Moyzesovo kvarteto si novinkou XLV pripomenulo svoje 45. výročie dielami slovenských skladateľov

Prestížne hudobné teleso Moyzesovo kvarteto oslávilo pred časom 45. výročie vzniku a pri tejto príležitosti nahralo album s názvom XLV. Sú na ňom skladby od piatich významných slovenských autorov, Alexandra Moyzesa, Ladislava Burlasa, Ilju Zeljenku, Mariána Vargu, Egona Kráka. Všetky skladby už kvarteto kedysi naštudovalo, no spolu na jednom albume sa ocitli po prvý raz; zároveň ich spájajú slovenské korene, na ktoré sa autori odvolávajú. Hráči kvarteta hovoria, že dramaturgia albumu je pestrá a každý si v ňom nájde kúsok svojho šťastia. CD XLV vydáva vydavateľstvo a nahrávacie štúdio Real Music House.

„Na novom CD je nestor našej klasickej hudby Alexander Moyzes, podľa ktorého je aj náš súbor pomenovaný, presne štvrté sláčikové kvarteto, ktoré nám venoval s pekným názvom Venované kvartetu môjho mena. Potom je tam Ladislav Burlas s naším obľúbeným tretím sláčikovým kvartetom, ktoré venoval Šostakovičovi, je úderné, takže si aj mladí ľudia, ktorí majú radi tvrdší zvuk, prídu na svoje. Zo staršej generácie je to Ilja Zeljenka a jeho Musica Slovaca, ktorá sa často hráva a náš nový primárius Jožko Horváth ju poňal podľa svojej predstavy,“ povedal violončelista, pedagóg, zakladajúci člen Moyzesovho kvarteta Ján Slávik.

Štyridsiate piate výročie vzniku Moyzesovho kvarteta pripadlo na rok 2020. Pre komplikovanú situáciu v čase pandémie sa podarilo nový album nahrať až neskôr, v roku 2021. Album XLV má byť parafrázou na album k 40. výročiu z roku 2015, keď kvarteto vydalo tiež album so skladbami výhradne od slovenských skladateľov.     

„Je veľmi vzácne, že s každým z tých skladateľov sme to jeho dielo naštudovali, ešte aj s pánom Moyzesom, s jeho dielom sme dokonca otvárali aj BHS, s pánom Burlasom sme tak isto študovali jeho kvarteto, s Mariánom sme skladbu hrávali na množstve koncertov po celom Slovensku. A pri Egonovi Krákovi bolo výnimočné, že bol priamo prítomný pri nahrávaní v štúdiu Real Music House, čo bolo veľmi autentické a osožné a veľmi to urýchlilo celú prácu,“ doplnil Ján Slávik.

Ďalšia zaujímavosť, na ktorú hráč na violončelo upozornil, je fakt, že všetky spomínané skladby už Moyzesovo kvarteto počas svojej dlhej histórie nahralo, no zatiaľ sa na jednom nosiči nikdy nestretli.

„Napríklad sme nahrali druhé sláčikové kvarteto súčasníka Egona Kráka RE – MI, je to taká jeho výpoveď. Hovoril, že práve pri ňom si uvedomil, ako jeho kompozičný prístup nadobudol nový rozmer, že je to pre neho významné, prelomové dielo. A na osvieženie sme zaradili aj Mariána Vargu. Jeho Sláčikovým kvartetom č. 4 sme chceli upozorniť na našu dlhoročnú spoluprácu a Mariánov návrat ku klasickej hudbe, s ktorou kedysi začínal. Myslím, že ho to veľmi tešilo a rovnako tak aj nás,“ dodal Ján Slávik.

Hráči kvarteta si pochvaľujú aj proces nahrávania v štúdiu Real Music House. „Veľmi tam dbajú na hudobný prejav, aby diela neboli príliš rozkúskované, ale aby bolo nahrávané vo väčších celkoch, aj keď je to pre interpreta náročnejšie. Ale zas my sme už natoľko ostrieľaní a vycvičení, že nám nerobí problém zahrať viackrát aj veľké úseky, práve vtedy sa tá autenticita hudby zachováva, čo je na nahrávke určite počuť. Som rád, že sa to podarilo,“ uzavrel Ján Slávik.

“Moyzesovo kvarteto považujeme za legendu. Spája nás priateľstvo aj hudobné cítenie. Sme poctení, že ich najnovšie CD vznikalo v našej réžii. Je to krásna a podľa nás aj dôležitá nahrávka. Je to príbeh výborných hudobníkov, ktorí sa stali súčasťou dejín našej kultúry ako takej. Aj po takmer piatich desaťročiach Moyzesovcov spája absolútna oddanosť hudbe. A to je mimoriadne vzácne. Veríme, že album XLV zarezonuje u poslucháčov naprieč generáciami. Má na to všetky predpoklady,” napísali Robert PospišMartin Sillay z Real Music House.

Vznik CD nosiča XLV z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, SOZA, Hudobný fondBratislavský samosprávny kraj.

Vypočujte si album na :

Deezeri:

https://widget.deezer.com/widget/dark/album/288312832

Spotify:

Apple Music:

https://music.apple.com/sk/album/xlv/1605673243?l=sk

Tidal:

https://tidal.com/browse/album/212888089

Bližšie informácie o CD: 

https://www.realmusichouse.sk/obchod/hudba/moyzesovo-kvarteto-xlv/

rNUlife.sk / Zuzana Golianová, PR        Foto: Dorota Holubová

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.