PREMIÉRA ATRAKTÍVNEHO SVETOVÉHO MUZIKÁLU THE BODYGUARD V DIVADLE NOVÁ SCÉNA

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 5. a 6. mája 2022 dlho očakávaný svetový muzikál
The Bodyguard. Známy filmový príbeh slávnej speváčky a jej osobného strážcu dostal modernú divadelnú muzikálovú podobu v réžii Patrika Vyskočila a dramaturgii Dávid Hartla.V hlavnej postave Rachel Marronovej sa predstavia v alternáciách Mirka Gális Partlová, Mamba Dasha a Lenka Machciníková. Postavu osobného strážcu stvárňujú Pavol Plevčík a Ján Dobrík
.

Divadelný muzikál The Bodyguard mal premiéru 6. novembra 2012 v Adelphi Theater v londýnskom West End a to 20 rokov po premiére slávneho rovnomenného filmu s Whitney Houston a Kevinom Costnerom v hlavných úlohách, ktorý videli milióny divákov na celom svete.

Po úspechu v Londýne sa muzikál hral na turné po Spojenom kráľovstve, v Írsku, Monaku, uviedli ho v Spojených štátoch, Holandsku, Nemecku, Južnej Kórei, Číne, Kanade, Austrálii, Španielsku, Rakúsku a ešte pred vypuknutím korona krízy v roku 2020 aj v susednom Poľsku.

Slovenská verzia muzikálu sa po konkurze na hlavné predstaviteľky v januári 2022 začala skúšať začiatkom marca 2022 v réžii Patrika Vyskočila a dramaturgii Dávida Hartla. Hudobné naštudovanie mal na starosti Ľubomír Dolný, ktorý vedie 12-člennú kapelu, offstage zbor viedla Iveta Weis Viskupová a choreografie vytvoril Ladislav Cmorej. Efektná divadelná scéna je dielom scénického výtvarníka Pavla Andraška a kostýmy Lucie Šedivej.

Pre režiséra Patrika Vyskočila je to po muzikáli Cyrano z predmestia druhá veľká režijná príležitosť. Na muzikáli The Bodyguard ho v prvom rade oslovila hudba: „ Milujem piesne Whitney Houston, v našej inscenácii je šestnásť jej najväčších hitov ako I will always love you, Run to you, Queen of the night, I wanna dance with somebody, One moment in time a ďalšie. Ale aj keď je muzikál plný hitov Whitney Houston, nie je to jej životopisný príbeh. Divadelná verzia je oproti filmu mierne upravená a veľmi sa teším z toho, že dáva priestor nielen efektným muzikálovým číslam, ale aj kvalitnej činohre. Nehľadali sme preto slovenskú Whitney, ale predstaviteľku Rachel Marronovej a teším sa, že každá z trojice herečiek Mirka Gális Partlová, Mamba Dasha, Lenka Machciníková prináša na javisko niečo osobité. “

Pre Mirku Gális Partlovú je účinkovanie v tomto muzikáli splnený detský sen: „Slovo Whitney som vedela napísať skôr ako svoje meno. Milujem jej piesne, charizmu a lásku, s ktorou tvorila. Ako mnohí, aj ja zbožňujem film The Bodyguard a ani nerátam, koľkokrát som ho videla. Náš muzikál a postava Rachel je pre mňa asi tou najväčšou výzvou v mojej kariére! Či už spevácky alebo tanečne.“Podobne vníma svoje účinkovanie v muzikáli aj Dasha Mamba: „Whitney milujem od raného detstva, ona je dôvodom, prečo som vôbec začala túžiť byť speváčkou. Film Osobný strážca patrí k mojim trom najobľúbenejším. Vždy mám pri ňom zimomriavky. Keď som bola dieťa, mali sme ho na VHS. Pozerala som ho tak často, až som zodrala pásku...“

Lenka Machciníková vníma postavu Rachel ako obrovskú výzvu a poctu zároveň: „Odhliadnuc od speváckych kvalít Whitney, bolo skutočne náročné autenticky stvárniť postavu Rachel. Na druhej strane je to obrovská príležitosť, ktorá ponúka neuveriteľný umelecký zážitok ako pre diváka, tak aj interpreta samotného.“ Partnermi predstaviteliek hlavnej postavy budú v alternácii Ján Dobrík a Pavol Plevčík. Ich osobný strážca je v muzikáli čisto činoherná postava.

Člen hereckého súboru Divadla Nová scéna Pavol Plevčík, ktorý si už na domovskom javisku zahral veľa rozmanitých postáv v muzikáloch aj činohre, postavu osobného strážcu Franka Farmera vníma ako výzvu, z ktorej sa veľmi teší: „Nie je mi vzdialený testosterónový typ muža ani v iných hereckých roliach, no v kontexte romantického a serióznejšieho príbehu to bude predsa len niečo nové.

Myslím si, že akýkoľvek pokus o porovnávanie či už mňa s Kevinom Costnerom alebo mojich hereckých kolegýň s Whitney Houston nebude dobrý prístup diváka k nám a nášmu dielu. Nielen pre ich charizmu a neopakovateľnosť, ale aj pre iný druh hereckých prostriedkov. Predsa len nám ide o divadelné spracovanie a nie filmové. A čo sa týka partneriek na javisku? Každá je iná, každá svojská, každá výborná. Určite sa všetci máte na čo tešiť.“

Muzikál The Bodyguard ako pocta Whitney Houston

Kráľovná RnB, soulu, popu, Kráľovná balád, Diva dív a najvýstižnejšie Hlas (The Voice). Takto prezývali médiá a fanúšikovia americkú speváčku, herečku, textárku a producentku Whitney Elizabeth Houston.

Celosvetovo sa predalo vyše 200 miliónov jej hudobných nosičov a dodnes je jednou z najpopulárnejších a najpredávanejších interpretiek všetkých čias. V Guinnessovej knihe rekordov sa zapísala ako držiteľka najväčšieho počtu ocenení (dokopy získala 411 cien), a to vrátane dvoch Cien Emmy, šiestich Cien Grammy, dvadsiatich dvoch Amerických hudobných cien. Je tiež slávnostne uvedená do Siene slávy Rock´n´Rollu a Siene slávy R´n´B.

Spievať začala už ako dieťa v baptistických kostoloch, neskôr pracovala ako teen-model. Vydala sedem štúdiových albumov, šesť hudobných kompilácií, dva filmové soundtracky a jeden album z koncertu.

Celosvetovo známa bola nielen ako speváčka a charitatívne aktívna osoba, ale aj ako herečka. Za svoju kariéru hrala v štyroch celovečerných filmoch, jednom televíznom filme a seriáli a sedemnástich reklamách. Účasť vo filme The Bodyguard dlho zvažovala a aj ju odmietla. Kevin Costner, filmový predstaviteľ osobného strážcu Franka Farmera, ju nakoniec prehovoril, a tak vznikla jej najikonickejšia úloha na striebornom plátne. Jej interpretácia Rachel Marronovej z filmu urobila obrovský hit a dnes je, aj vďaka nej, kultovou záležitosťou v žánroch romantickej a hudobnej kinematografie.

A práve v roku 2012, keď v londýnskom West End prebiehali prípravy na prvé uvedenie divadelnej adaptácie tohto filmu, Whitney tragicky zomrela. Neskôr sa filmový a divadelný svet myšlienkovo zjednotil v tom, že muzikál The Bodyguard zosobňuje poctu tejto Dive dív a Divadlo Nová scéna je od mája 2022 hrdou súčasťou tejto pocty.

Autorský tím:

RéžiaPatrik Vyskočil
DramaturgiaDávid Hartl
ChoreografiaLadislav Cmorej
Hudobné naštudovanieĽubomír Dolný
ScénaPavol Andraško
KostýmyLucia Šedivá
Svetelný dizajnMatúš Gazdík
ZbormajsterIveta Weis Viskupová
Prebásnenie textov piesníMartin Sarvaš
PrekladAlexandra Ruppeldtová
Osoby a obsadenie:Rachel Marron Mirka Gális Partlová / Mamba Dasha / Lenka Machciníková
Nicky Marron Monika Drgáňová / Kristína Vrecková
Frank Farmer Pavol Plevčík / Ján Dobrík
Bill Devaney Pavol Topoľský / Jaroslav Rusnák
Sy Spector Marcel Ochránek / Peter Kočiš
Tony Roman Müller / Erik Michálek
Fletcher Oliver Boublík / Simon Müller
Ray Court Ján Mistrík
Fanatik Vladislav Plevčík / Lukáš Pišta
Mužská viacrola Michal Candrák / Dárius Koči
Ženská viacrola Jully Martina Dolná / Simona Augustovičová
Ženská viacrola Roxy Sára Polyaková / Lenka Fecková
Ženská viacrola Emy Michaela Trokanová / Natália Ondrejmišková

V predstavení účinkuje aj 12 členná tanečná company, 12 členná kapela a 8 členný offstage zbor.

rNUlife.sk / Zuzana Šebestová, PR DNS foto: Zdenko Hanout

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.