Do českých regiónov môžu opäť cestovať slovenskí turisti

„Česká republika i Slovensko vďaka opatreniam, ktoré bezodkladne prijali, zvládli pandémiu nad očakávanie dobre. I preto sme mohli už 4. júna otvoriť naše spoločné hranice bez obmedzení. Som rád, že sa tým naplno obnovujú naše veľmi blízke vzťahy. Verím, že nám Slováci zachovajú svoju náklonnosť a prídu si k nám oddýchnuť, obdivovať pamiatky, túlať sa po horách, bicyklovať, poznávať, ochutnávať, skrátka, že si pobyt v Česku užijú. Privítame ich s otvorenou náručou,“ hovorí veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.        

Otvorenie spomínaných hraníc prospeje i cestovnému ruchu. Vďaka tomu môžeme cestovať do Českej republiky tak, ako tomu bolo pred pandémiou nového koronavírusu. Agentúra CzechTourism upozorňuje záujemcov na doposiaľ neobjavené pamiatky Česka, ktoré pre rok 2020 vytipovala v úzkej spolupráci s regiónmi v jedinečných turistických destináciách – hrady, zámky, kláštory či múzeá v rôznych kútoch Čiech a Moravy. „Sú to miesta, ktoré určite stoja za návštevu a ich pridanou hodnotou je, že sa vyhnete davom. Tento rok budú zrejme viac ako inokedy lákať návštevníkov prírodné lokality a z pamiatok práve tie, ktoré nie sú notoricky známe,“ vysvetľuje Nora Gill zo slovenského zastúpenia agentúry CzechTourism a prezrádza päť z nich, ktoré nájdete kúsok za hranicami. 

Na južnej Morave severne od Brna možno objaviť zabudnutý klenot zámok Lysice. Pýši sa bohato zariadenými pôvodnými interiérmi a zrekonštruovanou historickou zbrojnicou, ktorá je jednou z najväčších na Morave. Ďalší skvost sa nachádza kúsok od Olomouca. Zámok Čechy pod Kosířem je pomerne nedávno sprístupnený s cenným 21-hektárovým parkom. Lákadlom je tiež miestne Múzeum kočiarov, ktoré je najväčším múzeom historických kočiarov v Českej republike a jedno z najväčších v strednej Európe.

Zámok Čechy pod kosířem

Neobjavená pamiatka je aj neďaleko Zlína. Leží tam romantická zrúcanina hradu Lukov, jedného z najväčších na Morave, ktorý je opradený viacerými povesťami. 

"Pre milovníkov technických pamiatok 6. júna otvára svoju sezónu unikátny prvorepublikový bunker MO-S5 Na Trati v Bohumíne. Ide o technickú kultúrnu pamiatku na Severnej Morave. V ponuke sú komentované prehliadky, samozrejme v rámci súčasných bezpečnostných opatrení. Nezabudnuteľným zážitkom bude aj návšteva Priemyslového múzea Mladějov, kde sa nachádza jedinečná úzkokoľajka s rozchodom iba 600 mm. Vychutnať si tam možno jednu z výletných jázd historickou parnou lokomotívou. Dráha v dĺžke 11 kilometrov sa vinie čarovnou krajinou českomoravskej vrchoviny," dodáva Nora Gill. 

Viac tipov je na cestovateľskom portáli kudyznudy.cz. Praktickým pomocníkom a zdrojom inšpirácie je aj mobilná aplikácia Kudy z nudy – tipy na víkend. Aplikácia sa zameriava na víkendy, kedy je záujem o cestovanie najväčší. Zohľadňuje aktuálnu polohu užívateľa a zobrazuje najzaujímavejšie podujatia a turistické ciele v jeho okolí. K stiahnutiu je zadarmo v Google Play aj v App Store. Vďaka nej môžete objavovať nádherné miesta českých a moravských regiónov podľa toho, kde sa práve nachádzate.

Czech American TV | Discover Czech Regions and Their Heritage

PAVOL ERDZIAK / rNUlife.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.