Milan Kňažko a Vlado Černý alias Halpern a Johnson v komornej dráme divadla Astorka

Bratislavské Divadlo Astorka Korzo'90 chystá premiéru hry britského dramatika Lionela Goldsteina Halpern a Johnson. V komornom príbehu, ktorý "nás núti premýšľať, ako vidíme svojich partnerov a ako nás vidia naši blízki", účinkujú Milan Kňažko (ako hosť) a Vlado Černý v réžii Ondreja Spišáka.

Tragikomédia spájajúca emócie s jemným humorom prináša dojemné a často vtipné skúmanie skúseností s láskou dvoch rozdielnych mužov. Pán Halpern pochoval svoju ženu a pri jej hrobe sa zoznamuje s jej dávnym priateľom, pánom Johnsonom. Obaja starší muži sa nad hrobom skoro pobijú, ale zvedavosť im nedá, a tak sa vzájomne spoznávajú.

Stret dvoch vzdialených a zároveň blízkych ľudí. Stret židovstva a kresťanstva, na okraji záujmov i v centre diania. Stret dvoch svetov priamo na javisku! Na prvý pohľad úplne odlišných, nielen charakterom postáv, no dejovou líniou vrcholiacich citových rozporov tak podobných, ba priam až rovnakých, náhodne vzájomne nachádzajúcich prienikov v prežitkoch v dialógu hlavných postáv. A v konečnom dôsledku konzekvencia lásky k žene, vedúca od počiatočnej agresie, či nechcenie prijatia faktov až po vzájomný rešpekt a priateľstvo.

"Je to hra v prvom rade o láske, ale zároveň o premárnenom živote alebo o živote, ktorý každý z nich žil inak, ako by chcel. Sú to dva rozdielne typy, každý má na život úplne iný pohľad, autor to ešte skomplikoval tým, že majú rôzne vierovyznanie," uviedol pre režisér Ondrej Spišák po štvrtkovej verejnej generálke.

Dlhoroční priatelia a kolegovia sa stretávajú na jednom javisku

Za všetkým hľadaj ženu - podnikateľ Halpern, ekonóm Johnson a päťdesiatročné tajomstvo medzi nimi. Postupné odhaľovanie minulosti je plné prekvapení a sprevádzané vášňou, nečakanou na pánov istého veku.

Divadelná hra Halpern a Johnson od britského dramatika Lionela Goldsteina spája emócie s jemným humorom, prináša dojemné a často vtipné skúmanie skúseností dvoch rozdielnych mužov s láskou k ženám.

Je to príbeh, ktorý nás núti premýšľať, ako vidíme svojich partnerov a ako nás vidia naši blízki.

Réžia

  • Ondrej Spišák

Preklad

  • Alexandra Ruppeldtová

Dramaturgia

  • Andrea Domeová

Scéna

  • Peter Čanecký

Kostýmy

  • Katarína Hollá

Hudba

  • Michal Novinski

Hrajú

  • Milan Kňažko a. h., Joseph Halpern
  • Vlado Černý, Dennis Johnson

Dĺžka podujatia: 90 minút
Dátum lokálnej premiéry: 14. máj 2022

rNUlife.sk / foto © Ctibor Bachratý / Divadlo ASTORKA Korzo ´90

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.