Peter Mišík na GLOBSECu: Potrebujeme EÚ, ktorá dokáže rýchlo a účinne reagovať na nové výzvy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Mišík bilaterálne rokoval 31. mája 2023 v Bratislave so štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti francúzskeho ministerstva pre Európu a zahraničné veci Laurence Boone. Počas stretnutia ocenili veľmi dobré bilaterálne vzťahy a otvorili témy spoločného záujmu ako sú dezinformácie, konkurencieschopnosť EÚ, či rozširovanie EÚ.

V prezidentskom paláci podpísali P. Mišík a L. Boone v poradí štvrtý Akčný plán strategického partnerstva medzi Slovenskom a Francúzskom na najbližšie štyri roky.

„Som rád, že máme s Francúzskom, ako jedným z našich najbližších partnerov, silné prieniky a priestor na užšiu spoluprácu aj vďaka podpisu Akčného plánu strategického partnerstva. Vážim si tiež podporu Francúzska v téme dezinformácií na európskej pôde a verím, že spoločnou komunikáciou smerom k technologickým gigantom vieme účinne bojovať s dezinformáciami a hoaxmi,“ uviedol P. Mišík. 

Na obrázku môže byť 3 ľudia, pódium a text
Rezort diplomacie má nového štátneho tajomníka ☝️🙂
Kto je Peter Mišík❓(na foto v pravo)
Nový štátny tajomník pôsobí na rezorte diplomacie od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Ide o dlhoročného kariérneho diplomata a odborníka na zahraničnú politiku, ktorý pomáhal zakladať modernú slovenskú diplomaciu.
Ako diplomat pôsobil v Berlíne a v rokoch 2003 - 2007 ako generálny konzul na Slovenský generálny konzulát v Mníchove. Po viacerých riadiacich postoch a pozícii veľvyslanca pri Politickom a bezpečnostnom výbore #EÚ 🇪🇺 na Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli, viedol v rokoch 2015 - 2017 politickú sekciu rezortu.
Neskôr bol ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky vyslaný do Rakúska, kde zastával aj funkciu stáleho predstaviteľa Slovenskej republiky pri #OSN 🇺🇳 a ostatných medzinárodných organizáciách. Vo Viedni pokračoval v hájení záujmov našej krajiny, až do jeho návratu na Slovensko na pozíciu štátneho tajomníka zodpovedného za širokú agendu európskych záležitostí. V jeho portfóliu je aj riadenie krízového manažmentu. / Zdroj: FB

Štátny tajomník Mišík tiež rokoval so štátnou ministerkou pre Európu a klímu Ministerstva zahraničných vecí Nemeckej spolkovej republiky Annou Lührmann. Témou ich rozhovoru boli vzájomné vzťahy s dôrazom na ich bezpečnostný a energetický rozmer, globálne dopady ruskej agresie proti Ukrajine, dezinformácie či rozširovanie EÚ.

„Slovensko jednoznačne podporuje proeurópske smerovanie Ukrajiny, sme presvedčení, že bezprostredne po splnení odporúčaní Európskej komisie by sa mali začať prístupové rokovania. Zároveň oceňujeme reformy, ktoré ukrajinská vláda napriek zložitej situácii realizuje,“ uviedol P. Mišík.

Na konferencii GLOBSEC Bratislava Forum 2023 sa P. Mišík s L. Boone a A. Luhrmann stretli v panelovej diskusii o rozširovaní EÚ a posilňovaní jej akcieschopnosti. „Rozširovanie je dlhodobá priorita zahraničnej politiky Slovenskej republiky, na veľkosti záleží. Väčšia a akcieschopná EÚ je v záujme SR z pohľadu bezpečnosti, nových príležitostí a rastúceho geopolitického významu,“ uzavrel Mišík.

rNUlife.sk / Komunikačný odbor Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.