Poznáme mená víťazov 39. ročníka pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2023

Víťazom 39. ročníka autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2023 sa stala skupina God bless dumplings s piesňou Zabijeme splín. Druhé miesto získala skupina Slovak tea za pieseň PositiviTea a tretie miesto, ako aj cenu na najlepší text si odniesol Mišo Kamenský s piesňou Náhodný pocestný.

Finálový večer súťaže Košický zlatý poklad 2023, ktorý sa konal 21. októbra v Kulturparku v Košiciach, si mohli rozhlasoví poslucháči vypočuť naživo vo vysielaní Rádia Slovensko, Rádia Regina Východ, Rádia Regina Stred a mohli ho tiež sledovať online na webe RTVS.

Porota vyberala víťazov zo 177 prihlásených nových autorských piesní, ktoré neboli doposiaľ zverejnené. Finálovú dvanástku tvorila šestica priamo postupujúcich piesní a šestica piesní, ktoré si vybrali poslucháči a poslucháčky Rádia Slovensko. Hudobnými hostkami večera boli Slávka Tkáčová, víťazka predošlého ročníka súťaže a Sima Magušinová so svojou skupinou. Vyhlasovateľom súťaže bolo Štúdio RTVS Košice.

Víťazom 39. ročníka autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2023 sa stala skupina God bless dumplings s piesňou Zabijeme splín. Kapela získala aj finančné ocenenie 1.200€ a príležitosť nahrať svoju víťaznú skladbu v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave.

Druhé miesto a finančnú odmenu 900 € získala skupina Slovak tea za pieseň PositiviTea. Tretie miesto, 600 € a aj cenu na najlepší text a odmenu 200 € si odniesol Mišo Kamenský s piesňou Náhodný pocestný. Cena Rádia Slovensko, ktorá zahŕňa 50 odvysielaní skladby v Rádiu Slovensko, bola udelená kapele Voising za pieseň Mávam. Študentskú cenu, Cenu východoslovenských rozhlasových štúdií, získala skupina Sound-Clown s piesňou Zrkadlo.

Porotu tvorili speváčky Katarína Koščová, Sima Magušinová, Veronika Rabada, hudobník Martin Husovský, skladateľ, dirigent, aranžér a multiinštrumentalista Adrián Harvan, zástupkyňa SOZA Dominika Semaňáková a intendant Rádia Slovensko, hudobný recenzent i moderátor Roman Bomboš. Textár a spisovateľ Daniel Hevier bol garantom ceny za najlepší text.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980. Od svojho vzniku vytvára priestor na prezentáciu a propagáciu tvorby mladým autorom a interpretom pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Počas finálových koncertov na jej predchádzajúcich ročníkoch zaznelo viac ako 450 nových slovenských piesní. K najznámejším interpretom, ktorí tu odštartovali svoju kariéru patria Beáta Dubasová, Peter Nagy, Tomáš Buranovský, Marián Čekovský, Peter Cmorik a skupiny No Name, Nocadeň, či Kristián Dufinec so skupinou Iconito.

rNUlife.sk / Ivana Zečevič, PR manažér RTVS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.