Ambiciózny Tom Cruise príde do našich kín už 13. júla. Diváci sa môžu tešiť na Mission: Impossible Odplata - Prvá časť

6. septembra 2020 , v prvý deň nakrúcania filmu Mission: Impossible Odplata - Prvá časť, Tom Cruise skočil  na motorke z vrcholu nórskeho pohoria  Helsetkopen. Zišiel zo špeciálne vybudovanej rampy na vrchole, ktorý sa nachádza vo výške približne 1 200 metrov nad morom, zrútil sa z výšky 4 000 metrov do rokliny pod sebou, a následne sa mu otvoril padák sotva 500 metrov nad zemou. Mission: Impossible Odplata - Prvá časť je v kinách od 13. júla a sľubuje obrovskú dávku napätia.

Tentoraz sa Ethan Hunt a tím Impossible Mission Force vydávajú po stopách nebezpečnej zbrane, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo, aby ju zaistili skôr, ako sa dostane do rúk šialenca. Počas svojho náročného a nebezpečného pátrania sa však musí neustále obzerať cez plece, pretože z jeho dávnej minulosti sa vynára až príliš živý prízrak. Gabriel (Esai Morales) poznal Ethana ešte v čase, keď nebol elitným agentom, a pozná každú jeho slabinu. Ethan, pre ktorého bolo zdravie a bezpečnosť jeho blízkych a členov tímu vždy viac, ako úspešne splnená misia, bude tentoraz možno musieť prehodnotiť svoje priority.

Najnebezpečnejší kúsok kariéry

Vyššie spomínaný kaskadérsky je považovaný za najnebezpečnejší v Cruisovej kariére, Je na čo sa tešiť, vzhľadom k tomu, že v predchádzajúcich filmoch Mission: Impossible sa okrem iných dych vyrážajúcich pokusov hojdal na vonkajšej strane najvyššej budovy sveta, dubajskej Burdž Chalífa zavesil sa na bok Airbusu A400M počas letu a vyskočil  z Boeingu C-17 Globemaster III z výšky 25 000 stôp, pričom sa mu otvoril padák len 2 000 stôp nad zemou a stal sa prvým človekom, ktorý kedy na filmovom plátne vykonal zoskok z veľkej výšky s nízkym otvorením…

Ako je už u Cruisea štandardom, zoskok na motorke - pri ktorom sa jeho postava Ethan Hunt priblíži k okraju, odhodí motorku a vykoná vysoko riskantný BASE jump v šesťsekundovom okne, ktoré má pred dopadom - sa dlho plánoval. Po ročnom nacvičovaní vo Veľkej Británii počas príprav produkcie do doby, než sa rozbehli kamery, absolvoval viac ako 500 zoskokov padákom a 13 000 motokrosových skokov, aby sa pripravil na najnebezpečnejší kaskadérsky kúsok, aký kedy na plátne absolvoval.

To je najdynamickejší aspekt celého procesu tvorby týchto filmov: 'Ako sa k tomu postavíme? Čo musíme natrénovať? Ako nadobudneme istoty v zručnostiach, ktoré potrebujeme na dosiahnutie tohto všetkého?” Cruise sa usmieva, "Musíte si položiť otázku: 'Ako to dopadne?”

NAJVÄČŠIA MISIA

Prvá časť filmu Mission: Impossible Odplata je vyvrcholením všetkého, čo sa Cruise naučil počas štyroch desaťročí svojho pôsobenia v biznise; výsledkom jeho celoživotnej snahy o dosiahnutie kompetencie v akejkoľvek disciplíne, ktorá sa od neho v danom čase vyžaduje.

"Takto som žil celý svoj život," hovorí Tom Cruise, "Keď som si ako dieťa potreboval zarobiť peniaze, čo bolo pomerne často, pretože sme žiadne nemali, musel som sa naučiť veľmi dobre kosiť trávu. Pri svojich filmoch som sa musel naučiť lietať s helikoptérou, riadiť auto v premávke, skákať z lietadla alebo z hory. Pre mňa je to to to isté."  

V tejto kapitole príbehu Ethana Hunta sa Cruisovo odhodlanie riešiť nové veci nevzťahuje len na potenciálne smrteľné. Prvýkrát v Mission: Impossible v tomto a nasledujúcom filme (druhá časť Odplaty sa dostane do kín v júni 2024) Cruise a McQuarrie zaznamenávajú ďalší významný míľnik série.

"Je to prvýkrát, čo sme rozdelili Mission: Impossible na dva filmy. Je to niečo, o čo sme sa nikdy predtým nepokúsili, pretože tieto príbehy sú veľmi zložité. Rozsah týchto dvoch filmov je epický v každom zmysle," hovorí Cruise.

Zvládnuť takýto príbehový posun, ich ambície nemôžu byť iné ako obrovské. "Vedeli sme, že ak chceme natočiť veľké dvojdielne dobrodružstvo," hovorí McQuarrie, "tieto časti budú musieť pohltiť zvyšok filmov vcelku. To bola úroveň, na ktorú sme sa pozerali."

Cruise si spomína na okamih, keď sa nápad začal formovať, keď natáčali ďalšie prelomové Cruisovo pokračovanie podľa McQuarrieho scenára, ktoré obaja aj produkovali: "Nakrúcali sme Top Gun: Maverick a začali sme sa baviť o Mission. McQ povedal: 'Musíme urobiť back-to-back.' A to ma naozaj dstalo," hovorí Cruise, "pretože som nikdy nerobil back-to-back a rád sa učím nové veci. Takže keď to povedal, bolo to veľmi podobné ako: 'Áno, dobre…'"

Vedeli, že to bude náročné. "Ale vedeli sme aj to, že to bude zaujímavé," oponuje Cruise, "McQ a ja sme vždy rozprávali príbehy, ktoré praskali vo švíkoch. A toto nám pripadalo ako určitá pointa, viete? hcel som tieto filmy vybudovať až do štádia, v ktorom sme dnes, keď je to ako: "Teraz mám pocit, že sme si tento moment zaslúžili, aby sme ho mohli odpáliť v takomto rozsahu."" Séria, ktorá je synonymom pre posúvanie hranice akčného filmu, mala teraz otestovať svojich tvorcov spôsobom, ktorý si predtým ani oni neodvážili predstaviť.

"Často radi hovoríme, že nesúťažíme s nikým iným, len sami so sebou. Pozeráme sa na posledný film a premýšľame, ako ho môžeme prekonať?", dodáva McQuarrie, "Zmysel pre rozsah sa s každým filmom zväčšuje a zmysel pre obmedzenia sa stáva oveľa menším. Zakaždým ste o niečo odvážnejší."

"Chcem, aby ste vedeli, že keď sme to nakrúcali, boli chvíle, keď som si nebol istý, či sme sa rozhodli správne," smeje sa Cruise, ”Boli chvíle, keď sme natáčali a my s McQ sa na seba vyčerpane pozerali. Vždy som sa naňho obrátil a povedal: 'McQ, pamätaj, že to bol tvoj nápad! Ty si ma do toho nahovoril! Si za to plne zodpovedný."

Je ťažké preceňovať vplyv, ktorý mala Cruisova Mission: Impossible na akčnú kinematografiu v priebehu desaťročí a ako sa za rovnaké obdobie exponenciálne rozrástla aj ona sama. "Misia už predtým robila vlakovú sekvenciu, a to už v prvom filme, a veľa z toho sa robilo na pódiu. Chceli sme urobiť takú, ktorá by bola reálna. Chceli sme nadviazať na to, čo sme sa naučili pri tejto sekvencii, a aplikovať všetky tieto poznatky na niečo skutočné," hovorí McQuarrie, keď hovorí o jednej z mnohých akčných sekvencií filmu, pri ktorej spolu s Cruisom zrážajú skutočný parný vlak z vybuchnutého mosta (viac o tom neskôr).

Počas šiestich častí a 27 rokov Mission: Impossible si postava Ethana Hunta vydobyla miesto jednej z Cruisových najnezmazateľnejších rolí. A v prvej a druhej časti filmu Odplata bude tento elitný agent podrobený väčšej skúške, ako kedykoľvek predtým.

"Na začiatku tohto nového filmu," hovorí výkonný producent Tommy Gormley, "sme si položili otázku: 'Ako sa dostane za hranice Falloutu? Bol to neuveriteľný film a úžasný úspech." Fallout bol najväčším filmom Mission: Impossible, ktorý v celosvetových pokladniciach utŕžil 791 miliónov dolárov spolu s doteraz najpozitívnejším hodnotením série. "Bol som si vedomý, že čokoľvek príde, pokúsi sa to prekonať. Ale aj tak som bol zaskočený rozsahom ambícií, ktoré McQ a Tom pre túto Mission: Impossible Odplata mali."

Na začiatku 90. rokov, keď sa Cruise po prvý raz chopil myšlienky natočiť Mission: Impossible najvyšším predstaviteľom Paramount Pictures, jeho zámery boli stále ambiciózne, ale aj podstatne cielenejšie: "Chcel som oživiť klasické akčné filmy, ktoré sa už netočili," hovorí teraz. 

Veľmi úspešná séria filmov

Pôvodný film Mission: Impossible (1996) bol Cruisovým prvým filmom na pozícii producenta. "Bola to prvá vec, ktorú som chcel produkovať, pretože som vedel, že to bude zábava," hovorí Cruise, "Nevedel som to naisto, ale dúfal som, že by to mohlo byť potenciálne veľmi úspešné pre štúdio." Nemýlil sa. V súčasnosti séria Mission: Impossible celosvetovo zarobila viac ako 3,5 miliardy dolárov.

"Vedel som, že ak bude film úspešný, tak sa dočká pokračovania, prinesie nové príbehy a posunie akcie na vyšší level čo bola a stále je  pre mňa veľká výzva," hovorí Cruise, "Chcel som experimentovať s akciou a mal som pocit, že takéto filmy sa vtedy ešte nenakrúcali; také, na akých som vyrastal v kine.”

Skvelý zážitok v kinách sľubujú okrem strhujúcich hereckých výkonov aj samotní protagonisti. Tvorcovia pre film získali také herecké osobnosti, akými sú Hayley Atwell, Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Esai Morales, Greg Tarzan Davis, Esai Morales, Pom Klementieff a ďalší.

Orig. názov: Mission: Impossible Dead Reckoning - Part 1
Žáner: akčný, triler
Krajina: USA
Réžia: Christopher McQuarrie 
Scenár: Christopher McQuarrie & Erik Jendresen 
Natočené na základe TV série od Bruce Geller 
Produkcia: Tom Cruise, Christopher McQuarrie 
Executive Producers David Ellison, Dana Goldberg, Don Granger, Tommy Gormley, Chris Brock, Susan E. Novick 
 
Hrajú: Tom Cruise, Hayley Atwell, Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby, Esai Morales, Pom
Klementieff, Mariela Garriga, Henry Czerny, Shea Whigham, Greg Tarzan Davis, Charles Parnell, Frederick
Schmidt, Cary Elwes, Mark Gatiss, Indira Varma, Rob Delaney
Rozpočet: 290 miliónov USD 
Trvanie: 163 min.
Premiéra: 13. júla 2023

Zaujímavé sú aj lokácie nakrúcania, tvorcovia filmovali v Abú Dhabí, v Ríme, Benátkach, Anglicku a Nórsku.

Film Mission: Impossible Odplata - Prvá časť príde do slovenských kín v distribúcii spoločnosti CinemArt SK už 13. júla.

rNUlife.sk / Perla Žinčíková, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.