Eurozóna zaznamenala najprudší pokles cien nehnuteľností za 14 rokov

Ceny domov v eurozóne zaznamenali v poslednom štvrťroku minulého roka najvýraznejší medzikvartálny pokles za 14 rokov. Klesli aj v prípade celej Európskej únie, pričom v tomto prípade bol pokles najvýraznejší za takmer 14 rokov.

Ceny domov v krajinách menovej únie klesli vo 4. kvartáli minulého roka oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 1,7 %. To znamená najprudší medzikvartálny pokles od 4. štvrťroka 2008, v ktorom zaznamenali rovnaký rozsah poklesu. V 3. štvrťroku sa v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom zvýšili o 0,8 %.

V medziročnom porovnaní ceny domov v eurozóne v poslednom kvartáli 2022 vzrástli, tempo rastu sa však prudko spomalilo. Zatiaľ čo v 3. štvrťroku dosiahol medziročný rast 6,6 %, vo 4. štvrťroku predstavoval 2,9 %.

Výrazný pokles cien domov zaznamenala v závere minulého roka aj celá Európska únia. Oproti predchádzajúcemu kvartálu sa ceny znížili o 1,5 %, čo predstavuje najprudší pokles od 1. štvrťroka 2009, v ktorom klesli o 1,9 %. V medziročnom porovnaní zaznamenali zvýšenie o 3,6 %.

rNUlife.sk / Eurostat, RTTNews

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.