Divadlo Nová scéna odpremiéruje muzikál s legendárnymi skladbami od Elánu s názvom Voda (a krv) nad vodou

Divadlo Nová scéna otvára 10. septembra 2020 svoju ďalšiu, v poradí 74. divadelnú sezónu a to muzikálom MAMMA MIA!, ktorý bude poďakovaním lekárom z prvej línie v boji s koronavírusom. V slovenskej premiére potom v dňoch 18., 19. a 20. septembra 2020 uvedie dlho očakávaný muzikál VODA (a krv) NAD VODOU v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka s najväčšími hitmi legendárnej skupiny Elán.

16.9.2020 AKTUALIZOVANÉ*****S poľutovaním Vám oznamujeme, že slávnostné premiéry muzikálu Voda (a krv) nad vodou sa v termínoch 18., 19. a 20. septembra z dôvodu protipandemických opatrení neuskutočnia.
O nových termínoch premiér Vás budem včas informovať. PR Divadlo Nová Scéna*****

Muzikál Mamma Mia! bude späť v Divadle Nová scéna po prázdninách a čoskoro už aj na turné na východe Slovenska (jar 2019). Pokračovanie tohto filmového hitu si však môžete pozrieť v kinách už budúci týždeň.

Zveřejnil(a) Divadlo Nová scéna dne Čtvrtek 12. července 2018
74. divadelnú sezónu Divadla Nová scéna otvoria muzikálom MAMMA MIA!

Päť sezón vedie Divadlo Nová scéna generálna riaditeľka Ingrid Fašiangová a ako hovorí, najväčšiu radosť však má GR DNS Ingrid Fašiangová z novej zvukovej aparatúry: “Kvalitný zvuk je základ profesionality hudobného divadla. Divákovi umožní vychutnať si profesionálne výkony protagonistov, živého orchestra, či skvelej hudobnej nahrávky z ktoréhokoľvek miesta v divadle. Veríme, že úsilie, ktoré sme vynaložili počas leta, aby sme mohli sezónu neobmedzene odštartovať, sa stretne s diváckym záujmom. DNS robí všetky potrebné hygienické opatrenia, aby si diváci umelecký zážitok užili v plnom zdraví. Veľmi si želám, aby sme sa tentokrát muzikálovej Vody mohli napiť plnými divadelnými dúškami… lebo divadlo bez diváka je ako národ bez kultúry.“

Muzikál VODA (a krv ) NAD VODOU  mal premiéru v pražskom divadle Kalich v septembri 2019. Spoluautorom libreta, režisérom, choreografom muzikálu, v ktorom diváci nájdu najväčšie a najznámejšie hity skupiny Elán, je Ján Ďurovčík. Pri jeho tvorbe sa stretol rovnaký tvorivý tím ako pri muzikáli Ôsmy svetadiel, ktorý dosiahol obrovský úspech, stal sa fenoménom a mal neuveriteľných 700 repríz v Česku a na Slovensku. Ján Ďurovčík ale zdôrazňuje, že tam sa akékoľvek porovnávanie končí :

„Muzikál Voda (a krv) nad vodou nie je v žiadnom prípade pokračovaním Ôsmeho svetadielu, do ničoho takého sme sa zámerne púšťať nechceli. Je to úplne nový príbeh, nové postavy, avšak spojenia medzi oboma inscenáciami sú jasné: zdroj, čiže hudba Elánu, a parafráza na veľké klasické literárne dielo posunuté do súčasnej doby, tentokrát je to Gróf Monte Christo Alexandra Dumasa. Jedná sa o príbeh plný emócií, lásky a všetkého, čo patrí k ´veľkému plátnu´, vybral som z toho ohromného množstva elánovských hitov ďalšie skladby, ktoré som nosil v hlave a ktoré mi dávali dohromady príbeh,“ vysvetľuje Ďurovčík.

Voda (a krv) nad vodo, Divadlo Kalich Praha

Muzikál tak prináša ďalšie nesmrteľné hity z repertoáru skupiny Elán  - od tých najstarších ako Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch - po novšie Sestrička z Kramárov, Kočka či Zanedbaný sex. Spolu so známymi hitmi zaznie aj jedna novinka, napísaná priamo pre toto predstavenie. O úpravu a  nové aranžmány piesní do muzikálu sa postaral Vašo Patejdl. Názov muzikálu Voda (a krv) nad vodou odkazuje na jednu z najslávnejších piesní v repertoári skupiny Elán, Voda čo ma drží nad vodou, od ktorej nahrania uplynulo 21 rokov.

Voda (a krv) nad vodou v pražskom Divadle Kalich zdroj : rtvs

“Vždy musí existovať nejaká voda, čo nás drží v ťažkých chvíľach nad vodou. Niekedy to môže byť túžba, niekedy kariéra, niekedy pomsta, ale najkrajšie je, keď nás nad vodou drží láska,“ dodáva Ján Ďurovčík.

Hudobné naštudovanie muzikálu mal na starosti dirigent Ľubomír Dolný: „Keďže sme muzikál pred rokom inscenovali s prevažne českým obsadením v Prahe, terajšia príprava bola pre mňa jednoduchšia o jazykovú prípravu a lepšiu znalosť pôvodných originálov skupiny Elán. Máme tie piesne viac v sebe. Na skladbách skupiny Elán je náročný už samotný fakt, že sa jedná o vynikajúcich spevákov. O to viac, že v muzikáli tieto piesne spievajú nielen muži, ale aj ženy, u ktorých je mužský rozsah oveľa väčším orieškom. Práca na tomto, ale aj na iných hit-muzikáloch je zaujímavá najmä tým, že piesne síce poznáte vopred, ale napriek tomu sa s nimi ďalej pracuje a dostávajú niekedy úplne inú atmosféru ako pôvodina. Nie je to iba prísna interpretácia. Myslím si, že to nás na tom baví všetkých.

Hlavnú postavu Lukáša stvárňujú v muzikáli v alternácii Patrik Vyskočil, Dárius Koči a Michal Candrák. Herci sa zhodli na tom, že zaspievať hity od Elánu nie je ľahké, no práve tie dávajú muzikálu potenciál dosiahnuť rovnaký, ak nie väčší úspech, aký dosiahol muzikál Ôsmy svetadiel.

Divadlo Nová scéna, Bratislava - Patrik Vyskočil - profesionálne umelecké  teleso
Patrik Vyskočil zdroj: novascena.sk

„Ôsmy svetadiel mal obrovský úspech najmä vďaka chytľavým piesňam skupiny Elán, efektným tanečno – speváckym číslam a dojímavému príbehu. Voda (a krv) nad vodou má podľa môjho názoru veľkú šancu dosiahnuť rovnaký, ak nie väčší úspech svojho predchodcu, teda Elánovského hit – muzikál,“ uzavrel Vyskočil.

Divadlo Nová scéna, Bratislava - Dárius Koči - profesionálne umelecké teleso
Dárius Koči zdroj: novascena.sk

A ako si Dárius Koči poradil s náročnými skladbami skupiny Elán? „Je veľmi ťažké spievať hity od Elánu a hlasivky to pocítia. Samozrejme, ide to, len si musím ustrážiť a rozdeliť sily tak, aby som celý muzikál odohral a odspieval na výbornú, keďže je tam aj množstvo činohry. Verím, že sa divákom bude páčiť.

Slovenské premiéry muzikálu VODA (a krv) NAD VODOU - 18., 19. a 20. 9. 2020 v Divadle Nová scéna.

Viac na : https://www.novascena.sk/

rNUlife.sk / Zuzana Šebestová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.