SND - Divadlo, ktoré sa už sto rokov robí profesionálne a s láskou

Je tomu už presne 100 rokov, od kedy Históriu Slovenského národného divadla začal písať český divadelný súbor v bratislavskej budove Mestského divadla. Aj keď okolité divadelné kolízky kultúry sú staršie, máme byť právom na čo hrdí. Slovenské Národné divadlo oslávilo svoje jubileum v nedeľu prvého marca večer. Slávnostný galavečer s názvom ...tak sme my... uviedla naša národná scéna v historickej budove divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Réžie sa zhostil riaditeľ baletu Jozef Dolinský, scénu vytvoril Milan Ferenčík, kostýmy navrhol Dávid Janošek, dramaturgiu programu zostavili Miriam Kičiňová a Marek Mokoš. Oslavu jubilea divadla zaradila aj do vysielania na Jednotke RTVS.

Video mapping na hostorickej budove SND pred zahájením oslavy 100 ročnice SND

"Oslavou storočnice SND vzdávame hold nielen zakladateľom, ale mnohým generáciám vážených umelcov, muzikantov, baletu, opere, technikom, a mnohým ďalším osobnostiam, ktoré Slovenské národné divadlo urobili tým, čím dnes je. Plejáda skvelých umelcov a ich úžasných výkonov, z mnohých sa stali legendy, ktoré sú vzorom pre nastupujúce generácie mladých tvorcov a interpretov, sú aj pre nás ostatných záväzkom aby sme si ctili, aby sme mali radi a aby sme podporovali naše národné divadlo," povedala vo svojom príhovore v úvode slávnostného galavečera ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Pridal sa aj generálny riaditeľ SND Peter Kováč : "Slovenské národné divadlo vzniklo trocha inak ako ostatné národné divadlá v našom regióne. Bol to výsledok politického rozhodnutia, ale po sto rokoch môžeme povedať, že prezieravého. Otcom tejto myšlienky bol Vavro Šrobár, vtedajší minister pre správu Slovenska. Mnohí neverili, že to bol dobrý nápad, pretože Bratislava bola vtedy trojjazyčné mesto, kde prevažovala nemčina a maďarčina, nebola tu takmer žiadna tradícia po slovensky hovoriaceho a hraného divadla. Napokon sa ukázalo, že tá vizionárska myšlienka bola života schopná. Po sto rokoch môžeme s istou hrdosťou povedať, že SND je reprezentatívnou scénou Slovenskej republiky a tvorí významný symbol identity Slovákov."

Do pomerne dlhého programu, ktorý trval niečo vyše dve aj pol hodiny s prestávkou, prispeli všetky tri umelecké súbory. Činohra, opera i balet v retrospektívnom pohľade storočnice činnosti divadla.

Hostia v hľadisku nadšene aplaudovali pri áriách z opery Norma, Maryša, Lucia z Lammermooru, Faust, Krútňava, Don Carlo, Hry o Márii, Tichý bič, Biela nemoc či Rigoletto. Úryvky zo slávnych operných diel boli v podaní sólistov Opery SND Ľubici Vargicovej, Evy Hornyákovej, Pavly Beretovej, Jozefa Benciho, Ľudovíta Ludhu, Jolany Fogašovej, Dalibora Jenisa, Miroslava Dvorského a ďalších.

Ladne baletne odtancované časti baletných inscenácií ako azda najslávnejšie Labutie jazero, Giselle, či samotní sólisti SND, medzi ínými aj Olga Chelpanova, Konstantin Korotkov, Andrej Szabo, Klaudia Görözdös, Glen Lambrecht, Yuki Kaminaka, Luana Brunetti, Martin Kreml, či Adrian Szelle, vystúpili niekoľkokrát počas večera aj ako tanečný doprovod k operným áriám i doprovodným úryvkom.

Nadchli nás aj herecké etudy vybraných činoherných inscenácií. Zdena Studenková s Jozefom Vajdom pri vybranej ukážke z inscenácie Mizantrop, Emil Horváth a Ľuboš Kostelný v ukážke z Čapkovej Bielej nemoci, Ján Koleník, Oldo Hlaváček a Ondrej Kovaľ v Sebakritike Jozefa Budského, Emília Vášáryová s Jánom Koleníkom vo Vojna a mier, či Božidaru Turzonovovú, Emíliu Vášáryovú, Milana Ondríka a Dana Heribana v Dobrodružstve pri obžinkoch, ktoré ako ukážka, či skôr majstrovstvo Milana Ondríka, zožalo najväčší aplauz.

Večerom sprevádzal Oldo Hlaváček i Ondrej Kovaľ, ako klauni v rozprave. Doprovodne zaznel aj hlas Roba Rotha v pozadí, či svoj prejav z listov Vavro Šrobár – Bedřich Jeřábek predniesol aj Dušan Jamrich.

Históriu Slovenského národného divadla začal pred sto rokmi písať český divadelný súbor v bratislavskej budove Mestského divadla, kde dovtedy hrávali maďarské a nemecké súbory. Po mnohých komplikáciách tu začala pod hlavičkou SND pôsobiť Východočeská divadelná spoločnosť pod vedením Bedřicha Jeřábka. Práve v týchto priestoroch dnešnej historickej budovy SND sa 1. marca 1920 uskutočnila premiéra opery Hubička českého skladateľa Bedřicha Smetanu.

Záverečné standing ovation účinkujúcim
Na oslavu zavítal aj legendárny herec Štefan Kvietik s manželkou, ktorý sa tu neobjavil už roky

Redakcia NUlife.sk (DM)

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.