VIANOCE V ČASE FINANČNEJ KRÍZY? POZRITE SA, KDE V ROZPOČTE NÁJDETE VOĽNÉ PENIAZE

Slovenské domácnosti zažívajú ťažké finančné časy, no i napriek nim si chcú dopriať Vianoce ako po minulé roky. Ak s finančnou prípravou na sviatky nepočítali vopred, môže ich celková suma prekvapiť. Kde vziať peniaze na prípravu Vianoc? „Veľa urobí už len nenáročná revízia mesačnej spotreby rodiny. Dodržaním jednoduchých pravidiel dokáže takto domácnosť ušetriť za mesiac od 140 do 280 eur. Tieto peniaze môže použiť práve na zabezpečenie sviatkov, a neskôr, počas ďalších mesiacov, na vytváranie potrebnej rezervy,“ hovorí Lukáš Nemergut, odborník na osobné financie z PARTNERS GROUP SK. Zároveň prináša overené tipy, kde hľadať voľné peniaze v rodinných rozpočtoch.

V mnohých rodinách chýba podrobný prehľad mesačných finančných tokov. Pritom práve pri ňom najlepšie zistíte, koľko na fungovanie domácnosti potrebujete a ktoré náklady viete dočasne znížiť. Rada odborníka znie: „Spíšte si do samostatnej kolónky všetky príjmy v rodine, do druhej kolónky zase všetky výdavky. Pri výdavkoch sa zamerajte na pravidelné mesačné platby, ako sú bývanie, energie, poplatky za mobil, internet či poistenia, a zároveň aj na peniaze, ktoré mesačne odchádzajú na bežnú spotrebu. Tam patrí strava, výdavky na dopravu, zábava, nákupy kozmetiky, oblečenia, ale aj financovanie zlozvykov ako cigarety a alkohol,“ radí Lukáš Nemergut.

VOĽNÉ PENIAZE HĽADAJTE NAJSKÔR V SPOTREBE

Podľa odborníka najviac peňazí preteká pomedzi prsty pri bežnej spotrebe. „Dobrá správa je, že spotrebu si vieme počas súčasnej krízy ustrážiť, dokonca aj lepšie ako v ,normálnych‘ časoch,“ tvrdí Lukáš Nemergut. Z dôvodu nariadení a opatrení štátu dochádza počas pandémie k spontánnemu zníženiu výdavkov napríklad na zábavu, dovolenky, kozmetiku, oblečenie, ale aj na stravu mimo domova. „Ušetriť na nich vieme desiatky eur mesačne,“ hovorí L. Nemergut. Zároveň uvádza konkrétne príklady.

KDE USPORÍTE PRI BEŽNEJ SPOTREBE

 • Pri nákupných položkách nad 5 % rodinného príjmu: porovnávajte ceny na internete. Rozdiely v cene môžu byť aj v desiatkach eur. Každú úsporu treba hneď previesť na rezervný účet.
 • Pozor na akciové ponuky: Pri akciových cenách máme tendenciu prikúpiť aj niečo navyše do zásoby. Zamyslite sa, či väčšie množstvo tovaru naozaj aj využijete.
 • Pri platbe kartou využite možnosť zaokrúhlenia sumy nahor: Túto službu k platobnej karte ponúka už väčšina bánk.Sporíte tak bez toho, že by ste významne obmedzili životný štandard.
 • Skúste obmedziť zlozvyky: Fajčiari bežne mesačne prefajčia aj 100 eur, čo je obrovská suma. Keď sa v priebehu roka napočíta, hovoríme o 1 200 eurách.
Poprad vyšla vianočná výzdoba drahšie ako Bratislavu - Regióny - Správy - Pravda.sk
 • Náklady na mobilný paušál, internet, káblovú televíziu: V dobrých časoch sa podrobnou analýzou služieb, ktoré máme zahrnuté v mesačnom paušále, až tak nezaoberáme. No možno práve pri tejto položke platíte zbytočne veľa. Overte si, koľko toho v rámci paušálnych platieb využívate a či vám nestačí aj menší balík služieb.
 • Pri dištančnom štúdiu detí ušetríte náklady spojené s dopravou, ale aj krúžkami a športovými tréningmi.
 • Náklady na stravu a dopravu viete stlačiť aj pri práci z domu. Je potvrdené, že domáca strava je nielen zdravšia, ale aj podstatne lacnejšia ako obedové „menučka“ vo firemnejkantíne.
 • Sledujete si náklady spojené s dopravou a so starostlivosťou o vozidlo? Spíšte si, koľko miniete na servisovanie auta, pohonné hmoty či poistenie vozidla. Premyslite si, kedy auto naozaj potrebujete a kedy ho naopak využívate aj na zbytočne krátke vzdialenosti. Spočítajte si, koľko do vozidla mesačne investujete na splátke, poistení, servisovaní a na pohonných hmotách. Ak vás celková mesačná suma nemilo prekvapí, je časzvážiť výmenu alebo zmenu užívania vozidla – kto a koľko na ňom jazdí a na aké účely.
 • Oblečenie býva veľmi častou nášľapnou mínou pri spotrebe. Naozaj potrebujete nový sveter, aj keď je v akcii? V čase krízy je skutočne dôležité nakupovať len nevyhnutné potreby. Ak potrebujete doplniť šatník pre deti, skúste pozrieť bazárové e-shopy. Za zlomok ceny kúpite plne funkčné a takmer nenosené veci. Rovnako viete na nenosenom oblečení zarobiť. Ak máte doma zachovalé, nenosené oblečenie, alebo veci po deťoch, z ktorých rýchlo vyrástli, ponúknite ho za výhodné ceny v bazárových e-shopoch.
Vianoce sú skúškou pre novomanželov. Ako sa vyhnúť kríze, radí psychologička

TAKTO USPORÍTE NA PRAVIDELNÝCH VÝDAVKOCH

 • Pri nájomnom: kontaktujtemajiteľa nehnuteľnosti, alebo správcu bytov a prehodnoťte výšku nájmu. Zistite, či viete počas krízy dočasne upraviť výšku nájomného.
 • Pri hypotéke kontaktujte svoju banku: odklad splátok úveru v rámci nariadení lex korona berte ako poslednú možnosť. „Po odklade mesačných splátok úveru by mali naozaj siahnuť iba tí, ktorí nemajú iné východisko a dotýkajú sa ich existenčné finančné problémy,“ radí odborník. Lepšou alternatívou je opýtať sa banky na možnosť zníženia úroku, následne prerátať úsporu a  prehodnotiť úver.
 • Pozrite sa bližšie na poistné zmluvy: aj keď poistné zmluvy uzatvárate na dlhší čas, musia zohľadňovať aktuálne potreby. Finančné inštitúcie pravidelne aktualizujú parametre svojich produktov, či už pri životnom, alebo neživotnom poistení, ale aj spotrebných úveroch. S tým súvisia rôzne benefity či výhodnejšie podmienky na jednotlivých zmluvách.
VIANOCE V ČASE FINANČNEJ KRÍZY? POZRITE SA, KDE V ROZPOČTE NÁJDETE VOĽNÉ PENIAZE | Kežmarský šport

TIP ODBORNÍKA: Ak bude rodina dodržiavať väčšinu z týchto odporúčaní, mesačne môže skresať rodinnú spotrebu približne o 140 až 280 eur. „Pri optimalizácii a sledovaní si príjmov a výdavkov vieme usporiť 10 - 20 % príjmu rodiny. Za pol roka je to od 840 do 1 680 eur,“ dodáva Lukáš Nemergut.

rNUlife.sk / Paulína Nedavašková, 1st CLASS AGENCY

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.