Kto bude Slovensko reprezentovať v Saudskej Arábii na olympiáde v chémii? Rozhodne sa v týchto dňoch na Celoštátnom kole Chemickej olympiády v Bratislave

Slovenskí študenti stredných škôl sa už roky opakovane vracajú z  Medzinárodnej chemickej olympiády s viacerými oceneniami. Minulý rok doniesli štyria gymnazisti z Bratislavy, Košíc a Prievidze zo Švajčiarskeho Zürichu tri strieborné a jednu bronzovú medailu, pričom uspeli v naozaj veľkej konkurencii 348 súťažiacich z 89. krajín sveta. Práve tento týždeň prebehne v Bratislave Celoštátne kolo Chemickej olympiády, na ktorom sa rozhodne, kto bude Slovensko tento rok zastupovať na medzinárodnej úrovni v Rijáde 21. – 30.07.2024. Ide zároveň o významný, jubilejný ročník. Olympiáda sa u nás totiž koná nepretržite už neuveriteľných 60.rokov!

60. ročná tradícia, ktorá prináša ovocie

Myšlienka usporiadať olympiádu v chémií pre študentov stredných škôl vznikla v bývalom Československu. Vôbec prvá takáto olympiáda na svete sa uskutočnila v Prahe už v roku 1964.

Z lokálneho podujatia vyrástla až na dnešné celosvetové, kde spolu súperia tímy z mnohých krajín sveta. Od roku 1993/1994 sa Slovensko začalo súťaže zúčastňovať samostatne, pričom každý rok sa naši žiaci vracajú zo sveta s medailami a oceneniami.  Do roku 2023 sa súťaže zúčastnilo už 160 žiakov, ktorí sa vrátili domov so 106 medailami (11 zlatých, 51 strieborných a 44 bronzových) a 6 čestných uznaní. 

Celoštátne kolo najlepších z najlepších

Keďže ide o jubilejný ročník, vybrala Slovenská komisia  Chemickej olympiády za miesto konania pre tento rok hlavné mesto, Bratislavu. Celoštátne kolo sa skutoční od 6.3. až do 9. 3. 2024 na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pod záštitou jej dekana prof. RNDr. Petra Fedora, DrSc. a dekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, prof. Ing. Antona Gatiala, DrSc. Sme veľmi radi, že tento rok sa súťažiaci a účastníci môžu opäť stretnúť aj s výnimočne úspešným slovenským profesorom Dr. Michalom Juríčkom, ktorý sám je bývalý súťažiaci olympiády“, povedal predseda olympiády doc. RNDr. Martin Putala, PhD. „Veríme, že možnosť stretnúť Slováka, ktorý dnes pôsobí na univerzite v Zürichu, je pre našich mladých ľudí inšpiratívna a povzbudí ich svoj talent vo vede ďalej rozvíjať“ dodal.

Súťaže sa tento rok zúčastní 50 študentov z 28 škôl Slovenska pričom budú súťažiť v 2 kategóriách.

Slávnostné vyhodnotenie súťaže prebehne v Primaciálnom paláci v Zrkadlovej sieni 09.03.2024 v dopoludňajších hodinách.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja  a mládeže SR, vyhlasovateľ súťaže Chemická olympiáda, práve v týchto dňoch oznámilo, že na realizáciu postupových a celoslovenských kôl predmetových súťaží, športových súťaží a predmetových olympiád navýšilo financie o 1 559 971 eur čím sa celkový príspevok vyšplhá až na 3 169 942 eur. Podpora a rozvoj s talentovanou mládežou je jednou z nosných priorít rezortu školstva pričom navýšenie je len jedným z prvých krokov. 

Odborným garantom je Slovenská chemická spoločnosť. Organizačne  podujatie zastrešuje Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM).

Ďalšie informácie o olympiáde nájdete na web stránke https://nivam.sk/mladez/olympiady/

Facebook - International Chemistry Olympiad - IChO 

O NIVAM

Národný inštitút vzdelávania a mládeže vznikol v roku 2021 spojením 5 inštitúcií – Iuventa, Núcem, Slovenská pedagogická knižnica, ŠPU a MPC. Realizuje činnosti ako vzdelávanie a poradenstvo pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom, metodické usmerňovanie škôl a školských zariadení, aplikovaný pedagogický výskum, organizovanie predmetových olympiád a súťaží, externé testovanie na školách, neformálne vzdelávanie mládeže či správa knižničného fondu. Inštitút je príspevkovou organizáciou a spadá priamo pod Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

www.nivam.sk

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.