Vedci potvrdili, že 3000-ročný hrot šípu je z mimozemského telesa

Kov tritisícročného hrotu šípu v historickom múzeu vo švajčiarskom Berne pochádza z vesmíru. Prímesy v jeho železe a pravdepodobné miesto dopadu meteoritu vedci popísali v štúdii publikovanej v Journal of Archaeological Science.

Už predchádzajúce výskumy ukázali, že staroveké ľudské spoločnosti pomerne často používali železo z meteoritov, pričom len v Európe bolo objavených mnoho predmetov s takýmto pôvodom.

V novej štúdii výskumníci testovali archeologické zbierky vo Švajčiarsku. Zistili, že železný hrot šípu z múzea v Berne obsahuje aj prímes hliníka, ktorý sa v takejto podobe na Zemi prirodzene nenachádza. Takisto zistené množstvo niklu v železe sa vyskytuje iba v meteoritoch.

Hrot šípu pochádza z náleziska Mörigen z doby bronzovej medzi rokmi 900 a 800 pred našim letopočtom. Vedci predpokladali, že kov pochádza z meteoritu Twannberg, ktorý dopadol asi osem kilometrov od miesta nálezu. Špecifické množstvo germánia a niklu v železe to však vylúčili.

Výskumníci z Univerzity v Bernu objavili 3 000 rokov starý hrot šípu vyrobený z mimozemského železa na starobylom bronzovodobom mieste s názvom Mörigen vo Švajčiarsku. Tento hrot šípu, vytvorený z meteoritu, vzbudil záujem vedeckej komunity. Testovanie geológov odhalilo mimoriadne zloženie v artefakte - hojný výskyt hliníka-26, krátkodobo žijúceho izotopu, ktorý sa na Zemi nenachádza.

Nedávny objav hrotu šípu má veľký význam, pretože označuje jeden z troch predmetov z mimozemského kovu, ktoré boli objavené v Strednej Európe. Štúdia ukazuje, že ďalšie dva predmety tvorili náramky a hlava sekery, ktoré boli nájdené v Poľsku. Okrem týchto predmetov boli identifikované aj ďalšie artefakty vyrobené z mimozemského kovu.

V roku 1925 archeológ Howard Carter objavil dýku, ktorá bola nájdená v hrobe egyptského faraóna Tutanchamona. Rýchly prechod do roku 2016, výskumníci z Univerzity Pierra a Marie Curie v Paríži odhalili fascinujúce zistenie týkajúce sa tejto dýky. Naznačili, že železo použité na zbraň by mohlo pochádzať z mimoZeme a mohlo sem prísť prostredníctvom meteoritov. Spolu s touto železnou dýkou bola urobená ďalšia zaujímavá objava - druhá dýka s čepeľou zlata.

Pri hľadaní v geologickej databáze meteoritov vedci zistili rovnakú kombináciu kovov iba v troch meteoritoch. Jeden dopadol na území dnešnej Českej republiky, druhý v Španielsku a tretí v Estónsku.

Ako najpravdepodobnejší zdroj určili estónsky meteorit Kaali, pretože medzi dnešným Estónskom a Švajčiarskom v bronzovej dobe existovala významná obchodná sieť.

Vedci potvrdili mimozemský pôvod nástroja pomocou rentgenových lúčov a ďalších špičkových analytických metód. Jam Press/Science Direct

"Spomedzi troch veľkých európskych železných meteoritov s vhodným chemickým zložením je najpravdepodobnejším zdrojom meteorit Kaali (Estónsko)," uvádza sa v štúdii.

Meteorit dopadol na estónsky ostrov Saaremaa okolo roku 1500 pred našim letopočtom. Pred dopadom sa rozpadol a vytvoril 22 metrov hlboký hlavný kráter s priemerom 110 metrov a niekoľko menších. Na mieste hlavného krátera vzniklo jazero Kaali järv.


Obrázky zobrazujúce typické povrchové oblasti hrotu šípu. Jam Press/Science Direct

"Objav a následná preprava/obchodovanie s malými železnými úlomkami sa javí oveľa pravdepodobnejšie ako v prípade veľkých meteoritových hmôt pod povrchom," tvrdia vedci. Nevylučujú, že ďalšie artefakty rovnakého pôvodu môžu byť aj v iných archeologických zbierkach.

rNUlife.sk / | The Independent

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.