Queer filmy na školy bezplatne ako podporu LGBTQI+ ľudí ponúkne Film Expanded

Distribučná spoločnosť Film Expanded je, bola a vždy bude dušou previazaná s LGBTQI+ ľuďmi. Profesionálne aj priateľsky. Jej predstavitelia hlboko odsudzujú teroristický útok na Zámockej, ktorý bol spáchaný z čírej nenávisti. Rozhodli sa stredným školám zadarmo poskytnúť dva filmy zo svojho katalógu, ktoré sa venujú témam rodovej identity a queer partnerstiev – prvý transrodový dokument v slovenskej distribúcii Gabi od 8 do 13 od švédskej režisérky Engeli Broberg a snímku Zákon lásky od režisérky Barbory Chalupovej, zobrazujúcu snahy o zrovnoprávnenie manželstiev aj pre páry rovnakého pohlavia.

„Veríme, že týmto malým gestom sa aspoň trochu priblížime k budúcnosti, v ktorej dokážeme o našej odlišnosti premýšľať ako o jedinečnosti.”

Film Expanded sa dlhodobo hlási k hodnotám tolerancie a rešpektu voči akýmkoľvek formám ľudskej inakosti. Do slovenskej distribúcie prináša filmové tituly, ktoré otvárajú tabuizované témy a napomáhajú k všeobecnému scitliveniu diváčok a divákov. Nenávisť voči queer ľuďom vníma ako útok na bezpečnosť všetkých a hlboko ju odsudzuje.

Nebolo to iba a zdesenie a hnev, ale aj veľká bezmocnosť, ktorú sme bezprostredne po nenávistnom útoku proti LGBTQI+ ľuďom pociťovali. To najmenej, čo vieme ako distribučná spoločnosť urobiť, je prezentovať filmy s dôležitými spoločenskými témami a vsádzať na ich silu a schopnosť scitlivovať spoločnosť. Nenávistné prejavy a homofóbia, žiaľ, často vychádzajú z obyčajnej neznalosti danej problematiky, a preto dúfame, že študentské publikum dokáže pomocou dokumentárnych filmov hlbšie preniknúť do reality LGBTQI+ ľudí a na vlastnej koži pocítiť, akým problémom musia každodenne čeliť. Nedostačujúcu reflexiu týchto tém na školách chceme pomôcť napraviť bezplatným poskytnutím filmov podporujúcich inakosť – Gabi od 8 do 13 a Zákon lásky. Veríme, že filmy nenarazia na hodnotový odpor na školách, a že potreba akceptácie inakosti už nebude vnímaná ako politizácia, ale ako základná hodnota a úcta ku každej ľudskej bytosti, uvádza sa v stanovisku tímu Film Expanded. 

Gabi od 8 do 13

Sila premietania filmu Gabi od 8 do 13 na školách spočíva v generačnej spriaznenosti a o to prirodzenejšej empatii k prežívaniu hlavnej postavy. Gabi nezapadá do škatuliek vytvorených spoločnosťou. Medzi chlapcami a dievčatami nevníma veľký rozdiel. Podľa toho sa, rodovým normám napriek, oblieka a vyjadruje. U svojej matky Tracy a nevlastného otca Thomasa nachádza pochopenie a podporu. Po opustení liberálneho Štokholmu a presťahovaní sa do menšieho mesta však zisťuje, že všetci ľudia nie sú rovnako chápaví.

S nástupom puberty navyše okrem kolektívu prestáva rozumieť aj vlastnému telu. Časozberný dokument v priebehu piatich formatívnych rokov skladá z intímnych každodenných okamihov citlivý portrét dieťaťa, ktoré opúšťa svet hier a hľadá identitu a prijatie.

Zákon lásky

Spolurežisérka úspešného filmu V sieti, Barbora Chalupová, debutuje tragikomickým dokumentom o ceste zákona, ktorý má vplyv na státisíce Čechov. „Zákon lásky“ zaistí manželstvo všetkým bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Podporuje ho v tom väčšina občanov. Komu teda návrh vadí? A aký je rozdiel medzi manželstvom a registrovaným partnerstvom?

S napätím sledujeme výpravu naprieč českou spoločnosťou, ktorá vedie od zberu podpisov petície, cez televízne hádky až po diskusie na pôde parlamentu pred kľúčovým hlasovaním. Náraz progresívnych a konzervatívnych častí obyvateľstva je vidieť v exhibícii politikov. Nevzdelanosť, obavy, strach a neschopnosť urobiť akékoľvek rozhodnutie však nie sú to jediné, čo bráni prijatiu zákona. Na rozdiel od Česka, na Slovensku nie sú legalizované ani len registrované partnerstvá. Slovenská republika tak patrí k posledným štátom EÚ, ktoré nemajú žiadnu právnu úpravu pre páry rovnakého pohlavia. V slovenskom kontexte je preto posolstvo dokumentárneho filmu Zákon lásky ešte naliehavejším.

V prípade záujmu o projekciu môžu školy, pedagogičky a pedagógovia či rodičia kontaktovať distribučnú spoločnosť na mailovej adrese: office@filmexpanded.com

Facebook stránka distribútora: https://www.facebook.com/filmexpanded

Instagram stránka distribútora: https://www.instagram.com/film.expanded/

rNUlife.sk / Laura Bilíková, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.