Najväčší čínsky výrobca čipov SMIC vlani výrazne zvýšil tržby aj zisk

Najväčší čínsky výrobca čipov Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) zaznamenal v minulom roku rekordné tržby a prudký nárast zisku. Dôvodom bol vysoký dopyt po čipoch.

Tržby SMIC v roku 2021 vyskočili o 39 % na 5,44 miliardy USD (4,76 miliardy eur) a zvýšili sa najprudšie od roku 2010. Zisk medziročne stúpol o 138 % na 1,7 miliardy USD.

Spoločnosť zaznamenala rekordné výsledky aj napriek tomu, že Spojené štáty ju v roku 2020 zaradili na čiernu listinu. SMIC uviedla, že globálny nedostatok čipov a vysoký dopyt spôsobili, že sa zvýšil záujem domácich firiem o jej čipy, aj keď reštrikcie vyplývajúce zo zaradenia na čiernu listinu v USA predstavujú vážne prekážky pre jej rozvoj.

SMIC je najväčší zmluvný výrobca čipov, ktorý ich produkuje pre a podľa dizajnu iných firiem. Jej konkurentom je napríklad taiwanská spoločnosť TSMC alebo juhokórejský Samsung, aj keď technológia SMIC je o niekoľko generácií pozadu.

*(1 EUR = 1,1417 USD)

rNUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.