SNM otvorilo výstavu autorskej tvorby pre deti v socialistickom Československu s názvom Deťom na mieru

Slovenské národné múzeum a Uměleckoprůmyslové museum v Praze pripravili spoločnú výstavu Deťom na mieru. Autorská tvorba pre deti v socialistickom Československu, ktorá prezentuje tento unikátny dobový dizajn prostredníctvom vybraných výtvarníkov na území Česka aj Slovenska. Výstava je pre verejnosť prístupná v sídelnej budove SNM v Bratislave na Vajanského nábreží 2 od 30. októbra 2023 do 29. februára 2024.

Výstavný projekt Uměleckoprůmyslového musea v Praze, predstavuje tvorbu pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu v oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky. 

„Pre dobrú hračku, ako pre aj celú oblasť tohto dizajnu – v minulosti aj dnes – je charakteristická všestranná pôsobnosť a funkcia (mali by dieťaťu poskytovať dostatočný priestor pre fantáziu), kvalitné výtvarné prevedenie a dokonalé spracovanie. Témou výstavy je tvorba pre deti od 50-tych do 80-tych rokov 20. storočia v Československu s malým exkurzom do súčasnosti. Ukazuje predmety "šité na mieru" najmladšej generácii, odráža zapôsob rozmýšľania o nich, ako aj hľadanie ich podoby v dobovom kontexte – kultúrnom, spoločenskom, ekonomickom, aj politickom,“ uviedla autorka výstavy Lucie Skřivánková, kurátorka Umělecko - průmyslového musea v Praze.

Mnohé z vystavených prác dvadsiatich významných dizajnérov, predovšetkým drevené a textilné hračky a nábytkové zostavy, uvidia návštevníci po prvý raz, pretože sa zachovali len v podobe prototypov a do sériovej výroby sa nikdy nedostali. Znárodnená výroba nedokázala totiž adekvátne reagovať na želania a potreby zákazníkov a kvalitné a zaujímavé návrhy zostali v šuplíkoch dizajnérov, alebo výskumných inštitúcií. V lepšom prípade sa na základe vybraných vyrábali limitované série pre jasle a materské školy.

Druhú skupinu exponátov tvoria plastové hračky, hračky z produkcie českého a slovenského ÚLUV-u a ÚĽUV-u, papierové vystrihovačky a detské knihy, ktoré síce bolo možné bežne kúpiť v obchodoch, ale ich dizajn je natoľko výnimočný, že by bez nich nebolo možné československú tvorbu pre deti v 50. až 80. rokoch 20. storočia prezentovať.

„Teší nás, že výstavný projekt je prezentovaný po prvý raz práve v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave, pretože sa týka spoločného odrývania našej minulosti. Domnievam sa, že takáto spolupráca môže byť v dnešnej dobe prínosnou pre obe strany,“ prezradila Helena Koenigsmarková, emeritná riaditeľka Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Jadro výstavy tvoria exponáty zo zbierok Uměleckoprůmyslového musea v Praze, doplnené o dôležité ukážky tvorby vybraných autorov z iných múzeí a súkromných zbierok z Českej republiky a zo Slovenska. Dizajnérov, ktorí v sledovanom období zohľadňovali vo svojich návrhoch špecifiká a potreby detí bolo viacero. Vzhľadom na komorné priestory Harmincovej siene sídelnej budovy SNM v Bratislave prestavuje kurátorka výstavy Lucie Skřivánková v spolupráci s architektom Tomášom Džadoňom hravou formou reprezentatívny, ale pozoruhodný  výber. Autorom výstavnej grafiky je Štĕpán Malovec.

„Istá nostalgia detskej tvorby, ktorú vnímam na výstave, neposkytuje len zaujímavý exkurz do jej nedávnej minulosti, ale v súčasnosti môže byť aj inšpiráciou a výzvou pre dizajnérov, zaoberajúcich sa touto špecifickou oblasťou výtvarného umenia, ktorá výrazne ovplyvňuje všestranný rozvoj detí, “ doplnil Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM.  

Návštevníci sa môžu tešiť na autorskú tvorbu návrhárov ako: Marie Černá (1931 – 2009), Viktor Fixl (1914 – 1986), Vladimír Fuka (1926 – 1977), Vít Grus (1896 – 1981), Marie Hozmanová (1942), Marián Huba (1949), Jarmila Jeřábková (1945), Vladimír Kompánek (1927 – 2011), Vojtěch Kubašta (1914 – 1992), Václav Kubát (1934), Janka Menkynová (1946), Alois Mikulka (1933), Daisy Mrázková (1923 – 2016),  Libuše Niklová (1934 – 1981), Květa Pacovská (1928 – 2023), Zdenek Seydl (1916 – 1978), Jana Sigmundová (1940 – 2011), Dezider Tóth (1947), Vincenc Vingler (1911 – 1981) a František Vrána (1934 – 2013).

rNUlife.sk / Zuzana Vášáryová, PR SNM

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.