Prieskum ukázal, že deti sa stravujú zdravšie, ale majú menej pohybu

Všetci to veľmi dobre poznáme. Kým jedni rodičia sa obávajú, či ich dieťa zjedlo aspoň niečo, iní uvažujú, či toho nezjedlo príliš. Pravdou je, že vypestovať u detí pozitívny vzťah k stravovacím návykom, ale aj pohybovým aktivitám, je nesporne jedným z najväčších benefitov do ich budúcnosti. V dnešnej uponáhľanej dobe sa však o oboch oblastiach vedie pomerne rozsiahla diskusia. Aká je však realita? Na túto tému si po dvoch rokoch v rámci prieskumu opäť posvietil projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“, ktorý je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt viem co zjem

Aké hlavné zistenia prieskum ukázal?

  • 18 % detí na Slovensku trpí nadváhou či obezitou, zvyšných 82 % má BMI hodnoty v norme
  • Na zvýšenú obezitu u detí má vplyv hlavne pohybové aktivity, pitie sladených nápojov a stravovanie sa v školských jedálňach.
  • Výsledky idú od roku 2017 pozitívnym smerom. K zhoršeniu došlo len v prípade pohybových aktivít u detí. Len 19 % z nich má pohyb mimo školy každý deň, čo je až o 10 % menej ako to bolo v roku 2017.

Projekt Viem, čo zjem realizoval prieskum o stravovacích návykoch detí už v roku 2017. Tentokrát si posvietil na niektoré zistenia po druhýkrát, aby zistil aktuálne zmeny, zároveň sa však zameral aj na novú oblasť, ako bol výpočet BMI u detí. Prieskum sa realizoval v januári tohto roku na vzorke 991 respondentov, ktorými boli rodičia detí vo veku 8 až 11 rokov. Podobný prieskum bol v rámci projektu „Viem, čo zjem“ realizovaný už v roku 2017. Cieľom tohto najnovšieho prieskumu bolo tentokrát zistiť nielen to, aké sú stravovacie návyky detí, ale aj to, aký je ich vplyv na narastajúcu obezitu pomocou výpočtu ich BMI.

Pohyb, sladené nápoje a školské jedálne najviac ovplyvňujú vznik obezity našich detí

Prognózy varujú pred narastajúcou obezitou. Ako sú na tom dnešné deti a čo u nich najviac prispieva k vzniku nadváhy? Prieskum na základe odpovedí meral aj BMI, ktorého výpočet je u detí špecifický. Zistilo sa, že celkovo 18 % detí trpí nadváhou či dokonca až obezitou. Zvyšných 82 % detí malo BMI hodnoty v norme. Nadváhu majú hlavne deti zo západného Slovenska (22 %). Výnimkou bola len Bratislava, kde obezitou trpí 11 % detí.

Čo má však podľa prieskumu najväčší vplyv na obezitu u detí? Medzi 3 hlavné faktory patria hlavne pohybové aktivity, pitie sladených nápojov a prekvapivo aj to, či dieťa obeduje v školskej jedálni. Deti, ktoré majú nadváhu menej často sa nielen viac hýbu, ale aj obedujú častejšie práve v školských jedálňach. Veľmi pozitívnym zistením je tak fakt, že až 80 % detí sa stravuje vždy v školskej jedálni. Prekvapivo sa v škole stravujú vo väčšej miere mladšie deti, ktorých rodičia majú vyšší príjem aj vzdelanie. Ukázalo sa tak, že nielen domáce, no vo veľkej miere aj školské prostredie hrá v otázke správneho stravovania dôležitú úlohu. Významným faktorom podieľajúcim sa na stravovacích návykoch detí je aj sociálny status ich rodičov. Deti rodičov s nižším príjmom a nižším vzdelaním totiž podľa prieskumu žijú menej zdravo.  Vo väčšej miere sa však venujú pohybovým aktivitám mimo školy.

Konzumácia nezdravých jedál u detí klesá, sladkosti jedia taktiež s mierou

Zistilo sa, že 67 % detí jedáva nezdravé jedlá 1 – 2 krát do týždňa. Veľmi pozitívnym zistením však je, že frekvencia konzumácie nezdravých jedál sa oproti roku 2017 mierne znižuje a každý deň po takýchto jedlách siahajú už len 2 % detí, najčastejšie rodičov s nižšími príjmami a vzdelaním.

Prieskum zamieril tento rok svoj hľadáčik aj na konzumáciu sladkostí. Celkom 44 % detí podľa neho jedáva sladkosti každý deň, 33 % ich má 3 – 4 krát do týždňa. Každý deň pritom jedia sladkosti viac mladšie deti v porovnaní s tými staršími. Pozitívne je, že až 71 % detí zje len 1 porciu sladkého denne, ak sladké daný deň konzumuje. Nečakaným zistením bol aj fakt, že aj keď deti s nadváhou častejšie konzumujú viac porcií sladkostí, nemá to podstatný vplyv na ich váhu a rozdiely sú len minimálne.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt viem co zjem

Aj napriek tomu, že pitie sladených nápojov je podľa prieskumu tretím najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim zvýšenú obezitu detí, v porovnaní s rokom 2017 prináša pozitívne zistenia. Pravdou je, že 24 % detí síce pije sladené nápoje každý deň, no v porovnaní s rokom 2017 narástol podiel detí, ktoré ich nepijú vôbec z 8 % až na 15 %. Popularitu nesladených nápojov potvrdzuje aj zvýšený podiel detí, ktoré ich pijú najčastejšie (54 %) a tiež podiel detí, ktoré sladené nápoje nepijú vôbec (18 %). Prieskum si bližšie posvietil aj na to, či naše deti holdujú energetickým nápojom. Tie na základe zistení pije 2,5 % detí, zvyšok ich nepije vôbec.

Frekvencia pohybu u detí klesá

Prieskum sledoval aj to, ako často sa deti venujú pohybovým aktivitám mimo školy. V tomto prípade však zistenia neboli až také pozitívne. Napriek tomu, že väčšina detí sa venuje pohybovým aktivitám minimálne 1 – 2 krát do týždňa, frekvencia pohybu u detí aj tak klesá. Pohyb sa pritom ukazuje ako najvýznamnejší faktor pri prevencii obezity u detí. Len 19 % detí má pohybové mimoškolské aktivity každý deň, čo je až o 10 % menej ako to bolo v roku 2017.

Projekt „Viem, čo zjem“ je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí. Na Slovensku sa v školskom roku 2016/2017 uskutočnil prvý ročník, ktorý v súčasnosti pokračuje ďalej. Cieľom projektu je motivovať žiakov základných škôl vo veku 8 – 12 rokov k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporiť ich záujem o pohybové aktivity. Odborným partnerom projektu „Viem, čo zjem“ je Úrad verejného zdravotníctva SR a Společnost pro výživu. Viac informácií o projekte je dostupných na internetovej stránke www.viemcozjem.sk.

Redakcia NUlife.sk / TS Monika Milanová, NEUROPEA

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.