Zákaz držania psov na reťazi ide v októbri opäť do parlamentu

Zákon, ktorý má zakázať držanie psov na reťazi ide opäť do parlamentu. Poslanecký návrh na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti, pripravila Sloboda zvierat v spolupráci s poslancom Tomášom Šudíkom (OľaNO). Do prvého čítania ho predloží na októbrovej schôdzi NR SR.

Požiadavka na zmenu legislatívy je vyústením kampane Reťaz je väzenie, ktorá upozorňuje na zúfalé životné podmienky slovenských psov na reťaziach. Petíciupožadujúcu zakázať držanie psov na reťazi doposiaľ podpísalo viac ako 65-tisíc občanov Slovenska a ešte stále ju možno podporiť.

لا يتوفر وصف للصورة.

Problém utrpenia psov na reťaziach ostáva napriek svojmu rozsahu v našej krajine dlhodobo neriešený a za súčasného právneho stavu aj neriešiteľný.

Aktuálny zákon o veterinárnej starostlivosti a vyhláška 123/2008 o ochrane spoločenských zvierat ukladajú majiteľom psov povinnosť denného púšťania psa z reťaze. Aj majitelia, ktorí svoje zvieratá nepúšťajú, kontrole tvrdia, že tak robia („pes behá v noci a stráži“, „je uviazaný na chvíľu“) a nie je v možnostiach štátnych orgánov dokázať porušovanie zákona a zjednať nápravu.

Výsledkom sú tisíce slovenských psov, ktorí prežijú celý svoj život na reťazi a v zmysle platnej legislatívy nie je možné zabezpečiť im účinnú ochranu zdravia a pohody.

Sloboda zvierat chce pokračovať v boji proti držaniu psov na reťazi,  zintenzívni kampaň | Dunajskostredský

Linka proti krutosti (LPK) Slobody zvierat prijíma denne desiatky podnetov verejnosti. Psy na reťaziach patria medzi najvážnejšie prípady občianskeho združenia: reťaze, drôty či špagáty imčasto bolestivo vrastajú do podkožia krku, pretože ich psom založia priamo na krk ešte ako šteňatám. V roku 2019 LPK prijala 1200 podnetov verejnosti, z toho 60% tvorili prípady psov na reťazi, podala desiatky trestných oznámení.

Fotka Sloboda zvierat.

Jozef Chmel, hlavný inšpektor LPK: „Roky praxe nám ukázali spojenie reťazí s celkovým vážnym zanedbaním zvieraťa - podvýživou, neliečenými ochoreniami, zraneniami a narušenou psychikou psa...“

https://www.facebook.com/SlobodaZvierat.sk/videos/327021988630998/

Pes patrí medzi spoločenské zvieratá s vysokými nárokmi na uspokojovanie fyzických, mentálnych a sociálnych potrieb. Okrem pravidelného kontaktu s človekom potrebuje dennú aktivitu v podobe vychádzok, výcviku a voľného pohybu. Reťaz psovi bráni v pohybe, kontakte s človekom a prostredím. Výsledkom býva trvalé poškodenie zdravia a poruchy správania.

https://www.facebook.com/SlobodaZvierat.sk/videos/610583222955609/

Držanie psov na reťazi:

  • obmedzuje voľnosť pohybu a napĺňanie fyzických a fyziologických potrieb (hygiena, prístup k potrave a vode) a možnosť úniku pred ohrozením;
  • negatívne ovplyvňuje celkové zdravie a pohodu psa a môže spôsobiť vážne alebo trvalé poškodenie zdravia (svalová atrofia, poškodenie kĺbov, degeneratívne ochorenia, zranenia a vrastanie reťaze do krku);
  • potláča etologické a sociálne potreby spoločenského zvieraťa; dôsledkami izolácie a nedostatku podnetov sú poruchy správania, sebapoškodzovanie (hryzenie si častí tela) a/alebo agresívne správanie a ohrozenie zdravia a bezpečnosti obyvateľstva;
Reťaz je väzenie – Sloboda Zvierat

Predsedníčka Slobody zvierat, Pavla Dugovičová: „Kruté reťaze do 21. storočia nepatria a parlament má teraz šancu ukázať, že zvieratá považuje naozaj za živé, cítiace tvory. Veríme, že poslanci si nezapchajú uši pred silným hlasom verejnosti a že zákon prijmú, lebo len legislatívna zmena umožní predchádzať utrpeniu spôsobenému reťazami a zabezpečí psomochranu, aká im prináleží.“

Ako sa má ASTOR zachránený z reťaze?

Pamätáte na Astora zachráneného zo 6 kg reťaze vrastenej do krku? Vďaka nášmu trestnému oznámeniu na majiteľku bolo začaté trestné stíhanie za prečin týrania zvierat. Čo je však najdôležitejšie? Astor je zdravý a šťastný v našom útulku, kde sa mu pravidelne venujú venčiari a dobrovolníčky. Pozrite sa, video hovorí za všetko :)A pamätajte, reťaz je väzenie, a je najvyšší čas ju zakázať! Informácie, petíciu a letáky na rozdávanie nájdete tu: http://slobodazvierat.sk/kampane/spolocenske-zvierata/stop-retaziam/

Zveřejnil(a) Sloboda zvierat dne Neděle 25. listopadu 2018

rNUlife.sk / Silvia Čaňová, SZ

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

1 comment

  1. andrej 6 mája, 2021 at 08:15 Odpovedať

    uz teraz vyslovujem neposlusnost takemuto riesenu verejnu neposlusnost voci zakonu ja nikdy nepripustim aby som zatvaral svojho psika do smradlavej drotovej ohrady-vezenia 2x2m ked ho volam volieri je to problem nechce sa tam dat zatvorit ved to aj chapem do tecto smradovne ved tam sa mu treba vymocit a tohto smradu sa neda zbavit nijako proste jeto tam a smrdi to vsade okolo ked sa postavim ku retazke tak sa tesi pridte sa pozrietretiazku ma na voditku ktore je dlhe okolo plota asi 25 m a tak on ma priestor na retazi asi 100m2 a nie 2x2m potrebujem to takto mat aj kvoli liskam pes bol tisice rokov strazcom domu a nie babetkom slecien ktore pred kamerou vezmu na ruky a potom sa utekaju sprchovat to su ludia ktori pri chovani psika dva tyzdne dokazu napisat aj desat knih o vycove psa som narodeny v roku 1952 a od malicka sme chovali nie len psika ale aj 5-6krav bykov sliepky husi kacky ovce aspon 20 ks to bolo kazdy rok 2kone sa gazdovalo a odvadzalo 5% z urody za par korun kontigent predpisany statom dnes je to naopak stat plati za uzivanie pody a teda nech mi nejaki ochrancovia nehovoria ako sa mame chovat voci zvieratam lebo kravicka bola vzacnejsia nez dieta ked sa uhynula kravicka v niektorej rodine tak posuval sa od domu do domu roh kravicky a a ludia prispievali aku mohli aby pomohli tejto rodine a teda bola vzacnejsia nez dieta aj viac plakali a preto ludia nech sa navijadruju k tomu comu nerozumeju a to nevyskusali-nechovali ziadneho psa pes ma u nas svoju pracu a nie je ne hranie ako to dnes je zakazat treba chovane psov v bytovkach ved niektore macky a psikovia uz ani nevedia co je sloboda a ledva chodia tieto navrhy o ochrane zvierat sa- ochrancov treba zamestnat

    View Comment

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.