Vivaldiho Štyri ročné obdobia v podaní Dalibora Karvaya a Sinfonietty Bratislava až po taliansku módu - taká je ponuka festivalu Dolce vitaj 2023

Vivaldiho Štyri ročné obdobia s Daliborom Karvayom a Sinfoniettou Bratislava, ale aj etno-jazz v podaní neapolskej speváčky Flo. Literatúra v talianskej kinematografii, ale aj hosťovanie viacerých talianskych autorov. Výstava módneho návrhára Roberta Capucciho, ale aj dvoch výtvarných umelcov Mimma Rotellu a Paola Masiho. 16. ročník festivalu Dolce vitaj opäť ponúkne bohatú zmes talianskej kultúry a umenia a vyvrcholí tradičným trhom. Hlavným organizátorom festivalu je Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

Tohtoročný Taliansky festival na Slovensku Dolce Vitaj začal v predstihu otvorením autorskej výstavy dvadsiatich dekoláží významného predstaviteľa talianskeho umenia 20. storočia Mimma Rotellu pri príležitosti aprílovej návštevy talianskeho prezidenta Sergia Matarellu na Slovensku. Táto výnimočná udalosť sa stala akýmsi prelúdiom k festivalovým podujatiam, ktoré sa začnú 19. mája 2023 výstavou talianskeho vizuálneho umelca Paola Masiho v Považskej galérii umenia v Žiline a dvoma jedinečnými hudobnými vystúpeniami.

Paolo Masi

V dramaturgii tohtoročného festivalu nachádzame niekoľko prienikov. Jednou z jeho nosných tém je literatúra, ktorá súvisí aj s filmovou prehliadkou. Výstava módneho návrhára Roberta Capucciho, ktorého tvorba ostatných rokov spadá viac do sféry výtvarného umenia než módy, nadväzuje na dve výstavy významných vizuálnych umelcov. V koncertom predvedení Vivaldiho Štyroch ročných období sa spojí virtuozita hudobného materiálu s jedinečným zvukom huslí Stradivari a interpretačným majstrovstvom slovenských hudobných umelcov,“ povedala k programu festivalu Alessandra Sanniti, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave a dodala, že koncert sa uskutoční 1. júna o 18:00 hod. v bratislavskom Veľkom evanjelickom kostole.

Virtuózne Štyri ročné obdobia Antonia Vivaldiho patria medzi najpopulárnejšie diela klasickej hudby. Mimoriadny umelecký zážitok z koncertu umocní hudobná interpretácia Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava so sólistom Daliborom Karvayom na legendárnych husliach Stradivari, ročník 1694.

Koncertný majster Viedenských symfonikov dostal tento vzácny hudobný nástroj do užívania od Rakúskej národnej banky a slovenskému publiku na ňom zahrá po prvý raz. Koncert nadväzuje na úspešný projekt Stradivari z roku 2014. Vstupenky sa dajú zakúpiť cez www.ticketportal.sk.

Flo

Hudobnú časť festivalu doplní koncert neapolskej speváčky a herečky Floriany Caggiano alias Flo dňa 6. júna o 19:00 hod. vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu. Speváčka ponúkne v sprievode svojej kapely (Federico Luongo - gitara, Davide Costagliola - basgitara, Michele Maione - perkusie) fascinujúcu hudobnú zmes etna a jazzu, slova a dynamických zvukov tamburíny, presvedčivých melódií, skutočných príbehov i "babských" povier. Flo spieva a rozpráva o tajomnom juhu obmývanom morom, tvorenom prístavmi a otvorenými mestami, o mužoch a ženách, ktorí hovoria zmiešanými jazykmi a vyznačujú sa ľudovou spiritualitou. Vstup na koncert je voľný.

                V rámci festivalového programu dostane veľký priestor literatúra. Vďaka spolupráci s literárnym festivalom Brak zavítajú do Bratislavy traja talianski spisovatelia a 3. júna sa stretnú s čitateľmi v Novej cvernovke.

Sú nimi:  Luca De Santis a Sara Colaone, autori oceňovaného grafického románu V Taliansku sú iba praví chlapi, ktorý vyšiel vlani  vo vydavateľstve Brak  v preklade Miroslavy Vallovej, a Beatrice Salvioni, ktorá svojou literárnou prvotinou Špina zaujala natoľko, že práva na preklad boli predané do takmer tridsiatich krajín a mnohé preklady vyšli v marci tohto roku súčasne s talianskym vydaním. Na Slovensku knihu vydala Literárna bašta v preklade Evy Mesárovej.

Talianka - Giuseppe Catozzella, Inaque, 2023

Mozaiku talianskych literárnych hostí uzavrie 21. júna o 17:30 stretnutie s  spisovateľom Giuseppem Catozzellom, autorom románu Talianka, ktorý vychádza vo vydavateľstve Inaque práve v týchto dňoch. Podujatie sa uskutoční v kníhkupectve Panta Rhei v Auparku.

Literatúra bude aj súčasťou tradičnej filmovej prehliadky Cinevitaj. Od 23. mája do 20. júna ožijú počas piatich večerov na filmovom plátne Slovenskej národnej galérie románoví hrdinovia Sandra Veronesiho, Niccolu Ammanitiho, Domenica Starnoneho, Donatelly di Pietrantonio a Paola Congettiho.Niektoré projekcie uvidia diváci aj v Banskej Bystrici, Trenčíne, Košiciach, Lučenci a Poprade.

Festivalovú ponuku uzavrie výstava módy Roberto Capucci: Od návrhu k šatám, ktorá sa bude konať od 16. júna do 22. októbra v priestoroch Sídelnej budovy Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2. Couturier Roberto Capucci patrí medzi najvýznamnejšie postavy talianskej a medzinárodnej módnej scény 20. storočia. Keď mal 26 rokov, Christian Dior ho označil za najlepšieho talianskeho módneho návrhára, čo potvrdila o dva roky neskôr cena Filene’s Young Talent Design Award pre najlepšieho mladého tvorcu.

Šaty od Capucciho

Ako prvý neamerický módny návrhár obliekal Marilyn Monroe. Vo svojej tvorbe prešiel viacerými fázami, od elegantných modelov 50. rokov, cez experimenty s alternatívnymi materiálmi ako bambus a kamene až po ikonické šaty – sochy, ktoré sa stali jeho poznávacím znamením. Dva exponáty šiat z 80. a 90. rokov doplní takmer päťdesiat kresieb a módnych návrhov z rovnakého obdobia.

Súčasťou festivalu bude aj tradičný Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí, ktorý potrvá od 22. júna do 2. júla.


Viac informácií ponúkajú webové stránky: dolcevitaj.eu                                                                                                               

rNUlife.sk / Adriana Šulíková, PR TKI

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.