O pozornosť sa hlási nový medzinárodný filmový festival na Slovensku! Zoznámte sa: June Film Fest

Milovníci filmového umenia a zábavy, hudby či dobrej nálady zbystrite pozornosť. Na slovenskú audiovizuálnu scénu prichádza nový medzinárodný filmový festival June Film Fest (JuFF), ktorý hodlá zaujať inovatívnym konceptom. Premiérová filmová slávnosť sa bude konať od 5. do 9. júna v Trnave. Divácky atraktívny program ponúkne svoje priestorové kulisy priamo v srdci mesta s bohatou kultúrou a históriou.

Kultúry a umenia nikdy nie je dosť. A najmä v súčasnosti. Práve táto myšlienka sa stala jedným z kľúčových dôvodov vzniku nového filmového festivalu, s čím je stotožnený najmä Daniel Dangl, riaditeľ a producent pripravovaného podujatia: „Na úzko zamerané tzv. artové filmové festivaly som sa osobne nikdy nedostal z rôznych dôvodov. Vznikla idea, prečo sa nepokúsiť zrealizovať kinematografické podujatie príťažlivé aj pre obyčajných “smrteľníkov“ a vôbec bežných fanúšikov kina. A tak vznikol nápad uskutočniť festival, ktorý snáď osloví širokú divácku skupinu, ale aj kultúrnych či hudobných nadšencov, jednoducho, každého kto má chuť sa baviť, či už v kinosále alebo mimo nej.“

Dana Droppová otvorí JuFF  |  FOTO:  JuFF

V čom je nový a zaujímavý koncept festivalu, prichádzajúci do slovenského kultúrneho prostredia, ozrejmuje Peter Nágel, filmový publicista a programový riaditeľ: "Festivalová sezóna vlastne nekončí v žiadnom medzičase. Dobré alebo pozoruhodné filmy sa objavujú permanentne. Len ich treba objaviť. Som rád, že sa nám podarilo získať do programu tituly, ktoré sú nielen kinematograficky cenné, ale aj divácky príťažlivé. Platí to o sekciách, pre ktoré sme sa v premiérovom ročníku JuFF rozhodli. Dať príležitosť originálnym debutom a zároveň ukázať vzorku diváckych hitov v krajine pôvodu, domnievam sa, môže byť nielen prekvapujúca, ale aj inšpiratívna pozvánka pre priaznivcov vážnejšieho filmového umenia, ale aj fanúšikov ľahších žánrov."

Organizátori festivalu June Film Fest. Zľava: Martin Frimmer, Daniel Dangl, Peter Nágel a Michal Ruttkay. (Zdroj: June Film Fest)

June Film Fest nebude orientovaný výhradne len pre nadšencov filmového zamerania. Celkový program nasmerovaný pre širokú verejnosť má ambíciu zaujať a potešiť návštevníkov rôznych vekových kategórií. Pripravované kultúrno-spoločenské podujatie sa sústredí vo viacerých autentických priestoroch pešej zóny historického centra Trnavy (Divadlo Jána Palárika, kino Hviezda, Malý Berlín, mestský Amfiteáter). Festivalová dramaturgia premiérového vydania JuFF obsahuje päť programových sekcií (Súťaž debutov, Divácke hity, Televízne seriály, Paralelný pohľad, Slovenské a České filmy). Festival ponúkne program aj pre filmových profesionálov, pre ktorých pripraví niekoľko odborných diskusných panelov, vyplývajúcich z programovej orientácie. Ambíciou je pozvať aj české a slovenské filmové osobnosti, ktoré by divácku verejnosť mohli zaujať svojím masterclassom.

JuFF pripravuje aj ďalšie tzv. oddychové sprievodné aktivity, napríklad divadelné predstavenie, zábavnú talk-show, alebo koncerty známych umelcov slovenskej a českej hudobnej scény. Priamo v centre mesta sa uskutoční veľký koncert obľúbenej skupiny IMT Smile. Len špeciálne pre JuFF spoja svoj vtip a intelekt aj českí a slovenskí obľúbení protagonisti zo známej televíznej Partičky. Záver každého festivalového dňa obstará rôzno-štýlová klubová hudba, ktorú si návštevníci festivalu  užijú v kulisách obľúbeného Nu Spirite, keďže ten sa pri tejto príležitosti presunie priamo do Trnavy.

Ďalšie dôvody vzniku pripravovaného festivalu priblížil aj tretí zo zakladateľov podujatia Michal Ruttkay, pôvodne vyštudovaný filmový režisér, neskôr pôsobiaci v reklamnej oblasti, a teraz výkonný riaditeľ JuFF: „Chceme vyzliecť filmové zážitky z konvencie „art“ a nič iné. Pretvoríme ušľachtilú „vznešenú nudu“ na 5-dňovú filmovo-zážitkovú párty, ktorá pritiahne do trnavských kín, divadla aj klubových priestorov nielen miestnych, ale mnohých ďalších párty pôžitkárov filmu z celého Slovenska. Každý kto vníma film ako dennú psychohygienu, podporenú vitamínom zábavy, môže vidieť, zažiť a užiť  „Veľkú nádheru“ v inšpirujúcej Trnave. Najlepší vláčik v júni sa bude žiť a tancovať tam!“

Nový medzinárodný filmový festival chce upriamiť pozornosť aj na horúce spoločenské témy z oblastí ESG. Patrí sem v prvom rade environmentálna oblasť súvisiaca so šetrnou výrobou a podporou ochrany prírody vo filme. Sociálna stránka z hľadiska vzdelávania, podpory komunít či rovnosti vo filme, ale aj zodpovednosť z pohľadu transparentnosti a boja proti korupcii vo filme. Cieľom je aj poukázať na smerovanie, ako vie byť fenomén filmu nápomocný v napĺňaní nastolených tém.

Okrem P. Nágela, D. Dangla a M. Ruttkaya je dôležitou persónou v iniciovaní a realizácii pripravovaného kultúrno-spoločenského podujatia aj Martin Frimmer, obchodný a marketingový riaditeľ.

Predpredaj akreditácií a lístkov na celý program na www.juff.sk

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.