Už o mesiac oživí Banskú Štiavnicu festival experimentálnej a improvizovanej hudby n:ear

Do Banskej Štiavnice sa od 20. do 22. júla opäť vracia medzinárodný festival experimentálnej a improvizovanej hudby n:ear. Názov naznačuje blízky a pozorný posluch, sústredené a vnímavé počúvanie hudby a sľubuje intenzívny divácky a poslucháčsky zážitok. Hudba, ktorá znie väčšinou v kluboch sa predstaví a uvedie v nových kontextoch – koncerty pri jazere, na nádvorí zámku alebo v banskej štôlni - to všetko v intímnej blízkosti s poslucháčom.

            Tento rok  na festivale vystúpia hudobníci z desiatich krajín a predstavia rôzne prístupy k improvizovanej hudbe, ktoré prekračujú žánrové hranice. Slovensko -  nórske duo Michaely Antalovej a Adriana Myhra predstaví ich spoločný projekt Zvony pri tajchu Veľká Vodárenská. Toto zoskupenie vychádza zo slovanskej a nórskej folklórnej zvukovosti a kombinuje fujaru, píštaľky, kontrabas s field recordingom.

Progresívnejšie polohy experimentov prinesie trio Vojdi, ktoré vo svojich kompozíciach spája surovosť, matematickú presnosť s fluidnou nepredvídateľnosťou a taktiež nadhľad a humor. Kvartet vytvorený priamo pre festival v zložení nórskej huslistky Inger Hannisdal, slovenského producenta elektronickej hudby a improvizátora Daniela Kordíka, talianskej speváčky Laury Zöschg a slovenského gitaristu Štefana Szabó sa predstaví v Galérii Jozefa Kollára. Kanadský pianista a improvizátor Paul Jacob Fossum zahrá svoj sólový program pre klavír, preparácie a elektroniku, v ktorom kombinuje vplyvy raného jazzu a stride piana cez minimalistické kompozície až po harsh noise-ové plochy.   

Kvartet Jozefa Krupu zahrá koncert pri tajchu Veľká Vodárenská a predstaví tak bubeníkove kompozície a koncepty v akustickej podobe. Špeciálne pre festival vzniká site -specific performance ‚Spectrals‘ pre zvony a tri saxofóny, ktorá sa uskutoční na Starom Zámku. V nej sa predstavia mladý slovenský kampanológ Matúš Sedlák a trojica improvizátorov a skladateľov pôsobiacich v Kodani – Michaela Turcerová, Luka Zabric, Michał J. Biel.

Uthando : foto - Slavo Uhrin

Poľský bubeník a improvizátor Szymon ‚Pimpon‘ Gasiorek vyjadril svoj zážitok po minuloročnom festivale nasledujúcimi slovami :"Festival n:ear založený v roku 2021 je ďalším cenným bodom na mape európskej hudobnej scény. Radikálny a štýlovo všestranný program prináša do Banskej Štiavnice najkreatívnejších hudobníkov súčasnosti.

Vojta Drnek : Foto - Slavo Uhrin

Domáce publikum môže zažiť sviežu, dobrodružnú hudbu a umelci zo zahraničia si môžu vychutnať magickú atmosféru mesta. Od raňajok v literárno-umeleckom centre Eleuzína začnete kráčať z centra mesta, cez námestie a dostanete sa do lesa, okúpete sa v jazere, pokračujete do kopca a dostanete sa na prekrásny koncertný priestor na kopci."

Lotte Anker's Sub Habitat : foto - Slavo Uhrin

Koncertný program bude doplnený o sprievodné podujatia, ktoré vznikli v spolupráci s  festivalom Mesiac autorského čítania. Český hudobný publicista Pavel Klusák bude prednášať o terénnom nahrávaní a spolu s Karlom Veselým uvedú poslucháčov do tém jako sú deep listening, japonský ambient a new wave. Anna Grusková a Jakub Juhás  predstavia svoje prózy, ktoré sú naviazané na Banskú Štiavnicu v autorskom čítaní na záhrade Eleuzíny, do ktorej sa po ničivom požiari opäť navráti život a kultúra.

Farida Amadou & Julien Desprez : foto - Slavo Uhrin

Festival prebehne od 20. do 22. júla v Banskej Štiavnici

Pre porobný program sledujte sociálne siete festivalu : FB a Instagram

rNUlife.sk / Štefan Szabó

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.