Magnézium je užitočné pri športovaní i proti kŕčom

V tele dospelého človeka sa nachádza približne 21-28 gramov horčíka. Polovica celkového množstva sa nachádza v mäkkých tkanivách (svaly, šľachy, cievy, nervy, koža, atď.), druhá polovica v kostiach. Na tomto mieste je dôležité podotknúť, že iba 1% celkového množstva horčíka sa nachádza v plazme a v červených krvinkách, no aj toto, na prvý pohľad nepatrné množstvo, je pre svoju mobilitu a dostupnosť pre ostatné bunky tela mimoriadne dôležité. Jeho pozitívne účinky na ľudské telo i psychiku sú naozaj rôznorodé. Ocenia ich napríklad športovci.

Horčík sa vstrebáva najmä v poslednej tretine tenkého čreva, resp. na začiatku čreva hrubého. Doporučená denná dávka sa pre dospelého jedinca pohybuje na úrovni 280 - 360 mg. Z tohto množstva sa z čriev vstrebe 30-40 % do krvi, a odtiaľ podľa potreby do jednotlivých tkanív. *

*[Zdroj: WILHELM, Z. Co je dobré vědět o hořčíku. Praktické lékarenství. 2007, číslo 3, s. 132-138]

Prostredníctvom tráviacich štiav sa späť do čreva vstrebe približne 10 %. Zvyšok sa vylúči stolicou. Na vstrebávaní horčíka sa podieľajú predovšetkým hormóny kalcitonín (štítna žľaza), parathormón (prištítne telieska) a vitamín D (slnečné žiarenie, strava). Kľúčovými orgánmi regulujúcimi hladinu horčíka v krvi sú obličky.

Dôležitým zdrojom v potrave sú orechy, cereálie, listová zelenina a strukoviny. Naopak, malé množstvo horčíka nájdeme v mäse, mlieku a mliečnych výrobkoch, rybách či ovocí. Pokiaľ ide o dopĺňanie horčíka prostredníctvom minerálnych vôd, týmto spôsobom vieme pokryť len približne 10 % celkovej dennej potreby, pričom jeho obsah v jednotlivých minerálnych vodách sa vzájomne líši.

Odporúčaná denná dávka (ODD) je pre mužov stanovená na 350 mg a pre ženy 280 mg. Súčasné štúdie ukazujú na to, že príjem horčíka v rozvinutých krajinách je veľmi často nedostatočná. *

*[Zdroj: WELCH, A., FRANSEN, H. et al. Variation in intakes of calcium, phosphorus, magnesium, iron and potassium in 10 countries in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition study. European Journal of Clinical Nutrition. 2009, číslo 63, s. 101-121]

Pre doplnenie horčíka je možné využiť aj voľne dostupné výživové doplnky.

Forma sa zíde vždy

Pomaly nám prichádza leto a keby sme tu nemali pandémiu a jej nepriaznivé dôsledky, už by sme sa tešili, a aj aktívne chystali na dovolenku - pravdepodobne niekde pri mori. A snáď najväčším problémom by bolo, ako sa dostať do formy, respektíve do plaviek. Áno, letná dovolenková sezóna je pre mnohých z nás motiváciou k aktívnemu životu.

Karanténne obdobie nám síce dovolenkové plány pribrzdilo, no paradoxne práve počas karantény začalo veľa ľudí intenzívne športovať. A to je len dobre. Konečne sme sa nemohli vyhovárať na nedostatok času a ruku na srdce – forma sa predsa zíde vždy.

Ako pomáha magnézium športovcom?

Magnézium plní v organizme dôležité úlohy, z hľadiska aktívneho životného štýlu a intenzívneho športovania môžeme spomenúť aspoň niektoré: magnézium hrá štruktúrnu úlohu v kostiach, bunkových membránach a chromozómoch. V kostnom tkanive je časť magnézia pevne viazaná na apatit, časť je mobilizovateľná pri deficitných stavoch.

Aktívny transport iónov, ako kalia a kalcia cez bunečné membrány tiež vyžaduje magnézium. Prostredníctvom tejto úlohy v ión-transportných systémoch pôsobí magnézium na svaly, na vedenie nervových impulzov, svalovú kontrakciu a normálny rytmus srdca. Deficit magnézia sa zas prejavuje napríklad ako depresia, apatia, tremor, alebo svalová slabosť.

Keď sa ohlásia kŕče

Kŕče častejšie trápia starších, no nezriedka prekvapia všetky vekové kategórie. A športovci s nimi svoje skúsenosti majú samozrejme tiež. Ako nám môže pri kŕčoch pomôcť magnézium? Pôsobí na tonus hladkých svalov a je tak nápomocné pri zmierňovaní svalových problémov. Je tiež zodpovedné za aktívny mimobunkový transport kalcia, čo je podstatou svalovej relaxácie. Tento mechanizmus je možné terapeuticky využiť aj v prevencii a liečbe predmenštruačnej migrény, pri hypertenzii a na zmiernenie prejavov kŕčov.

Doplnkové magnézium

Sú situácie, keď je doplnkový prísun magnézia naozaj užitočný. Pri prijímaní doplnkového magnézia, je však veľmi dôležité to, ako efektívne ho dokážeme vstrebať. Aby sa totiž magnézium do nášho organizmu dostalo v čo najväčšom množstve, potrebuje na to správny „nosič“. Jedným z takýchto nosičov je aj kyselina orotová. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre. Preto je prirodzeným nosičom pre magnézium a iné minerálne látky a kovy a zároveň zvyšuje ich vstrebávanie.

Ak sa rozhodnete siahnuť po doplnkovom magnéziu, zvážte také, ktoré vďaka prirodzenému nosiču zvyšuje jeho efektívne vstrebávanie. Na trhu je viacero magnézií, ktoré si môžeme kúpiť v lekárňach. Jedným z nich je aj Magnerot® od nemeckej spoločnosti Wörwag Pharma. Je to zároveň jediné magnézium s dihydrátom magnéziumorotátu, teda s kyselinou orotovou. Dostanete ho v každej dobrej lekárni.


Magnerot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu magnéziumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

rNUlife.sk / oTS woerwagpharma.sk / upravené

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.