Margita Czóbelová. Jedna z prvých štyroch menovaných autoriek získa koncom septembra finančnú odmenu 10 000 eur, jedine žeby nie a bol by to predsa len muž –Silvester Lavrík.

Fotka Anasoft litera.

Nie je to teda úplne ženská finálová päťka

V desiatke ceny Anasoft litera vyhlásenej koncom februrára bolo šesť žien a štyria muži, po prvý raz za históriu ceny sa stalo, že sa v nej ocitlo viac ženských autoriek ako mužských autorov. Vo finálovej päťke sú štyri ženy a jeden muž, ktorý písal o žene, v abecednom poradí:

Cena Anasoft litera má svojich nominantov.

Jana BodnárováKoža (ASPEKT 2019)

Katarína Kucbelová: Čepiec (Vyd. SLOVART 2019)

Michaela RosováTvoja izba (vl. náklad 2019)

Alena SabuchováŠeptuchy (Artforum 2019)

Silvester LavríkPosledná k. & k. barónka (DIXIT 2019)

Literárne prvky roka 2019 s prozaickým číslom desať.#anasoftlitera #uz15rokovstabilnyprvok#vizualnaidentita #periodickatabulkaFoto: Juraj Starovecký

Zveřejnil(a) Anasoft litera dne Čtvrtek 20. února 2020

„Zo zloženia finálovej päťky som príjemne prekvapený a dohodli sme sa na nej aj celkom rýchlo. Táto päťka skutočne potvdrzuje to, čo sa poslednú dobu objavuje aj v českej literatúre – autorky sú v ofenzíve, viac sa presadzujú a majú aj väčšie ohlasy. Zároveň je táto päťka veľmi rozmanitá, je v nej päť druhov literatúry a aj náročný čitateľ si v nej ten svoj typ nájde,” zhrnul člen aktuálnej poroty ceny Anasoft litera Lubomír Machala z Katedry bohemistiky Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Dopĺňa ho Michal Jareš z Ústavu pre českú literatúru Akadémie vied Českej republiky: „Je v nej dosť zaujímavých autoriek, povedzme už strednej generácie, zároveň je v nej dosť tém, ktoré budú možno časom narastať, napr. rómska tematika, stála snaha zotrvávať vo fikcii v prípade Silvestra Lavríka, alebo rozvoľňovanie do menších románových útvarov ako je malý román Jany Bodnárovej či ťažko literárne zaraditeľný Čepiec Kataríny Kucbelovej, ktorý je niekde na pomedzí poučenej reportážnej prózy, ako až trošku maniakálna próza Michaely Rosovej, ktorá vás dostane svojím zaujímavým a presným rytmom, v ktorej sa autorka naozaj snaží pozdvihnúť slovenčinu na tú najvyššiu úroveň. Do budúcna bude preto zaujímavé či si z toho slovenská literatúra niečo vezme, alebo či to bola len náhoda, v každom prípade bude to zaujímavé.”

Anasoft litera - Úvod

Päť kníh, ktoré odborná porota ceny Anasoft litera do tohtoročného finále Anasoft litery síce nevybrala, stále bojuje o Cenu čitateľov, do ktorej sa viete zapojiť elektronicky:

Peter BalkoØstrov (KK Bagala 2019)

Etela FarkašováHodiny lietania (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2019)

Zuzana Mojžišová: Modus vivendi (Artforum 2019)

Víťo StaviarskyKšeft (Vydavateľstvo Staviarsky 2010)

Peter Šulejfytopaleontológia (Marenčin PT 2019)

Slávnostný ceremoniál odovzdávania cien Anasoft litera 2020 sa uskutoční 29. septembra 2020 v Slovenskom rozhlase a počúvať ho môžete v priamom prenose na rádiu Devín, alebo pozerať v online prenose na sociálnej sieti https://www.facebook.com/anasoft.litera/​.

rNUlife.sk / Anasoft litera, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.