SND uviedlo dokudrámu Milada na motívy justičnej vraždy Milady Horákovej

Milada je názov autorskej dokudrámy v svojskom spracovaní režiséra Matúša Bachynca, ktorú v nedeľu 4. októbra odpremiérovalo v Modrom salóne Slovenské národné divadlo (SND). Novinku v repertoári činohry "o morálnej ľudskej veľkosti ducha, charizme múdrosti, nepoddajnosti, o vlastnom svedomí človeka, nejednoduchosti bytia, životného paradoxu i o samotnom príbehu dobrej milujúcej matky a vernej manželky so statočným srdcom - Milade Horákovej", predstavili tvorcovia v utorok na tlačovej konferencii.

Vladimír Obšil (otec), Vladena Škorvagová (Milada), Petra Dubayová (dcéra)<br><small>Autor: Braňo Konečný, 2020</small>

Výrazný a myšlienkovo podnetný príbeh ženy milujúcej slobodu, ktorá v 50. rokoch minulého storočia bojovala s komunistickou krutovládou. Tá ju v zmanipulovanom justičnom procese odsúdila na trest smrti spolu s ďalšími osobnosťami demokratickej opozície. Miladu Horákovú popravili 27. júna 1950.

Vladena Škorvagová (Milada) <br><small>Autor: Braňo Konečný, 2020</small>

Pri príležitosti 70. výročia tragického rozsudku Milady Horákovej neprináša iba dokumentárny pohľad na morálnu veľkosť a nepodplatnosť svedomia človeka, ale rozvíja aj hlboký ľudský príbeh matky či manželky so statočným srdcom. Príbeh o žene, ktorá prešla oboma skúškami správnosti 20. storočia – väznili ju nacisti i komunisti. Počas príjemnej rodinnej večere sa odhaľuje dráma ženy, ktorá sa postavila na odpor obom totalitným režimom. Odkrývajú sa nielen jej politické a etické postoje, ale aj rodinné a priateľské vzťahy. Z vonkajšieho sveta však do pohody rodinného salóna čoraz viac preniká drastická realita. Koniec je blízko. Popravisko pripravené.

Petra Dubayová (dcéra), Vladimír Obšil (otec), Vladena Škorvagová (Milada)<br><small>Autor: Braňo Konečný, 2020</small>

Pôsobivú drámu inscenovali režisér Matúš Bachynec, pod dramaturgiu sa podpísali Alexandra Rychtarčíková a Daniel Majling, scénu navrhla Barbora Šajgalíková, kostýmy Ján Husár. Autorkou hudby je Andrea Bučková. Projektu, ktorý vznikol v spolupráci SND a občianskeho združenia KADU – Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení, produkuje Ing. Marta Šuleková.

"Milada Horáková je bojovníčka za demokraciu, verná nositeľka masarykovského a benešovského odkazu, ktorá skončila veľmi zle kvôli komunistickým mocipánom, ktorých aj dnes ešte niektorí sa usilujú obhajovať. Jej osobnosť stojí za to, aby sme sa jej venovali nielen na poli literatúry a historickej vedy, ale aj umenia," poznamenal Bachynec, ktorý sa ako režisér už od čias štúdia na VŠMU systematicky venuje témam súvisiacim s minulosťou našej krajiny, najmä tou komunistickou: "Toto je štvrtá inscenácia, ktorá rieši aj politikum doby, ktorá súvisela s červenou totalitou."

Andrea Bučková (sestra), Vladimír Obšil (otec), Anna Maľová (svokra), Cyril Žolnír (švagor)<br><small>Autor: Braňo Konečný, 2020</small>

Inscenácia sa textovo opiera o korešpondenciu, ktorá Milada Horáková napísala tri dni pred smrťou v pankráckej cele v Prahe, kde sa lúči so všetkými členmi svojej rodiny a priateľmi. Listy dala so súhlasom na bezplatné použitie v inscenácii dcéra Milady Horákovej, Jana Kánská. Režisér využil fragmenty zo siedmych z celkovo desiatich Miladiných listov.

"Listy, samozrejme, prešli úpravou smerom k dramatizácii a preložili sa do slovenčiny. Máme možnosť ukázať Miladu Horákovú nielen ako političku a demokratku, ale aj ako matku, dcéru, nevestu, atď." dodal režisér silného titulu, v ktorom hlavnú predstaviteľku bravúrne monodramaticky stvárňuje herečka Vladena Škorvagová, ktorá sa dokonca hodnoverne na samotnú Miladu Horákovú aj vizálne podobá.

Petra Dubayová (dcéra), Vladena Škorvagová (Milada) <br><small>Autor: Braňo Konečný, 2020</small>
Vladena Škorvagová ako Milada Horáková

"Je to výborná divadelná herečka, ktorá, paradoxne, momentálne pracuje v Divadle Jozefa Gregora Tajovského ako šepkárka. Som veľmi rád, že sa podarilo priniesť ju do SND, verím, že sme dokázali, že patrí na javisko a že sa naň už bude vracať," uviedol režisér. V inscenácii ďalej účinkujú Petra Dubayová (a. h.), Vladimír Obšil, Andrea Bučková (a. h.), Cyril Žolnír (a. h.) a Anna Maľová.

Andrea Bučková (sestra), Cyril Žolnír (švagor), Vladimír Obšil (otec), Vladena Škorvagová (Milada), Petra Dubayová (dcéra)<br><small>Autor: Braňo Konečný, 2020</small>

Ďalšie predstavenie Milady, projektu, ktorý bol pôvodnými tvorcami predbežne určený na uvádzanie v kaplnke na zvolenskom zámku, sa v Modrom salóne SND uskutoční 25. októbra o 19.30 h.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 10 minút bez prestávky

VSTUPENKY

FIF UK SI UCTILA PAMIATKU MILADY HORÁKOVEJ

​Dcéra Milady Horákovej, Jana Kánská v rozhovore pre ČT uviedla, že "odpustiť sa dá jednotlivým ľuďom". Zdôraznila však, že "toto všetko, čo sa stalo, bola hrôza doby, hrôza komunistickej nadvlády nad veľmi inteligentným a hospodársky vysoko kvalitným národom a štátom". "To sa neodpúšťa," vyhlásila. "Nemôžem nikdy komunistickému režimu odpustiť to, čo urobil mojej matke, ani čo urobil celému národu," uviedla.Priznala, že na matku, o ktorú prišla v 16 rokoch, nespomína iba v dni výročí spojených s jej životom, ale stále sa snaží držať odporúčaní, ktoré jej matka adresovala v liste z pankráckej väznice. Tento list si však Kánská, ktorá od konca 60. rokov žije v USA, mohla prečítať až v roku 1990, keď ako dospelá žena prišla na návštevu Československa. Osud dcery Milady Horákové: Poslední návštěva maminky před popravou a útěk  do USA za tátou | Blesk.czJana Kánská, vľavo, dcéra Milady Horákovej, vpravo

rNUlife.sk / SND

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.