Podiel slnka a vetra na výrobe elektriny v USA rapídne vzrastie

Veterná a solárna energia budú v nasledujúcich dvoch rokoch hlavným zdrojom rastu výroby elektriny v USA. Oznámil to v utorok federálny Úrad pre energetické informácie (EIA).

EIA očakáva, že výroba solárnej energie v USA v roku 2025 v porovnaní s rokom 2023 vzrastie o 75 % na 286 miliárd kilowatthodín (kWh), keďže sa do prevádzky uvedie viac výrobných kapacít, a k jej rozvoju prispeje aj priaznivá politika daňových úľav. V tomto roku by solárna kapacita v oblasti výroby elektrickej energie mala vzrásť o takmer 38 %.

Výroba veternej energie podľa EIA dosiahne v roku 2025 približne 476 miliárd kWh, čo predstavuje 11 % nárast oproti roku 2023. V tomto roku by mala kapacita energie z vetra zostať relatívne nezmenená. Výroba energie z uhlia na druhej strane pravdepodobne klesne o 18 % na 548 miliárd kWh v roku 2025 zo 665 miliárd kWh v roku 2023, predpokladá EIA. Produkcia zo zemného plynu, ktorý je v USA najväčším zdrojom elektrickej energie, by sa mala v rokoch 2024 a 2025 pohybovať na relatívne rovnakej úrovni 1,7 bilióna kWh.

V roku 2023 sa v USA vyrobili približne štyri bilióny kWh elektrickej energie. Podiel obnoviteľných zdrojov vrátane vetra a slnka na celkovej výrobe predstavoval 22 %.

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.