Stačí iba klavír a spev – Zola Jesus spraví zimomriavky v Slovenskom rozhlase

Nádherný hlas umocnený výnimočným akustickým priestorom. Zola Jesus oznámila len niekoľko sólových koncertov svojho európskeho turné po nevšedných koncertných sálach. Jeden z nich sa uskutoční vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu – 7. októbra 2023 v rámci edície Nu Sound Of...

Má výnimočný hlas, krásnu a sýtu farbu. Hoci spieva o temných veciach, hľadá v nich nádej aj vykúpenie. Reč je o speváčke a umelkyni Zola Jesus – civilným menom Nika Roza Danilova –  ktorú môžete poznať zo šiestich štúdiových albumov aj z koncertov pre Pitchfork, KEXP, NPR atď. Jej intímne vystúpenia dokážu preraziť realitu a poslucháč sa dostáva do snovej – nadpozemskej atmosféry.

Naposledy tak urobila na nahrávke Arkhon, ktorej úvodný singel Lost, vyšiel v deň jarného slnovratu. Jeho názov odkazuje na starogrécke slovo moc / vládca. Zola Jesus to vysvetľuje týmito slovami: „Arkonovia sú pomocníci nepravého boha spoločne vládnuci nášmu materiálnemu svetu. Poškvrňujú ľudstvo a udržiavajú ho skazené, namiesto toho, aby ho nechali nájsť svoje harmonické ja. Mám pocit, že žijeme v takej arkonickej dobe, kde nás všetkých tiaži množstvo negatívnych vplyvov.“

Na albume spolupracovala s rešpektovaným menom súčasnej alternatívnej-experimentálnej scény – producentom Randallom Dunnom (Sunn O))), Jim Jarmusch, Thurston Moore, Anna Von Hausswolff atď.) O Zola Jesus sa dlhodobo hovorí ako o nástupkyni Diamandy Galás, často je aj prirovnávaná k Lise Gerrard z Dead Can Dance. Minulý rok prišla so živou EP nahrávkou Alive in Cappadocia, ktorá obsahuje štyri skladby. Nahrávala ju v dvetisíc rokov starej kaplnke v Turecku, v ktorej naplno vynikla dynamika jej veľkého hlasového rozsahu.

Dlho sa pripravovala na to, aby mohla predstúpiť pred publikom s novým programom. Rovnako starostlivo si vyberala koncertné sály. Zola Jesus oznámila unikátne turné sólového recitálu s klavírom po niekoľkých vybraných miestach v Európe. Jedným z nich bude Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu v Bratislave – 7. októbra 2023. Zaznie výber zo staršej tvorby, coververzie jej obľúbených tradičných piesní a taktiež niekoľko nových skladieb.

Koncert sa uskutoční v rámci edície Nu Sound Of...

Informácie

Zola Jesus; 07.10.2023; Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava

Nu Sound Of:

Emma Ruth Rundle – 29. 07.2023 – Zrkadlová sieň – Primaciálny palác, Bratislava

Grails – 06.10.2023 – Pink Whale, Dvořákovo nábrežie, Bratislava

Zola Jesus; 07.10.2023; Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava

TBA – 24.11.2023 – A4, Karpatská 2, Bratislava / TBA – 15.03.2024 – A4, Karpatská 2, Bratislava

rNUlife.sk / MusicPress PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.