Exkluzívny prieskum PILULKA.SK: Viac ako šesťstotisíc Slovákov má vážny problém s alkoholom!

Každý deň či niekoľkokrát do týždňa konzumuje alkohol až 14 % dospelých Slovákov nad 18 rokov. Na hranici problémového pitia sa tak v prepočte nachádza viac ako pol milióna ľudí. Týka sa to trikrát viac mužov ako žien, väčšinou ide o zosobášených ľudí, žijúcich vo väčšom meste, v strednom veku, s dlhým pracovným časom a nedostatkom spánku. Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka a výskumnej agentúry Behavio, ktorý bol realizovaný na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku na reprezentatívnej vzorke 1 000 ľudí z každej krajiny.

Detailnejší pohľad na Slovákov odhalil, že každý deň po alkohole siahajú 2 % opýtaných, 12 % tak robí niekoľkokrát do týždňa a 26 % niekoľkokrát do mesiaca, občas siahne po poháriku 37 % Slovákov. Čísla sú alarmujúce,“ opisuje výsledky Ján Šaulič, country manager spoločnosti Pilulka.sk.

Dodáva, že štvrtina nášho obyvateľstva pritom úplne abstinuje. „Cieľom našej skupiny je viesť ľudí k starostlivosti o seba. Alkohol však patrí k rizikovým faktorom, ktorý sa v našom regióne často podpisuje pod choroby ako infarkt či mŕtvica, ktoré je možné zdravším životným štýlom eliminovať.“

STRES NÁM NÚKA BARLIČKU – ALKOHOL

S problémovým pitím alkoholu má problém trikrát viac mužov (17 %) ako žien (6 %), niekoľkokrát do mesiaca si ho priemerne dopraje pätina Slovákov naprieč všetkými vekovými kategóriami, najčastejšie ľudia v strednom veku vo veku od 45 do 54 rokov (29 %), čo adiktológovia pripisujú rizikovej skupine obyvateľstva, ktorá prechádza mužským prechodom, resp. ženským klimaktériom.

„Žijeme rýchly a uponáhľaný život, hľadáme skratky, a hlavne rýchle riešenia a okamžitý relax. Či už je to materiálne zabezpečenie, alebo uspokojenie potrieb toho druhého. A to vytvára napätie a tlak. Problémom je, že alkohol, tým, že ponúka okamžité uspokojenie až euforizujúci pocit a pokoj, vie napätie rýchlo eliminovať,“ odôvodnil problémy ľudí s alkoholom adiktológ Rastislav Žemlička. *Adiktológia je odbor, ktorý sa zaoberá prevenciou, liečbou a výskumom rizikových foriem správania, ktoré môžu viesť k závislosti.

Jeho slová demonštrujú aj výsledky prieskumu – až 3 % opýtaných, ktorí sú v manželskom zväzku, siahajú po alkohole každý deň, kým medzi slobodnými je to len 1 % respondentov. Zároveň po ňom častejšie pritom siahajú obyvatelia väčších miest, kde denne pijú alkohol 3 % ľudí a niekoľkokrát do týždňa je to 13 % ľudí.

SLOVÁCI PIJÚ NAJMENEJ Z OKOLITÝCH KRAJÍN

„Osoba, ktorá nemá vytvorený a naplnený hodnotový rebríček a záujmovú sféru, často hľadá to, čo jej ponúkne odmenu či zážitok. Preto je alkohol problémom aj u veľkej skupiny mladých ľudí,“ približujeadiktológ Rastislav Žemlička. Z prieskumu totiž vyplýva, že tretina  mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov siaha po alkohole niekoľkokrát do mesiaca a až 5 % viackrát do týždňa.

Prieskum zároveň odhalil dôležitý fakt – alkohol si „aspoň občas“ dopraje až 77 % našincov, t. j. 3,4 milióna dospelých. „Ide o najnižší počet zo všetkých sledovaných krajín. Podľa výsledkov občas alkohol konzumuje 82 % Čechov, 81 % Maďarov a 80 % Rakúšanov. Zvyšok obyvateľstva v jednotlivých krajinách tvoria abstinenti,“ uvádza Ján Šaulič, country manager Pilulka.sk.

Viac dát ohľadom pitia alkoholu k jednotlivým skupinám obyvateľstva nájdete tu: pilulka.sk

Pilulka sa alarmujúcej štatistike rizikového pitia alkoholu bude venovať aj naďalej. V rámci spolupráce s českým adiktológom Alešom Kudom vznikol diel podcastu ŽIVOTOZPRÁVY, ktorý sa problematike venuje podrobnejšie.


O Pilulke: Pilulka patrí medzi najväčšie online lekárne v Českej republike a na Slovensku. Spoločnosť založili bratia Kasovci so zámerom významne sa podieľať na digitalizácii a modernizácii európskeho lekárenstva 21. storočia.

Zákazníci na Pilulka.cz nájdu všetko pre zdravý životný štýl. Od liekov a doplnkov stravy cez produkty pre rodičov a bábätká až po elektroniku. Jednou z veľkých výhod online lekárne je doručenie v ten istý deň cez vlastnú kuriérsku službu Pilulka Expres, alebo do výdajných Pilulka Boxov. Vďaka pestrému sortimentu a mobilnej aplikácii Pilulka je nákup jednoducho pohodlný.

rNUlife.sk / Marta Kováčová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.