Akoby romantická rozprávka v štýle moderného Indianu Jonesa CESTA DO NEMOŽNA

M.R. ŠTEFÁNIK bojoval za slobodu vlastného národa napriek všetkým prekážkam. Po sto rokoch sa spoločne s najväčším Slovákom vypravíme na dobrodružnú cestu okolo sveta v prvom slovenskom trikovom filme. Film pripomína dobrodružnú cestu hlavného hrdinu nástrahami života ako moderného Indianu Jonesa alias Štefánika.

Milan Rastislav Štefánik bol prvý Slovák, ktorý podnikol cestu okolo sveta, viac ráz zdolal Mont Blanc, prežil zostrelenie lietadla počas prvej svetovej vojny, bol intelektuál, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj milovník žien a bonviván. Pred 100 rokmi všetci považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma a uskutočniť svoj sen o oslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov. Cesta do nemožna ako prvý slovenský film s množstvom náročných trikov rozpráva s vtipom o skutočných udalostiach a Štefánikových dobrodružstvách. Odhalíme neznáme momenty plné drám, emócií a humoru ako ich zažil a mohol zažiť sám M. R. Štefánik na svojej Ceste do nemožna.

Čím je film atraktívny pre divákov?
Autori sa osobnosti M. R. Štefánika intenzívne venujú niekoľko rokov. Podarilo sa im o ňom realizovať úspešný dokumentárny film, ktorý je založený na autentických archívnych prameňoch - filmy, fotografie, denníky a.i. a rozhovoroch so slovenskými, francúzskymi a českými historikmi. Výsledky svojho štúdia a skúsenosti plne zúročili pri písaní scenára filmu Cesta do nemožna, kde napríklad časti dialógov sú inšpirované autentickými spomienkami. Množstvo zábavných a „groteskných“ situácií vychádza z reálnych Štefánikových fotografií a zápiskov spracovaných do atraktívnych filmových scén. Pohybujeme sa naprieč kontinentmi, na hranách dobrodružného, životopisného a romantického filmu pre rodiny, zobrazeného s humorom a nadhľadom.

Vďaka filmovým trikom sa podarilo vytvoriť náročnú výpravu a priblížiť divákovi exotické lokácie. Film má nielen zaujímavú vizuálnu podobu, ktorá vynikne na filmovom plátne, ale aj originálnu a pôsobivú symfonickú hudbu Vlada Martinku, ktorá umocňuje emócie a prebúdza fantáziu. Forma rozprávania bola zvolená tak, aby zaujala divákov a podnietila záujem „objavovať“. Film predstavuje M. R. Štefánika ako moderného hrdinu, ktorý vďaka svojej cieľavedomosti, húževnatosti a nezlomnej viere dosiahol naplnenie zdanlivo nemožného cieľa a navždy sa zapísal do histórie ako najväčší Slovák.

O režisérovi
Noro Držiak - Výtvarník, animátor, režisér, absolvent Filmovej školy Zlín, v roku 2005 absolvoval Katedru animovanej a multimediálnej tvorby na FAMU pod vedením Břetislava Pojara. Je výtvarníkom postáv večerníčku Krysáci, ktorý získal v roku 2008 cenu Elsa za najlepšiu animovanú reláciu. V roku 2003 založil animačné štúdio Tobogang. V rokoch 2009 - 2011 koprodukoval a vyrábal prvý český celovečerný rotoskopický film Alois Nebel, na ktorom pracoval ako supervízor animácii a vizuálnych efektov. V roku 2012 za film získal Českého leva v kategórii Najlepšie výtvarne riešenie filmu (spoločne s Jaromírom 99 a Henrichom Borárosom) a Cenu Európskej filmovej akadémie EFA za najlepší celovečerný animovaný film.

FB: www.facebook.com/cestadonemozna
Web: www.cestadonemozna.sk

Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultúry SR.

CESTA DO NEMOŽNA
© MEDIA FILM, Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televízia, KABOS Film & Media, Tobogang 2019
Distribučná premiéra 30. október 2019

SR, ČR 2019, dobrodružný trikový film, Réžia Noro Držiak,  Hrajú Tomáš Mischura, Petr Vaněk, Jana Stryková, Kristína Svarinská, Jana Oľhová, Judit Bárdos, Marek Ťapák, Ján Greššo a ďalší

 

Redakcia NUlife.sk/vimeo/uprvené

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.