Napoleon vzal kiná útokom: brutálny úspech hneď v prvom týždni!

Výpravný epos Napoleon po prvom týždni v kinách valcuje rekordy návštevnosti. Štatistiky hovoria o fenomenálnom úspechu - bezmála 30 000 divákov si nenechalo ujsť najnovší majstrovský počin Ridleyho Scotta so skvelým Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe.

Ridley Scott nám ponúka epickú historickú drámu so špecifickou atmosférou, s kumštom klasickej filmárčiny a minimom digitálnych trikov. Viac než faktický dejepis ho zaujíma osobnosť muža opradeného legendami. Na vskutku obrovských bojových scénach nám preto ukazuje neúprosného chladnokrvného generála, ktorý však v komornejších situáciách zápasí s neuveriteľnými osobnými neistotami.

Epická akčná dráma Napoleon podrobne približuje vzostup a pád ikonického francúzskeho
cisára Napoleona Bonaparteho (hrá ho oscarový Joaquin Phoenix). Na ohromujúcom pozadí
farbistých veľkovýpravných scén v réžii jedného z najuznávanejších filmových mágov Ridleyho
Scotta (Gladiátor, Blade Runner, Marťan) film zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci,
sleduje náruživý a kolísavý vzťah s jeho životnou láskou Josephine a zobrazuje jeho vizionárske
vojenské a politické taktiky prostredníctvom najdynamickejších realistických bojových sekvencií
v dejinách filmu.

Aby dokázal vytvoriť film vskutku epického rozsahu, režisér Ridley Scott prizval k svojmu projektu skúsených umelcov, s ktorými už v minulosti úspešne spolupracoval: scénograf Arthur Max (oskarová nominácia za Gladiátora a Marťana), kostýmová výtvarníčka Janty Yates (držiteľka Oskara za Gladiátora), kameraman Dariusz Wolski (spolupracovali na filmoch Všetky prachy sveta, Votrelec: Covenant) a držiteľ dvoch Oskarov za špeciálne efekty Neil Corbould (Gladiátor a päť ďalších spoločných projektov). “Keď viem, že tieto oddelenia sú v mimoriadne schopných rukách, môžem byť super-efektívny,” hovorí Scott.

“Ridley je neuveriteľne dobre pripravený,” hovorí producent Mark Huffam. “Osobne robí storyboardy ku všetkým svojim filmom, čo je pre každé oddelenie obrovskou výhodou. Vie presne, ako bude vyzerať hotový produkt - a strihá sa počas jazdy.”

“Ridley robí film v hlave,” hovorí producent Kevin Walsh. “Vidíte ho, ako aj počas prestávky stále plánuje a tvorí. Preňho to nie je práca, on tvorí umenie.”

Scott už v minulosti spolupracoval aj s predstaviteľom Napoleona, Joaquinom Phoenixom, držiteľom Oskara za Jokera. Prvýkrát sa stretli pri Gladiátorovi, kde Joaquin hral Commodusa. “Ridleyho príprava je veľmi podrobná, ale necháva hercom istú slobodu a to mám rád, mám rád možnosť voľby medzi viacerými cestami v danú chvíľu,” hovorí Phoenix.

Pri výbere Jozefíny padla voľba na Vanessu Kirby. “Zhostila sa svojej úlohy sebavedomo, s patričnou zmyselnosťou. Má skvelý zmysel pre humor a veľmi prirodzený, intuitívny zmysel pre načasovanie. Je neprehliadnuteľná a tvorí zaujímavý, plnohodnotný partnerský protipól Joaquinovi,” hovorí režisér.

Nielenže oživujú svoje postavy, ale zároveň dynamika medzi nimi vnáša isté vrstvy nestálosti do inak náruživého nekonvenčného vzťahu. “Je tam vášeň, pnutie, sú tam konflikty, ale najmä jeden bez druhého by neboli tou istou osobou,” hovorí scenárista David Scarpa, ktorý so Scottom spolupracoval na Všetkých prachoch sveta. Hoci Ridley videl Napoleona v prvom rade ako epický akčný film, chcel doň zakomponovať aj čosi z ľúbostného príbehu medzi Napoleonom a Jozefínou.

Konflikty a dualita sú v každom aspekte Napoleonovho života. “Ako generál a cisár spravil skvelé veci pre politiku a obyčajných ľudí. Ktokoľvek sa mohol stať generálom či politikom, nielen aristokracia. Ale samozrejme, bol to diktátor, a krv na jeho rukách je hrozná. Takéto kontroverzie sme chceli vo filme preskúmať,” hovorí producent Huffam. Cez vzťah s Jozefínou Scott len dokresľuje duality a konflikty v Napoleonovom živote.

“Taktický génius, ktorý si podmanil kus sveta, je zrazu bezmocný, keď sedí na gauči vedľa ženy, do ktorej je úplne zamilovaný a priznáva, že bez nej by bol ničím,” hovorí Scott. “Jeho listy sú komicky hrubé a takmer detinské, prehnane romantické, miestami dokonca neslušné. Bol ňou úplne očarený. Po ich poslednom rozlúčení si ich ani len neprečítala. Keď zomrela, našli ich v šuflíku jej nočného stolíka."

Historický / Vojnový / Životopisný / Dráma / Akčný
USA / Veľká Británia, 2023, 158 min (Director's Cut: 270 min)
Réžia Ridley Scott
Scenár David Scarpa
Produkcia Ridley Scott, Kevin J. Walsh, Mark
Huffam a Joaquin Phoenix
Výkonní producenti Raymond Kirk, Aidan Elliott, a
Michael Pruss.
Kamera Dariusz Wolski, ASC.
Scénografia Arthur Max.
Strih Claire Simpson a Sam Restivo.
Kostýmy Janty Yates a Dave Crossman.
Hudba Martin Phipps.
Napoleon prišiel do kín 23. novembra 2023.
Následne bude globálne streamovaný na Apple
TV+

Množstvo pozoruhodných detailov z bojov i honosných siení najlepšie vynikne na veľkých plátnach. Príďte si ich vychutnať aj vy!

rNUlife.sk / PR ITAFILM

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.