Národná cena za dizajn predstavuje nominácie

Národná cena za dizajn (NCD) 2023 predstavuje nominácie za produktový dizajn. Medzinárodná porota v dňoch 4. až 5. júla v Hurbanových kasárňach v Bratislave posudzovala a hodnotila 79 prác vo ôsmich kategóriách produktového dizajnu a vybrala tie, z ktorých odborná aj laická verejnosť na jeseň spozná laureátov ocenenia.

"Každé dielo bolo starostlivo posúdené podľa dôležitých kritérií, ako sú originalita, estetika, funkčnosť, technická vyspelosť a udržateľnosť. Rozhodnutie poroty nebolo ľahké, pretože úroveň prihlásených prác bola aj tento rok vysoká," uvádza organizátor 20. ročníka najväčšej prehliadky slovenského produktového dizajnu.

Prihlásené diela posudzovala sedemčlenná medzinárodná porota v zložení Michal Staško, Mária Račeková, Stefan Moritsch, Valerio Lupi Cherubini, Václav Mlynář, Pavel Masopust, Jakub Berdych a externý poradca Tomáš Šetaffy.

Porotcovia vybrali na výstavu 67 diel a z nich 25 nominácií v kategóriách: Móda & Módne doplnky, Domov & Verejný priestor, Práca & Mobilita, Umenie & Dizajn & Remeslo, Nové horizonty, Študentský dizajn.

Organizátori ďalej informujú, že tento rok sa porota rozhodla neudeliť nominácie a nepostúpiť diela na výstavu v kategórii Šport & Voľný čas.

V oblasti Spoločnosť & Životné prostredie neboli udelené nominácie, ale diela verejnosť uvidí na jesennej výstave. "Návrhy sa uberali dobrým smerom, ale žiadny z projektov nenaplnil zadanie v plnom rozsahu. Komisia vidí v tejto kategórii veľkú budúcnosť a dúfa, že do ďalších ročníkov osloví viac tvorcov," poznamenal porotca Masopust.

Kurátor aktuálneho ročníka a tiež porotca NCD23 Michal Staško konštatoval, že obdobie covidu prinieslo negatíva aj pozitíva. 

"Negatívum v menšom počte prihlásených diel. Pozitívum v kvalite a počte študentských projektov," spresnil a poukázal na to, že u študentských projektov je množstvo prác orientovaných na technologický výskum. "Táto oblasť je dôležitá pre inovatívny dizajn súčasnosti. V profesionálnych kategóriách jasne dominovali projekty s dôrazom na remeslo verzus technológie. Čo ma mrzí, je neudelenie nominácií v kategórii Šport & Voľný čas, kde sa porota zhodla na minimálnom obsadení danej kategórie," dodal Staško s tým, že ocenené práce jasne reflektujú súčasný trend v svetovom dizajne.

Ako ďalej informovala Zuzana Böhmerová, koordinátorka NCD 2023, Slovenské centrum dizajnu (SCD), ktoré je vyhlasovateľom súťaže spolu s Ministerstvom kultúry SR, predstaví všetky nominované práce podrobnejšie na svojich sociálnych sieťach, každý týždeň po kategórii. Laureátov oficiálne vyhlásia počas galavečera na jeseň.

Zoznámte sa s nomináciami Národnej ceny za dizajn 2023 za najlepší produktový dizajn:

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2023 v kategórii Móda & Módne doplnky:

1. OFF SEASON (Andrea Chrastinová Pojezdálová)"WINDOWS IN FOCUS" 2023 - súťažPridaná hodnota dverí so skrytou zárubňou Dorsis? Akustický útlm!


2. Pink Matrix Collection (Martina Durikovic)


3. Rainbow (Juraj Straka)


4. SS22 kolekcia Georgia (Katarína Filan Halásová)


5. Súčasná módna úpletová kolekcia (Andrea Vonkomerová)

Nominácie Národnej ceny za dizajn 2023 v kategórii Domov & Verejný priestor:

1. Jedálenský stôl IKONA (Alojz Karpiš)


2. Steps Vase (Jakub Pollág)


3. Tuli Unofficial Offices (Michal Riabič)


4. Bolt Chair (Jakub Pollág, Filip Krampla)


Nominácie Národnej ceny za dizajn 2023 v kategórii Práca & Mobilita:

1. PatakRodster (Andrej Hulala)


2. PBX ECOS M24 (Miloslav Melichárek, Bystrík Míček, Šimon Kožička, Filip Maukš)


3. SHARVAN electric 3 speed (Dušan Manduľák, Štefan Dzurenda)


4. Šmykom riadený nakladač LOCUST (Martin Tvarůžek)


5. Diplomat Dental Model One (Šimon Kožička, Bystrík Míček, Miloslav Melichárek, Adam Danko)


Nominácie Národnej ceny za dizajn 2023 v kategórii Umenie & Dizajn & Remeslo:

1. Anasoft litera 2021 - Najväčšia mágia je vždy ukrytá vo vnútri (Mia Čopíková)


2. NIGHT LINE (Eva Polgáryová)


3. Si moja skala (Ján Jánoš)


4. Oddychové kreslo + Hojdacie kreslo (Martin Dráb)


Nominácie Národnej ceny za dizajn 2023 v kategórii Nové horizonty:

1. Sensbiom 2 (Vlasta Kubušová)


2. Housing Society (Damián Cehlárik)


Nominácie Národnej ceny za dizajn 2023 v kategórii Študentský dizajn:

1. Earth pigments (Petra Vicianová)


2. LEEDA x karolinabaumann - grafická potlač na látky (Karolína Matejková)


3. Originalita - autorská technológia (Viktor Tabiš)


4. Softshell (Juraj Olejár)


5. TERRA - príbor (Zuzana Kasanová)

Fotografie z 2. kola zasadnutia poroty a viac informácií nájdete na webe https://scd.sk/ncd. Aktuálne informácie nájdete aj na sociálnych sieťach - IG a FB Národnej ceny za dizajn, IG a FB Slovenského centra dizajnu.

Národná cena za dizajn 2023 — Slovenské centrum dizajnu (scd.sk)

rNUlife.sk / NCD

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.