Ak fajčíte zahrievaný tabak s arómou zbystrite! Prezidentka podpísala zákaz predaja zahrievaných tabakových výrobkov

Predaj zahrievaných tabakových výrobkov s arómou bude od roku 2025 zakázaný. Vyplýva to z novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov, ktorú v utorok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novelu zákona schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR) 13. februára. Nová legislatíva súvisí s transpozíciou európskej smernice.

Zákaz uvádzať na trh tabakové výrobky s charakteristickou arómou alebo obsahujúce arómy v akýchkoľvek ich zložkách už existuje pre cigarety a tabak na vlastnoručné zhotovenie cigariet. Po novom sa má rozšíriť aj na spomínané zahrievané tabakové výrobky.

Od 23. októbra 2023 začína platiť zákaz predaja zahrievaných tabakových výrobkov s príchuťami v EÚ. Podľa tabakových firiem sú tabakové produkty s príchuťami medzi užívateľmi populárne a skúsenosť so zákazom z USA ukázala, že časť ľudí prešla späť ku klasickým cigaretám. Niektorí výrobcovia reagujú tým, že prichádzajú s novými výrobkami, ktoré neobsahujú tabak. V Česku boli na zákaz pripravení, na Slovensku a v Poľsku našli spôsob, ako sa legislatíve vyhnúť.

Zákaz predaja zahriatych tabakových výrobkov s príchuťou mali členské štáty EÚ zapracovať do svojich právnych poriadkov s účinnosťou od 23. októbra 2023, pričom smernica neumožňuje po tomto termíne žiadne prechodné obdobie na dopredaj zásob. Už skôr štát zakázal predávať klasické cigarety s príchuťami a ochutený tabak na ručné balenie.

Jedným z hlavných dôvodov zákazu je stúpajúca popularita týchto produktov, ktorá súvisí s tým, že časť ľudí ich nepovažuje za škodlivé. Zahrievaný tabak navyše oslovuje aj mladých nefajčiarov. Podľa pľúcnych lekárov ale aerosól zohriateho tabaku má veľmi podobné zloženie toxických látok ako cigaretový dym. Obsahuje aj preukázateľne karcinogénne, teda rakovinotvorné látky.

rNUlife.sk / teraz, KPSR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.