Zomrel miliardár a legendárny investor Charlie Munger (†99), pravá ruka vizionára trhu Warrena Buffeta

Vo veku 99 rokov zomrel americký miliardár Charlie Munger, ktorý bol pravou rukou podnikateľa Warrena Buffetta, pričom mu zo spoločnosti Berkshire Hathaway pomohol vybudovať investičné impérium. O jeho úmrtí informovala v utorok s odvolaním sa na jeho rodinu zmienená spoločnosť, v ktorej bol Munger podpredsedom predstavenstva.

Munger skonal v utorok ráno v kalifornskej nemocnici vyše mesiac pred svojimi 100. narodeninami. Buffettovi dlhé roky radil v investičných a obchodných rozhodnutiach a pomáhal mu vyše 50 rokov viesť spoločnosť Berkshire Hathaway. Svoj prínos k pozoruhodnému úspechu tohto konglomerátu však často bagatelizoval a zatiaľ čo Buffett bol tvárou firmy, Munger sa držal skôr v úzadí, uvádza AP.

„Charlie ma naučil veľa o oceňovaní podnikov aj o ľudskej povahe,“ povedal o ňom Buffett ešte v roku 2008, pričom zásluhy svojho obchodného partnera aj dlhodobo vyzdvihoval.

Podpredseda spoločnosti Bershire Hathaway bol neoddeliteľným partnerom ďalšieho významného finančníka Warrena Buffetta.
Všetci poznajú „veštca z Omahy“, Warrena Buffetta, slávneho investora, ktorého akcionári každoročne nábožne počúvajú, keď sa vyjadruje k situácii na finančných trhoch.
A potom tu bol Charlie Munger, jeho partner, alter ego a investičný komplic. Táto druhá legenda svetových búrz zomrela v utorok v kalifornskej nemocnici vo veku 99 rokov.

Zmienená dvojica sa prvýkrát stretla v roku 1959 na večeri v Omahe. Munger bol v tom čase obchodným právnikom v južnej Kalifornii, zatiaľ čo Buffett viedol v Omahe investičnú firmu. Od vtedy zostali v kontakte a realizovali spolu mnohé investičné nápady. Munger bol potom od roku 1978 podpredsedom spoločnosti Berkshire Hathaway vedenej Buffettom.

Zrod investičnej hviezdy

Narodil sa 1. januára 1924 v Omahe, Nebraske do rodiny právnikov, a od mladosti prejavoval svoju mimoriadnu inteligenciu a schopnosť kritického myslenia. Spolupráca s Warrenom Buffetom, ktorý sa stal jedným z najbohatších ľudí na svete vďaka svojmu investičnému štýlu, bola pre Mungera kľúčovým momentom v jeho kariére. Spoločne založili Berkshire Hathaway, investičnú firmu, ktorá sa stala jedným z najúspešnejších podnikov v histórii a výrazne ovplyvnila finančný svet.

Ako teenager pracoval v obchode Buffett & Son, ktorý vlastnil dedko Warrena Buffetta, Ernest P. Buffett. Jeho otec, Alfred Case Munger, bol právnik. Jeho dedko bol Thomas Charles Munger, sudca okresného súdu a zástupca štátu v USA.

Po stredoškolských štúdiách sa zapísal na Univerzitu v Michigane, kde študoval matematiku. Počas svojho času na univerzite sa stal členom bratstva Sigma Phi Society. Na začiatku roku 1943, pár dní po svojich devätnástych narodeninách, opustil univerzitu, aby slúžil v Americkom letectve, kde dosiahol hodnosť druhého poručíka. Po získaní vysokého skóre v testovaní všeobecných schopností armády bol vyslaný na štúdium meteorológie na Caltech v Pasadene v Kalifornii. Do mesta, ktoré sa malo stať jeho domovom.

„Myslím, že je nepopierateľné, že ľudský mozog pracuje na základe určitých modelov. Cieľom je, aby váš mozog pracoval lepšie ako mozog niekoho iného tým, že pochopí najzákladnejšie modely - tie, ktoré vykonávajú najviac roboty.“ —  Charlie Munger

Prostredníctvom zákona GI Bill ( Zákon o znovuzačlenení vojakov do pracovného a civilného života ) absolvoval niekoľko pokročilých kurzov na niekoľkých univerzitách. Keď sa prihlásil na právnickú školu na Harvardovej univerzite, dekan prijímacieho konania ho zamietol, pretože Munger nedokončil bakalárske štúdium. Avšak dekan ustúpil po telefonáte od Roscoea Pounda, bývalého dekana Harvardovej právnickej školy a priateľa rodiny Mungerovcov. Munger exceloval na právnickej fakulte, absolvoval magna cum laude so štúdiom práv v roku 1948. Na Harvardu bol členom Harvard Legal Aid Bureau ( Právna klinika na Harvarde bola založená v roku 1913 a je jednou z najstarších právnických kliník v Spojených štátoch ).

Počas univerzity a Druhej svetovej vojny si vypracoval "dôležitú zručnosť": hru kariet. Túto zručnosť využíval vo svojom prístupe k podnikaniu. "To, čo sa musíte naučiť, je včasné zloženie kariet, keď sú väčšie šance proti vám, alebo ak máte veľkú výhodu, vsaďte na ňu aj keď ťažko, pretože veľká výhoda sa často nenaskytne. Príležitosť príde, ale nepríde často, tak ju chyťte, keď príde."

Taktiež používal kartovú analógiu na vysvetlenie svojho prístupu k investovaniu. Trval na tom, že tráviť akcie spoločnosti ako "baseballové kartičky" je stratová stratégia, pretože vyžaduje predvídanie správania sa často iracionálnych a emocionálnych ľudí.

"Ľudia príliš počítajú a málo premýšľajú." Charlie Munger (1924-2023)

Charlie Munger bol známy svojím unikátnym investičným prístupom, ktorý zdôrazňoval dlhodobý pohľad, hodnotové investovanie a dôležitosť kritického myslenia. Jeho myšlienky o "okruhu kompetencí", čo znamená investovať len do oblastí, ktorým dobre rozumiete, a "sieti mentálnych modelov," čo je proces systematického rozhodovania, boli pre investorov inšpiráciou.

Munger bol tiež známy svojím ostrým zmyslom pre humor a výraznými prejavmi, v ktorých často zdieľal svoje múdre rady a filozofiu života. Jeho intelektuálny prínos k oblasti investovania a obchodného úspechu je nezastupiteľný, a jeho myšlienky budú ďalej inšpiráciou pre generácie investičných profesionálov i amatérov.

Vzájomný rešpekt a úcta, Veštec z Omahy a veštec z Pasadeny

Charlie Munger bol šťastný, že mohol svojmu partnerovi prenechať hlavné slovo. Nadaný investor, ktorého osobný majetok sa odhaduje na 2,5 miliardy dolárov, však do posledného dychu pracoval po boku generálneho riaditeľa Berkshire Hathaway ako podpredseda tejto holdingovej spoločnosti.

„Berkshire Hathaway by nemohla dosiahnuť svoje súčasné postavenie bez Charlieho inšpirácie, múdrosti a angažovanosti,“ povedal Buffett. Veštec z Omahy (Buffett) vždy pripisoval Mungerovi zásluhy za to, že ho posunul za hranice jeho prvých stratégií hodnotového investovania k nákupu veľkých spoločností.

Munger, známy svojím ostrým vtipom a svojským nadhľadom, vždy dopĺňal Buffettov optimizmus bystrými postrehmi o investovaní a správaní jednotlivcov.

Munger, ktorý pracoval pre Buffettovho starého otca počas Veľkej hospodárskej krízy a stal sa Buffettovým neoddeliteľným partnerom v Berkshire Hathaway na viac ako štyri desaťročia, je stelesnením výnimočného obchodného spojenectva. Napriek rozdielom v štýle a politickej príslušnosti ich partnerstvo prekvitalo a z Berkshire sa stala multimiliardová spoločnosť.

Berkshire Hathaway

Munger a Buffett začali kupovať akcie spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 1962 za sedem a osem dolárov za akciu a v roku 1965 prevzali kontrolu nad textilkou v Novom Anglicku.

Postupom času obaja muži premenili spoločnosť Berkshire na dnešný konglomerát tým, že použili získané prostriedky na kúpu ďalších spoločností, ako napríklad Geico Insurance a BNSF Railroad, a zároveň si udržali popredné portfólio akcií s významnými investíciami do spoločností Apple a Coca-Cola.

Vývoj kurzu akcií spoločnosti Berkshire Hathaway. Zdroj: Google

Munger Buffetta povzbudil, aby sa zameral na nákup výnimočných spoločností za rozumné ceny, čím rozšíril Buffettove obzory nad rámec Grahamovho učenia. Akcie spoločnosti triedy A dosiahli v utorok hodnotu 546 869 dolárov, trhová valuácia firmy sa šplhala takmer na 785 miliárd dolárov.

Obaja investori často hovorili o dôležitosti dlhodobého investovania, nie špekulovania na krátkodobé výkyvy cien. Aj vďaka tomu mnohí investori zbohatli tým, že si svoje akcie ponechali.

Veštec z Pasadeny

Munger, ktorého jeho obdivovatelia prezývali „veštec z Pasadeny“, sa o svoje múdrosti delil na výročných stretnutiach spoločnosti Berkshire a vo svojich investičných projektoch. Zanechal po sebe dedičstvo nielen v oblasti financií, ale aj filantropie, skromnosti a hlbokej skepsy voči efemérnym trendom, ako sú sociálne médiá, kryptomeny a umelá inteligencia.

Vďaka múdrym frázam a výrokom tohto veľkého investora, Charlieho Mungera, môžeme nájsť motiváciu a pomoc nielen pre finančný svet, ale aj pre seba, aby sme posilnili našu sebadisciplínu a našu chuť čítať, Bol to veľmi kultivovaný človek, ktorý obhajoval dôležitosť každodenného získavania nových poznatkov.

70 najslávnejších Výrokov a fráz Charlieho Mungera

  1. „Vždy choďte po hlavnej ceste, ľudia po nej menej cestujú.“
  2. „Najlepšie, čo ľudská bytosť môže urobiť, je pomôcť inej ľudskej bytosti vedieť viac.“
  3. „Pamätajte, že reputácia a bezúhonnosť sú vaše najcennejšie aktíva a môžete ich okamžite stratiť.“
  4. „Ber jednoduchý nápad a ber ho vážne.“
  5. "Verím v disciplínu zvládnutia toho najlepšieho, čo ostatní ľudia objavili." Neverím v to, že si sadnem a pokúsim sa to všetko snívať sám. Nikto nie je taký chytrý. ““
  6. „Ľudia počítajú príliš veľa a príliš málo myslia.“
  7. „Väčšina životných chýb je spôsobená zabudnutím na to, o čo sa človek skutočne snaží.“
  8. „Máme tri koše, ktoré môžeme investovať: áno, nie a príliš ťažké na pochopenie.“
  9. "Potrebuješ, aby si postava sadla so všetkými tými peniazmi a nič nerobila." Nedostal som sa tam, kde som, a nešiel som po priemerných príležitostiach. ““
  10. "Spýtali sa ho: Aké sú tajomstvá úspechu?" jeho odpoveď bola: Buďte racionálni “.
  11. "Aby si dostal to, čo chceš, musíš si zaslúžiť to, čo chceš." Svet ešte nie je dosť bláznivé miesto na odmeňovanie mnohých nezaslúžených ľudí. ““
  12. „Všetko, čo chcem vedieť, je, kde zomriem, a nikdy tam nejdem.“
  13. "Neexistuje jediný vzorec." Potrebujete vedieť veľa o podnikaní, ľudskej povahe a počtoch ... Nie je rozumné očakávať, že existuje čarovný systém, ktorý to urobí za vás. “
  14. „Nevenoval som pozornosť územným limitom akademických disciplín a len som chytil všetky skvelé nápady, ktoré som mohol.“
  15. „Keby ľudia nerobili chyby tak často, neboli by sme takí bohatí.“
  16. „Za celý svoj život som sa nestretol s múdrymi ľuďmi (v širokej oblasti predmetu), ktorí nečítali stále, nikto, nula. Boli by ste prekvapení, koľko toho číta Warren Buffet a koľko ja. Moje deti sa mi smejú. Myslia si, že som kniha s trčiacimi nohami. ““
  17. „Pokiaľ mám v ruke knihu, nemám pocit, že by som strácal čas.“
  18. „Snažím sa zbaviť ľudí, ktorí vždy sebavedome odpovedajú na otázky, o ktorých nemajú skutočné vedomosti.“
  19. „Napodobňovanie stáda vyvoláva priemernú regresiu.“
  20. „Veľké peniaze nespočívajú v kúpe predaja, ale v čakaní.“
  21. „To, že sa ti to páči, ešte neznamená, že ti to svet nevyhnutne dá.“
  22. „Hľadáme koňa, ktorý má 50% šancu na výhru a je vyplatený 3 ku 1.“
  23. "Železné pravidlo prírody je: dostanete to, čo si zaslúžite." Ak chcete, aby prišli mravce, dajte na zem cukor “.
  24. „Najlepšie brnenie v starobe je dobre strávený život, ktorý mu predchádza.“
  25. „Skvelý algoritmus, ktorý si musíte pamätať pri riešení tohto trendu, je jednoduchý: myšlienka alebo skutočnosť už viac nestojí za to, pretože sú vám ľahko dostupné.“
  26. „Ako sa ekonomika nemôže správať? Ak to nie je behaviorálne, čo to do pekla je?
  27. „Beta a moderná teória portfólia mi nedávajú zmysel.“
  28. „Závisť je skutočne hlúpy hriech, pretože je to jediný hriech, s ktorým by si sa nikdy nemohol baviť.“
  29. "Je tu veľa bolesti a žiadna zábava." Prečo by si chcel sadnúť do toho auta? “
  30. „Ak vo svojom repertoári nerozumiete elementárnej, ale trochu neprirodzenej matematike elementárnej pravdepodobnosti, potom v kopaničiarskej súťaži prežívate dlhý život ako jednonohý muž.“
  31. "Ak je niečo príliš ťažké, presunieme sa k niečomu inému." Čo môže byť jednoduchšie ako to?
  32. „Rozvíjať sa v celoživotnom samoučení prostredníctvom nenásytného čítania; pestujte zvedavosť a snažte sa byť každý deň o niečo múdrejší. ““
  33. „Choď spať inteligentnejšie, ako keď si sa zobudil.“
  34. „Nemusíš byť geniálny, stačí o niečo múdrejší ako ostatní chlapci, v priemere dlho.“
  35. Osvojte si svetskú múdrosť a podľa toho upravte svoje správanie. Ak vám vaše nové správanie dáva dočasnú neobľúbenosť u vašej skupiny rovesníkov ... potom do pekla s nimi. “
  36. „Rozdiel medzi dobrým a zlým podnikom je v tom, že dobrý musí obvykle čeliť ľahkým rozhodnutiam a zlý zvyčajne musí čeliť bolestivým rozhodnutiam.“
  37. "Niekto bude stále bohatší rýchlejšie ako ty." To nie je tragédia “.
  38. „Vedieť, čo nevieš, je užitočnejšie ako byť geniálny.“
  39. "Obaja (Charlie Munger a Warren Buffett) trváme na tom, aby bol takmer každý deň k dispozícii čas na sedenie a premýšľanie." V americkom podnikaní je to veľmi zriedkavé. Čítame a premýšľame “.
  40. „Nie je lepší učiteľ ako história, ktorý by určoval budúcnosť ... V knihe s históriou 30 dolárov sú odpovede v hodnote miliárd dolárov.“
  41. Ako si nájsť dobrého manžela? - najlepším spôsobom je zaslúžiť si dobrého manžela / manželku “.
  42. „Všetci sa neustále učíme, upravujeme alebo ničíme nápady. Jednou z najcennejších vlastností, ktorú môžete získať, je rýchle zničenie vašich nápadov, keď je vhodný čas. Musíte sa prinútiť zvážiť argumenty na druhej strane. ““
  43. „Šialenstvo davu, tendencia ľudských bytostí za určitých okolností pripomínať lemmings, vysvetľuje veľmi hlúpe myslenie vynikajúcich mužov a veľmi hlúpe správanie.“
  44. „Príkladom skutočne zodpovedného systému je systém, ktorý Rimania používali pri stavbe oblúka. Chlap, ktorý vytvoril oblúk, bol pod ním, keď bolo odstránené lešenie. Je to ako zabaliť si vlastný padák. ““
  45. „Vyvarujte sa bolesti; psychologické popretie. Človek musí uznať realitu, aj keď sa mu nepáči. ““
  46. „Warren hovorí o týchto diskontovaných peňažných tokoch. Nikdy som ho nevidel robiť. “
  47. „Všetci kapitáloví investori budú mať celkovo pravdepodobne nevýhodu ročného výnosu rovnajúcu sa celkovým nákladom obchodníkov, ktorých sa rozhodli spoločne znášať. Toto je životná nevyhnutnosť. A je tiež nevyhnutné, že presne polovica investorov získa výsledok pod priemerným výsledkom po prijatí dohody s dílermi, ktorých priemerný výsledok môže byť niekde medzi málo vzrušujúcim a mizerným “.
  48. "Zabúdanie na svoje chyby je strašná chyba, ak sa snažíš vylepšiť svoje poznanie." Realita si ťa nepamätá. Prečo neoslavovať hlúposti v oboch kategóriách?
  49. „Investori nemôžu neustále prekonávať trh. Preto je najvhodnejšie investovať do diverzifikovaného portfólia nízkonákladových indexových fondov alebo (fondy obchodované na burze) “.
  50. „Dôvod, prečo sa vyhýbame slovu„ synergia “, je ten, že ľudia vo všeobecnosti tvrdia, že majú viac synergických výhod, ako prídu. Áno, je, ale existuje toľko falošných sľubov. Berkshire je plný synergií, nevyhýbame sa synergiám, iba synergickým tvrdeniam. “
  51. „Snažíme sa viac využívať to, že si stále pamätáme na zrejmé, ako uchopiť ezoteriku.“
  52. „Je to hlúposť, ako ľudia extrapolujú minulosť, a nie trochu hlúpe, ale masívne hlúpe.“
  53. „Je pozoruhodné, koľko dlhodobých výhod ľudia ako my získali tým, že sa snažili byť neustále hlúpi, než aby sa snažili byť veľmi bystrí.“
  54. "Musíte zostať v rámci toho, čomu hovorím váš okruh schopností." Musíte vedieť, čomu rozumiete a čomu nerozumiete. Nie je veľmi dôležité, aký veľký je kruh. Ale je veľmi dôležité, aby ste vedeli, kde je ten obvod. “
  55. „Máme veľkú flexibilitu a určitú disciplínu, pokiaľ ide o to, že nerobíme niečo hlúpe, len aby sme boli aktívni, disciplinovaní, aby sme sa vyhli tomu, aby sme robili čertovskú vec len preto, že nevydržíš byť neaktívny.“
  56. „Berkshire je plný ľudí, ktorí majú zvláštnu vášeň pre svoje vlastné podnikanie. Povedal by som, že vášeň je dôležitejšia ako kapacita nášho mozgu “.
  57. „Veľké spoločnosti majú všeobecne spoločné to, že sú veľmi byrokratické. A samozrejme sa to stáva aj vláde. A v zásade nemám rád byrokraciu, vytvára veľa chýb. ““
  58. "Obaja trváme na tom, aby bol takmer každý deň k dispozícii čas na sedenie a premýšľanie." V americkom podnikaní je to veľmi zriedkavé. Čítame a premýšľame. S Warrenom teda čítame a myslíme viac ako väčšina ľudí v podnikaní. ““
  59. „Musíte predpokladať, že život bude ťažký a položiť si otázku, či to zvládnete a ak je odpoveď áno, potom sa len usmejte a pokračujte ďalej.“
  60. "Musíte mať vášnivý záujem vedieť, prečo sa veci dejú. Tento spôsob myslenia, ktorý sa drží na dlhšiu dobu, postupne zlepšuje vašu schopnosť sústrediť sa na realitu. Ak nemáte tento spôsob myslenia, je vám súdené zlyhať, aj keď máte vysoké IQ. “
  61. "Myšlienka hranice bezpečnosti." Grahamov predpis nikdy nebude zastaraný, myšlienka urobiť z trhu svojho sluhu nikdy nebude zastaraná. Myšlienka objektívnosti a nepriechodnosti nebude nikdy zastaraná. Graham mal teda veľa úžasných nápadov. ““
  62. „Bankovníctvo je veľmi zvláštna vec. Pokušenie, ktoré má generálny riaditeľ predložiť, aby urobil hlúposť, je v bankovníctve oveľa väčšie ako vo väčšine spoločností. Preto je to nebezpečné miesto pre investovanie, pretože v bankovníctve existuje veľa spôsobov, ako zabezpečiť, aby krátkodobá budúcnosť vyzerala dobre tým, že budete riskovať, že by ste pre dlhodobú budúcnosť skutočne nemali riskovať. A tak je bankovníctvo nebezpečným miestom na investovanie a existujú určité výnimky. Berkshire sa pokúsil zvoliť výnimky čo najlepšie. A k tejto téme nemám čo povedať, ibaže som si istý, že mám pravdu. “
  63. „Vyvaruj sa práce priamo pod niekým, koho neobdivuješ a nechceš byť ako on.“
  64. „Život je čiastočne ako hra pokru, v ktorej sa musíte naučiť niekedy vzdať, keď držíte veľmi drahú ruku, musíte sa naučiť zvládať chyby a nové skutočnosti, ktoré menia šance.“
  65. „Každá inteligentná investícia je investíciou, ktorej hodnota získava viac, než za čo platíte.“
  66. Nedokonalý mozog človeka s obmedzenou kapacitou sa dá ľahko odkloniť k práci s tým, čo má pre neho ľahko dostupné. A mozog nemôže používať to, čo si nedokáže zapamätať, alebo keď mu bráni rozpoznať, pretože je silne ovplyvnený jednou alebo viacerými psychologickými tendenciami, ktoré na neho majú silný vplyv ... hlboká štruktúra ľudskej mysle vyžaduje, aby cesta ku kompetencii úplného rozsahu prakticky každého druhu je naučiť sa plynulo všetko, či sa vám to páči alebo nie “.
  67. "S najpôsobivejšími intelektuálmi som sa stretol, prirodzene, v knihách, nie v triede." Nepamätám si, keď som prvýkrát čítal Benjamina Franklina. Keď mi bolo sedem alebo osem rokov, mal som na posteli Thomasa Jeffersona. Moja rodina mala rada všetky tieto veci: napredovanie prostredníctvom disciplíny, vedomostí a sebaovládania “.
  68. „Neustále vidím, ako v živote pribúdajú ľudia, ktorí nie sú najchytrejší, niekedy ani najtrpezlivejší, ale učia sa stroje. Chodia každú noc spať trochu múdrejšie, ako keď vstali, a to pomáha, najmä keď máte pred sebou dlhú cestu. ““
  69. "Rovnako ako Warren som mal značnú vášeň zbohatnúť, nie preto, že by som chcel Ferraris, ale to, čo som chcel, bola moja finančná nezávislosť." Zúfalo som ju chcel. “
  70. "Strávte každý deň tým, že budete trochu múdrejší, ako ste boli, keď ste sa zobudili." Deň za dňom a na konci dňa, ak budete žiť dosť dlho ako väčšina ľudí, získate zo života to, čo si zaslúžite. ““

Mungerova smrť zároveň investorom pripomína, že Buffett má 93 rokov.

rNUlife.sk / AP, Bloomberg, CNBC, Forbes US, Yahoo Finance, tv noviny

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.