Do kín prichádza najväčší príbeh studenej vojny. Snímka Bratia podáva správu o skupine bratov Mašínovcov

Jeden zo zásadných príbehov novodobej histórie Českej republiky. Pätica mladíkov s pištoľami prenasledovaná tisíckami vojakov sa v boji o život dotkne hraníc vlastného strachu i statočnosti. Príbeh o rodine, členovia ktorej sa vzopreli nacistickej i komunistickej totalite. Film Bratia o skupine bratov Mašínovcov sa chystá do kín 70 rokov od ich úteku do Západného Berlína. V kinách ju môžete vidieť od 26. októbra.

Réžia snímky bola zverená do rúk Tomáša Mašína, zhoda priezviska je však čisto náhodná. “Máme filmy, ktoré adorujú nástup komunizmu, a filmy, ktoré oslavujú odboj. Chýba nám však brutálne úprimný film o tejto dobe, film o snahe vymaniť sa z područia, o túžbe zostať slobodný. Aby sme prostredníctvom neho sprostredkovali pohľad na zmýšľanie nejednoznačných a rozporuplných aktérov ovládaných nepredstaviteľne mocnejšími silami,” povedal režisér, ktorý vytvoril snímku s veľmi silným posolstvom. Totiž, že bez slobody sa nedá žiť a treba za ňu bojovať.

V stopách otca

Snímka Bratia rozpráva jeden z najväčších príbehov studenej vojny o odbojovej skupine bratov Josefa (Oskar Hes) a Ctirada (Jan Nedbal) Mašínovcov. Rodina Mašínovcov sa v komunistami ovládanom Československu stáva terčom prenasledovania a bratia veria, že po vzore otca, hrdinu protinacistického odboja, možno proti diktatúre bojovať jedine so zbraňou v ruke.

Zároveň si sú vedomí zodpovednosti voči mame (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestre (Karolína Lea Nováková). Zakladajú odbojovú skupinu, ktorá má na svedomí rad násilných činov. Ich vyšetrovaním je poverený kapitán Štátnej bezpečnosti Koller (Stefan Konarske).

Mašínovci sa stávajú najhľadanejšími mužmi v krajine. Pokúsia sa o útek do Západného Berlína, kde plánujú vstúpiť do americkej armády s cieľom oslobodiť Československo. Pátranie po pätici členov odbojovej skupiny pokračuje vo východnom Nemecku, kde sa začína jeden z najväčších honov na ľudí novodobej histórie. Iba máloktorá téma českej histórie vzbudzuje toľko emócií ako príbeh snímky Bratia.

“Divákov pozývam na akčný, surový a realistický film so strhujúcim tempom a brilatnými hereckými výkonmi, film o hrdinoch, ktorí českú spoločnosť aj po sedemdesiatich rokoch stále polarizujú,” povedal režisér.

O realistickosť stvárnenia príbehu sa postaral scenárista Marek Epstein. Scenár je voľnou adaptáciou knihy Barbary Mašínovej Odkaz, ktorá bola vydaná v roku 2006. “Knihu napísala dcéra Josefa Mašína podľa jeho spomienok. S ňou a s pánom Mašínom sme aj text osobne konzultovali a hľadali historické a dramatické kompromisy, bez ktorých by hraný film nemohol vzniknúť,” povedal scenárista.

Snímku tvorcovia konzultovali aj s Jiřím Padevětom, spisovateľom a bádateľom, ktorý sa zameriava na protektorátnu a povojnovú históriu Čiech. Tento o filme povedal: “Príbeh bratov a ich odbojovej skupiny je dodnes označovaný ako niečo, čo rozdeľuje spoločnosť. Áno, rozdeľuje ju na tých, ktorí nechápu zmysel boja proti zlu a na tých, ktorí tento boj chápu. Vďaka filmu Bratia sa, myslím, vráti mašínovský príbeh do verejného priestoru v novom svetle a pomôže pochopiť, prečo je nutné bojovať za slobodu aj proti násobne väčšiemu nepriateľovi. Bratia určite dokážu najmä mladým divákom priblížiť pre nich úplne nepochopiteľnú realitu totalitného štátu, ktorý by svojim občanom najradšej prikazoval, čo si majú myslieť, koho majú nenávidieť a čo si majú dať na večeru.”

PREMIÉRA: 26. 10. 2023
RÉŽIA: Tomáš Mašín
SCENÁR: Marek Epstein
KAMERA: Friede Clausz
HUDBA: Karel Havlíček
HRAJÚ: Oskar Hes, Jan Nedbal, Tatiana Dyková, Matěj Hádek, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek
ŽÁNER: dráma
STOPÁŽ: 135 minút
ZEM VZNIKU: ČR / Slovensko
ROK VÝROBY: 2023
ŠTÚDIO: FilmBrigade/Pubres
FORMÁT: 2D DCP, zvuk 5.1
JAZYKOVÁ VERZIA: česká
PRÍSTUPNOSŤ: nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 12 rokov

Kritikmi veľmi vysoko hodnotenú snímku Bratia prináša do našich kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 26. októbra.

rNUlife.sk / Perla Žinčíková, PR / Zdroj foto = CinemArt SK

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.