Festival Ochotníci 2020: To najlepšie zo slovenského ochotníckeho divadla v Bratislave

Posledný septembrový víkend, 25. - 27. september 2020, sa v A4 - priestore pre súčasnú kultúru uskutoční šiesty ročník festivalu Ochotníci, ktorý je reprezentatívnou prehliadkou najzaujímavejších súborov neprofesionálneho divadla z celého Slovenska.  

Tento rok je podujatie poznačené epidémiou Covidu-19, ktorá ovplyvnila aj dramaturgiu festivalu, ale ostávame pri tom najlepšom! Nielen v rámci aktuálnej sezóny: Cestujeme aj ďalej v čase a do programu sa dostali inscenácie a súbory, ktoré ste na festivale ešte dosiaľ nemali možnosť vidieť. 

Program tvoria novinky na ochotníckej scéne, ale aj inscenácie staršie ako samotný festival, overené kvalitou. Súčasťou tohto ročníka je aj AniMak, autorská absolventská inscenácia Akadémie umení. 

Na festivale budete môcť prežiť aj dva zážitkové workshopy pre verejnosť pracujúcimi s princípmi dramatickej výchovy od občianskeho združenia Post Bellum. 

Cena lístkov:

Festivalový pas: dospelý / 26 € (všetky podujatia); študent / 15 € 

Vstupné na jednotlivé predstavenia: dospelý / 6 €; študent / 3 €

Organizátor: Divadlo SkRAT

Partneri: A4 - priestor súčasnej kultúry, Post Bellum SK

Festival Ochotníci 2020 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia 

PROGRAM

piatok, 25. 9. o 18:00

Divadlo Commedia, Poprad

Zabíjačka (Dušan Dušek, Fero Lipták, Martin Šulík)

Réžia V. Benko, Kostýmy a scénografia M. Čižmárik, Hudba V. Jaš, Text piesne V. Vaľko, Účinkujú V. Benko, V. Vaľko, D. Kubaň, V. Jaš / Michal Novák

Jednoduchý pohľad do reálnej kuchyne, akých je vôkol nás neúrekom. Komédia, v ktorej sa mieša smiech i smútok, realita a absurdita, úprimnosť a pretvárka. Aj trocha lásky...

piatok, 25. 9. o 20:30

Blaho Uhlár a DISK, Trnava

Tertium non datur 

Scenár kolektív tvorcov, hrajú M. Babicová, D. Duban, M. Chudá, Z. Jankowská, V. Ostatníková, J. Rampák, svetlá B. Uhlár, zvuk M. Žák, foto a videozáznam J. Grancová, výtvarná koncepcia M. Struhárová, Výber hudby B. Uhlár, Réžia B. Uhlár.

„Nič tretie neexistuje“ sa v Aristotelovskej logike uvádza ako dôkaz nemožnosti existencie viacerých právd. Žijeme v zmätku až terore protichodných informácií osobujúcich si nárok na absolútnu pravdu. Vzdialená komunikácia, slovo ustupuje do úzadia, často je nezrozumiteľné. Vnútorné napätia, groteskné až estrádne výstupy, herecká bravúra, logicky začínajúce akcie vrcholia v kreáciách oprostených od logiky, kauzálnu konzekvenciu nahrádza snová následnosť. Vynárajú sa fantómy a nevieme, či v skutočnosti, alebo v hlavách aktérov.

sobota, 26. 9. o 14:00

workshop Post Bellum 

Avraham Harshalom

Na workshope Avraham Harshalom prostredníctvom riešení rôznych úloh spoznáte príbeh muža, ktorý sa zachránil pred istou smrťou v koncentračnom tábore. 

sobota, 26. 9. o 18:00

Bardejovské divadlo, Bardejov

Ci hutorim, ty vole! (J. Jenčo)

Autor, réžia J. Jenčo, Dramaturgia, produkcia V. Pachová, Hudba M. Roman, Scéna a kostýmy P. Halasová, Účinkujú: M. Šidelský, Š. Molčan, J. Čech, V. Balaščák, J. Kiecová

ČeskoSlovenská komédia o Slovákoch žijúcich u Praze

Hra Jozefa Jenča Ci hutorim, ty vole! je pre Bardejov a okolie aktuálna svojou témou — cestovanie ľudí za prácou mimo svoj domov. Úroveň nezamestnanosti v regióne je vysoká a preto ľudia často krát za prácou neodchádzajú dočasne, ale natrvalo. Hra zobrazuje humorným spôsobom život týchto ľudí v zahraničí, kde si (ne)vytvárajú domov, (ne)prispôsobujú sa, (ne)strácajú svoju identitu “východňara”. Veľmi blízky nám je jazyk hry, kde autor pracuje s východoslovenským dialektom. To, že autor umiestnil postavy do nie tak vzdialeného zahraničia — do Prahy — otvára aj ďalšiu tému. Existencia Československa naše krajiny stále spája a zároveň rozdeľuje.

sobota, 26. 9. o 20:30

Divadlo Gasparego, Liptovský Mikuláš

Boj černocha so psami (B. M. Kolt​ès)

Réžia, scénografia, výber a strih hudby J.H.Mikuš, Dramaturgia Jana Mikuš Hanzelová, Preložila M. Jurkovská, Účinkujú: S. Štofčík, Ľ. Raši, M. Kermiet, H. Hajková / Z. Rohoňová, Ľ. Klimková, P. Danko  

​​Víťaz Ceny za tvorivý čin roka na najvyššej prehliadke slovenského neprofesionálneho divadla Scénická žatva v roku 2012. 

Vizuálne pôsobivá inscenácia s jasným interpretačným zámerom otvára otázky viny, neviny i morálky. V atmosfére afrického sparna sa odohráva príbeh nekontrolovateľnej vibrácie primárnych inštinktov, súboj bielej a čiernej rasy, ktorý nemá víťazov ani porazených. Dej svojej najznámejšej hry umiestnil francúzsky dramatik B.-M. Koltès do nemenovanej západoa​​frickej krajiny – na stavbu verejnoprospešného diela, ktorú vedie zahraničná spoločnosť.Kto je v tejto hre divochom a kto civilizovaným občanom, kto je pes a kto pohryzený, kde pramení nákaza našej pokrivenej morálky? Divadelne strhujúca analýza latentného strachu z inakosti plodiaceho nenávisť, z ktorého sa ľudská rasa nie je schopná vymaniť. 

nedeľa, 27. 9. o 14:00

workshop Post Bellum

Tak toto neprejde!

Na workshope Tak toto neprejde! sa dostanete do postáv disidentov, ktorí tvoria samizdaty a podstupujú riziko odhalenia ŠtB. 

nedeľa, 27. 9. o 18:00

Divadelný súbor Jána Chalupku, Brezno

Nebo - peklo

Úprava, výber hudby, réžia: L. Rakúsová, Asistent réžie: J. Obernauer, Dramaturgická spolupráca: M. Zvada, Výtvarná spolupráca: J. Daubrava, Kostýmy: M. Daubrava, Účinkujú: Ľ. Bagačka, M. Struhár, N. Letková, D. Gálfyová, J. Obernauer, K. Obernauerová, A. Dekrétová, O. Podhradský, M. Slamený, S. Vízner, G. Obernauer, E. Macková, J. Ládiová

Na motívy hry Petra Karvaša.

Sochár Tóno Belica nemá v živote šťastie. Napriek tomu, že sa snaží zo všetkých síl, nedarí sa mu uspieť v kariére ani v láske… Túži po zázraku, po náhlej zmene v jeho živote, a preto si privoláva anjela strážneho. No skôr, ako k Tónovi príde strážny anjel, zjaví sa v jeho byte diablica Evelína a obráti Tónov život hore nohami.

Autor odkazuje dnešným umelcom, že: „… budeš musieť na sebe pracovať … talent je len polovica úspechu“ (Nebo – peklo) Typickú faustovskú tému Peter Karvaš vložil do prostredia sochárskeho ateliéru.

nedeľa, 27. 9. o 20:30

Akadémia umení, Banská Bystrica

AniMak

Účinkujú: A. Juhásová, K. Gurová, A. Polakovič, A. Gandžalová, F. Sirotiar, K. Baranyai, E. Javorská, P. Olešňan, Námet a koncept: P. Kovalčíková, K. Vozárová, Dramaturgia: K. Vozárová, Scénografia: M. Bugáň, Kostýmy: A. Vakulová, Hudba: This is Kevin, Réžia: P. Kovalčíková, Pedagogické vedenie: prof. MgA J. Vedral

Zveřejnil(a) ANIMAK_projekt dne Pátek 15. listopadu 2019

Projekt AniMak je inšpirovaný myšlienkami z diela Jozef Mak od Jozefa Cígera Hronského a inscenovaný metódou typickou pre „devised theatre", zachytáva z perspektívy mladých umelcov pred 30-tkou vedomie o tom, kto sme, v akom stave je naša osobná a národná identita, ako vnímame Slovensko, Slovákov, naše tradície, rituály a ako reagujeme na spoločenské a politické otázky, ktoré sa za poslednú dobu u nás udiali.

rNUlife.sk / Marian Jaslovský, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.