„Nehodláme končiť so Želvou na perách!“ Z nového albumu Olympicu vám spadnú „Kaťata“!

Petr Janda oslávil tento rok 78 rokov, ale stále robí šou ako mladík. Prvý singel „Kaťata“ z pripravovaného rovnomenného albumu je toho dôkazom. Kultová česká skupina prijala nového člena a zvuk Olympiku nabral iný smer.

„My sme pracovali, nahrali sme platňu, ja som napísal pesničky, takže okolo toho bolo čo robiť. Ani som sa nesťažoval, mal som dosť práce. Nová platňa sa volá Kaťata, čo je aj dosť kontroverzná pesnička. Tá platňa je dosť tvrdá, je aj do metalu, aj do hardrocku, rozhodne to nebude pop. Nebude to platňa pre popových fanúšikov, určite to bude veľké prekvapenie. Je to výborne nahrané aj naspievané, sú tam výborné inštrumentálne výkony a pekné sóla. Pokrstíme ju 17. novembra v Malostranskej besede,“ povedal líder kapely Petr Janda.

„Povedal by som, že album Kaťata je absolútne zásadný zlom Olympiku. O tejto platni sme hovorili už viac než rok, teda ešte pred tým, než odišiel Jirka. Potom už bolo jasné, že Olympic s novým klávesákom musí znieť inak. Ja som z albumu nadšený. Pre fanúšikov máme jasný odkaz. Olympic rozhodne nehodlá končiť kariéru v zovretí so Želvou na perách,“ odkazuje fanúšikom Petr Janda.

Skupina Olympic v roku 2020 vnáša do českého rockpopového sveta poriadnu dávku života. Koronavírusová koncertná pauza dala Petrovi Jandovi šancu napísať sériu nových piesní, z ktorých 11 sa dostalo na tento album. Zároveň sa v kapele uskutočnila výmena na pozícii hráča na klávesové nástroje, kde sa objavil Pavel Březina.

„Obdivujem Petra Jandu, že dokáže i po takmer 60tich rokoch aktívnej tvorby prichádzať stále s novými nápadmi a nepadnúť do stereotypu ako iné kapely. Či som do kapely priniesol i novú energiu, to musia posúdiť skôr chalani, ale ak áno, tak som veľmi rád,“ glosuje klávesista Pavel Březina.

Textári, väčšinou mladšej generácie, dodali obsah občas provokatívneho, na súčasnú dobu až prudko nekorektného typu. Olympic sa zčasti vrátil k silne energickému rocku, ku ktorému istá dávka výtržníctva bezpochýb patrí. Typickou ukážkou je hneď vstupná hardrocková jazda „Kaťata“, ktorá dala albumu neobvyklý názov a neprehliadnuteľný vizuál symbolizujúci ironické macho vyznanie. Fanúšikovia tu, však nájdu, samozrejme tiež typický Olympic - sound, trebárs v podobe balady „Šrám“. Prekvapením na záver je rozprávané blues, v ktorom Petr Janda predvádza sugestívnu farbu hlasu, dokresľujúcu ďalšie, skôr len fiktívne príhody zo života naozaj drsných „týpkov“.

Booklet prináša všetky texty a sériu štýlových fotografií Michala Matyáša. Namiesto „len ďalšieho olympického albumu“ je tu prekvapenie: Jandovo rockové perpetuum mobile sa na radosť fanúšikov ešte ani zďaleka nezastavuje. Album Kaťata vydáva Supraphon na CD, LP i digitálne dnes, 30.10.2020.

rNUlife.sk / Adriána Čahojová, SUPRAPHON, foto: Michal Matyáš

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.