Atlétka uspela s odvolaním na Európskom súde v Štrasburgu

Juhoafrická atlétka Caster Semenyová uspela s odvolaním na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Súd v Štrasburgu označil za diskrimináciu predpis Svetovej atletiky, ktorý povoľuje ženám s vysokou prirodzenou hladinou testosterónu štartovať na stredných tratiach iba v prípade podstúpenia hormonálnej liečby.

Semenyová získala zlato v behu na 800 metrov na olympiáde v Londýne 2012 i v Riu de Janeiru 2016. Strešný orgán atletiky však dospel k záveru, že jej biologická dispozícia jej dávala voči súperkám priveľkú výhodu a prijal nové pravidlo. Semenyová odmietla podstúpiť hormonálnu liečbu a na OH 2020 v Tokiu na osemstovke neobhajovala titul. Pokúsila sa kvalifikovať na 5000 m, no neuspela.

Juhoafričanka proti novému pravidlu bojovala, no za pravdu jej nedal Športový arbitrážny súd v Lausanne (CAS) a ani švajčiarsky najvyšší súd. Uspela až v Štrasburgu rozhodnutím sudcov v pomere 4:3. Verdikt nemusí znamenať, že Semenyová bude môcť s určitosťou štartovať pod piatimi kruhmi v Paríži aj na osemstovke, pretože ESĽP nemá právomoc meniť predpisy Svetovej atletiky. Správu priniesla AP.

Strešný orgán atletiky po rozhodnutí súdu neplánuje zmeniť svoje stanovisko.

"Svetová atletika zaznamenala rozhodnutie hlboko rozdelenej Komory ESĽP. My zotrvávame v názore, že regulácia je nevyhnutná, zmysluplná a plní funkciu ochrany ženského športu. Podanie na súd bolo mierené primárne na štát Švajčiarsko a my budeme koordinovať naše kroky s vládou. Trváme na nesúhlasnom stanovisku k tomuto verdiktu a budeme apelovať na švajčiarsku vládu, aby sa obrátila na Veľkú komoru ESĽP, ktorá môže vykonať definitívne rozhodnutie. Dovtedy naše opatrenia zostávajú v platnosti," zverejnila Svetová atletika na oficiálnej stránke.

World Athletics responds to European Court of Human Rights decision | PRESS-RELEASES | World Athletics

rNUlife.sk / teraz

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.